Autor Wątek: Trajka czyli zielony ludzik ma milion pytań za to jasny cel :)  (Przeczytany 18440 razy)

MBFeniks

• sympatyk na poziomie
  • **
    • Noże i broń do rekreacyjnego rzucania
Odp: Trajka czyli zielony ludzik ma milion pytań za to jasny cel :)
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 26, 2020, 08:29:36 pm »
W swojej "Kropce", bo tak nazwałem quada dałem przechylny przód i nie ma problemów z wieszaniem. Jeżeli chcesz ją zobaczyć to na filmie ze Zlotu w Żyrardowie zdaje mi się, że z roku 2016. Podstawową konstrukcję mam wykonaną z profilu 40 x 40 x 1,5 mm. Mam program obliczeń statycznych ram rowerowych i przy wskaźniku bezpieczeństwa 4x rama ta i zastosowane elementy konstrukcyjne wytrzymują bez problemu w realu też. Mam zastosowane wspomaganie elektryczne i napęd poprzez uproszczony mechanizm różnicowy na wolnobiegach. Ja ważę 86 kg rower działa bez uwag.
Leopopld

Hehe no i znowu jestem w kropce. najgorsze się nie znam się na rowerach czy ogólnie pojazdach więc dla mnie każda modyfikacja to czarna magia. Oczywiście że wołałbym quada bo lepiej jeździ po leśnych drogach ale nie mam pojęcia jak go do tego przystosować. No i moja waga 120 kg więc będzie potrzeba jakiejś amortyzacji pod fotelem. W kolejnym miesiącu będę kupował plany ale znowu mam mętlik :(  Pierwotne plany są proste ale czy poradziłbym sobie z modyfikacjami :(

Yin

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 27, 2020, 06:18:16 pm »
Myślę że trajka będzie prostsza dla początkującego, generalna zasada forum jest taka że pierwszy rower robi się dla wroga, drugi dla sąsiada trzeci dla siebie. Po prostu do pewnej wiedzy trzeba dojść przez praktykę :) Druga sprawa - budowanie to 50% zabawy w rowerach poziomych, jazda to drugie 50%.
Frame is the heart of bike
https://get.google.com/albumarchive/113663826549422725409
5320W -> Watowica in progres :)

MBFeniks

• sympatyk na poziomie
  • **
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 27, 2020, 08:22:47 pm »
Myślę że trajka będzie prostsza dla początkującego, generalna zasada forum jest taka że pierwszy rower robi się dla wroga, drugi dla sąsiada trzeci dla siebie. Po prostu do pewnej wiedzy trzeba dojść przez praktykę :) Druga sprawa - budowanie to 50% zabawy w rowerach poziomych, jazda to drugie 50%.

W sumie racja ale ja moje 50 % frajdy mam z projektowania i robienia noży :) Nie obraziłbym się jakby z tym rowerem poszło troszkę prościej ;)

oblivion

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 28, 2020, 02:43:39 pm »
pierwszy rower robi się dla wroga, drugi dla sąsiada trzeci dla siebie.
True. Pierwszy zbudowałem, później pociąłem i zrobiłem z niego drugi, który sprzedałem, a teraz buduje trzeci, bo już wiem czego chcę :)

Leopold

• kolarz na poziomie
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 28, 2020, 05:41:21 pm »
Rzeczywiście, jeżeli nie robiłeś takich konstrukcji, to Yin ma rację. Żeby mieć bazę za niewielkie pieniądze włożone w projekt, proponuję uparcie Atomic Zombi, tym razem  Build the Timberwolf Delta trike. Przy Twojej wadze, obciążenie rozłoży się na dwa koła przy wsparciu trzeciego - to jest cecha tego typu trajek - Delty. Można kusić się w kijankę - jedno koło z tyłu dwa z przodu - ale wtedy 70 procent obciążenia przypada na jedno koło. Delta ma tą wadę, że przy napędzie na jedno tylne koło - ściąga, lecz przy tak długiej konstrukcji nie ma to większego wpływu na jazdę. Dlatego jak poprzednio pisałem dałem w swoim quadzie mechanizm różnicowy dla ubogich z dwóch wolnobiegów. W delcie masz ułatwione zadanie ze wspomaganiem elektrycznym, bo po prostu dajesz silnik przekładniowy w przednie koło i po kłopocie. Z obróbką stali jesteś obyty to i w tym dasz radę - powoli, Krakowa nie zbudowali  od razu a do swojej delty jakiegoś  stalowego dawcę organów  zawsze znajdziesz. Powodzenia!
Leopold

klubowy

• wyczynowiec na poziomie
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 28, 2020, 06:28:38 pm »
Leopoldzie kijankę można tak wyważyć, by każde koło było identycznie obciążone.
Co do delty, napędzanej na dwa koła, to imho powinna lepiej radzić sobie w terenie (jeśli zamiast mechanizmu różnicowego będą wolnobiegi).
Ja, nie wiem, co to sen.
Objeżdżam nocą, to co spawałem w dzień...

Leopold

• kolarz na poziomie
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 28, 2020, 09:27:04 pm »
Co do wyważenia zgadza się. Ale im zawodnik siedzi bliżej przedniego koła tym jest niebezpieczniej. Wskaźniki mawiają, że skuteczne obciążenie koła napędzanego powinno być bliskie 70 % a to w jego przypadku jest korzystniejsze dla delty. Sądzę, że
niezbyt się mylę.
Leopold

MBFeniks

• sympatyk na poziomie
  • **
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 28, 2020, 10:17:42 pm »
Każda rada i pomoc mile widziana :)

MBFeniks

• sympatyk na poziomie
  • **
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 29, 2020, 07:38:01 am »
Moi drodzy moim faworytem w chwili obecnej jeśli chodzi o projekt jest TimberWolf (chyba że niezależne zawieszenie do quada nie jest straszne ;) ). Postaram się powiedzieć dlaczego i jak ja to widzę.
  • Prosty w budowie (jak większość projektów z atomiczombie) i modyfikacjach
  • Moja masa własna (około 120  kg) będzie wspierana głównie przez 2 koła
  • Sporo miejsca z tyłu za fotelem, które można wykorzystać na podręczny bagaż oraz elektryfikację w przyszłości.
  • W prosty sposób można podczepić wózek na większy bagaż
  • Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale w razie konieczności w tym projekcie da się dołożyć przeciwwagę na przednim kole
  • Możliwe i proste do zrobienia modyfikacje jak podwyższenie zawieszenia czy wzmocnienie tyłu tak żeby nie było problemów wytrzymałościowych po dołożeniu elektryki i wspomagania a przypominam, że stawiam na duży zasięg a nie szybkość

Sprawa drugo planowa to amortyzacja. Pytanie czy i na ile warto amortyzować koła. Co do fotela to nie wyobrażam sobie moich 120 kg bez amortyzacji ;)

Maciej K

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 29, 2020, 09:13:07 am »
Jako że temat Trajki w wątku o elektryfikacji (a ta na razie kalafiorem mi dynda) umieszczony został więc dość późno na niego trafiłem.
Czytam i siwe kłaki na łbie dęba mi stają.
W ciągu ponad 40 lat doświadczeń z różnym patologicznym myśleniem okazję miałem się spotkać.
Autor tego wątku Michał jednak wszelkie granice przekracza.
Najpierw swoją dużą nadwagę opisuje, potem z niezwykle skomplikowanym (niezależna amortyzacja) czterokołowym pomysłem wyjeżdża.
W kolejnym poście o umocowanie kamery się troszczy, a zaś potem pisze , że o rowerach pojęcia nie ma (cyt;"najgorsze się nie znam się na rowerach czy ogólnie pojazdach").
Do jego marzeń o pojeździe wymarzonym marzenia o skromnym natrysku na upalne dni (jak wiadomo ludzie z nadwagą częściej i intensywniej się pocą) jeszcze brakuje.
Zaś 27 maja robienie noży (w zaciszu np. ogródka hobbystycznie rzucanych) do budowy pojazdów, często w ruchu miejskim poruszających się przyrównuje.
Ba!!! Ma tupet i czelność (a może i kompletny brak wyobraźni) i pragnienie swe ogłasza, aby taki pojazd - czy to trój czy czterokołowy - mniej trudności w budowie niż budowa noża mu sprawiał (cyt;"Nie obraziłbym się jakby z tym rowerem poszło troszkę prościej").
Równie dobrze budowę cepa do budowy kombajnu zbożowego przyrównać by można.
W końcu i tym i tym zboże się młóci.

Mnie się wydaje, że nasz Michałek się nudzi ( w szkole puchy), chce se pogadać i wielu z Was jak widać wkręcił.

Michale ogarnij się.
Na jakimkolwiek rowerze kilometry zacznij nabijać, poznaj zasadę działania przerzutek czy hamulców ( o centrowaniu kół nie wspominając) i najpierw zrzuć wagę. 
Budowa pojazdu, a zwłaszcza pod taką jak Twoja wagę, TO  NIE  PRZELEWKI!!! (sporo grubasów w poziomym moim czterdziestoletnim pojazdotwórstwie trafiło mi się, więc temat ogarniam) i jakieś  tam dudlanie czy heftowanie starych ram!!!
W myśl tego coś 28.05 napisał; "Każda rada i pomoc mile widziana" jeszcze raz.
Zrzucaj wagę, zbieraj kasę i kup najpierw gotowca używkę.
Bo budując stresów doznawać będziesz, a przy takiej nadwadze i tym roczniku, to śmiertelnie niebezpieczne i pierwszej jazdy możesz nie doczekać.
Jak kilku moich kumpli zresztą.

MBFeniks

• sympatyk na poziomie
  • **
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 29, 2020, 10:13:39 am »
Maciej K z całym szacunkiem dla ciebie ale nie wydaje mi się, żeśmy byli na ty i pewnie cześć tego szanownego grona ma tyle lat, że mogło by być moim dzieckiem więc powiem to tylko raz, odrobina szacunku kolego:(
Tak nie znam się na rowerach a już w zupełności na ich budowie i właśnie dlatego trafiłem na to forum
Tak mam nadwagę i nawet pisałem, że przymusowo jestem od kilku lat w domu i nie chwaliłem się Tobie moją kartą chorobową więc nie wydaje mi się żebyś był mądrzejszy niż mój lekarz :(
Tak mam swoje marzenia i może plotę farmazony ale jak do tej pory nikomu nie ubliżałem, poniżałem czy wyjeżdżałem z niesmacznymi żartami

Więc gorąca prośba Maciej K, jeśli masz się w ten sposób zachowywać i pisać to proszę wyłącz powiadomienia do tego wątku i ignoruj go. Nie potrzeba mi kolejnego mądrali lekarza.

szydziu

• całkiem inny wariat
    • Pilskie Bractwo Turystyki Rowerowej.
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 29, 2020, 11:19:22 am »

Maciej K. to nasz forumowy celebryta. W kwestiach technicznych warto go słuchać, w światopoglądowych:
ignoruj go.
.
Czytanie jego postów jest jak czytanie serii książek E.L. James o twarzach  Greya -  jak pominąć opisy scen seksu to całkiem ciekawa lektura.

MBFeniks

• sympatyk na poziomie
  • **
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 29, 2020, 03:54:17 pm »

Maciej K. to nasz forumowy celebryta. W kwestiach technicznych warto go słuchać, w światopoglądowych:
ignoruj go.
.
Czytanie jego postów jest jak czytanie serii książek E.L. James o twarzach  Greya -  jak pominąć opisy scen seksu to całkiem ciekawa lektura.

Mam doświadczenie z handlu ;) Więc tego typu wycieczki nie są mi obce i nie chowam urazy ale wiem, że dobrze jest pewne kwestie wyjaśnić raz, może boleśnie ale konkretnie i kropa :) I jak pisałem nie mam zamiaru udawać, że znam się na budowaniu rowerów :) To właśnie na Was liczę, że mnie sprowadzicie do parteru :) Mam trochę wiedzy w zakresie metali, kratownic i tak dalej jeszcze z technikum więc pewnie przyda mi się nieco tą wiedzę odkurzyć :)

Inc0

• wyczynowiec na poziomie
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 29, 2020, 04:40:57 pm »
Kupując gotowy projekt twoja rola się ogranicza do wiernego odwzorowania go w materiale gdybys sie porwał bez projektu z wizja w głowie to kawał wiedzy trzeba wchłonac zanim  wizje sie zmaterializuja, w temacie elektryfikacji warto zajrzeć na forum https://pojazdyelektryczne.org/index.php znajdzie sie tak masa ludzi którzy fachowo doradza w tej kwestii bez zbędnego "Kubusiowania"
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.

MBFeniks

• sympatyk na poziomie
  • **
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 29, 2020, 04:55:24 pm »
Kupując gotowy projekt twoja rola się ogranicza do wiernego odwzorowania go w materiale gdybys sie porwał bez projektu z wizja w głowie to kawał wiedzy trzeba wchłonac zanim  wizje sie zmaterializuja, w temacie elektryfikacji warto zajrzeć na forum https://pojazdyelektryczne.org/index.php znajdzie sie tak masa ludzi którzy fachowo doradza w tej kwestii bez zbędnego "Kubusiowania"

Na pewno skorzystam ale najpierw chce kupić projekt i nieco go przejrzeć, poradzić się i dostosować na tyle na ile to będzie możliwe a dopiero później pytać o elektryfikację i pod nią nanieść na plany ostateczne poprawki :) Więc trochę wody jeszcze upłynie zanim zacznę budowę ....