Autor Wątek: pękła rama co robić?  (Przeczytany 13176 razy)

Maciej K

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 717
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 20, 2017, 08:42:23 am »
?Cieszę się, że Maciej K. wyraził gotowość pomocy, lecz nie znaczy to, że inni nie mają racji?.
Nie mają racji Leopoldzie. I tu nie chodzi o stosowanie starych technologii (czytaj ze zrozumieniem).
Każdy spaw czy TIG czy MIG osłabia moc łączonych elementów. Zwłaszcza cienkościennych rur.
Na ten zmęczony już węzeł należy po prostu nałożyć nakładki i zacnie polutować.
Spawanie elektryczne zmęczonych elementów jest dobre na krótką metę.
To tak jakby syfilisa lub inne parchy pudrowaniem leczyć.

Antonowitch

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 768
    • Sklep na odpowiednim poziomie.
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 20, 2017, 08:08:24 pm »
Hehe, ale trafił mi się wątek. Prosta sprawa pękło bo musiało pęknąć, kiedyś.. ;)
Z tego co widzę było spawane Tigiem jedną spoiną.

Lutowanie twarde to nie spawanie tak więc niema co porównywać 2 różnych metod łączenia.

Najbardziej elegancką "spoinę" otrzymasz Lutowaniem Twardym czyli "mosiądzem" jak prawi M.Kaczmarek.
Topnik głównie mosiężny ładnie się leje ale nie topi krawędzi łączonych elementów jak podczas spawania tylko się z nimi łączy powierzchniowo czyli przykleja.
Dlatego ważne aby spec co się za to zabiera odtłuścił i zmatowił powierzchnie łączonych elementów.
Inaczej nie będzie to dobre połączenie. 

Reasumując albo lutowanie twarde albo spawanie TIGiem raz jeszcze. Po TIGu warto odpuścić spaw (Odpuszczanie przeciwieństwo hartowania) czyli podgrzać do koloru pomarańczowego (jakieś 800st C z tego co pamiętam ze szkoły) i powoli zmniejszać płomień palnika grzewczego aby z minuty na minutę kolor zmieniał się przez czerwień ku czerni. Najlepiej wcześniej sprawdzić ile to ma potrwać choćby w necie. To ważne bo spaw zmienia swoją strukturę z krystalicznej w ziarnistą i jest mniej podatny na pęknięcia a bardziej na obróbkę plastyczną.
Tak samo można odpuścić każdy inny spaw po metodzie "elektrycznej" bo spoina samoistnie się hartuje na powietrzu.
Co do pudrowania i chorób wenerycznych to chyba nie ten wątek i forum ;)


« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2017, 08:40:13 pm wysłana przez Antonowitch »
Poziomo pozdrawiam,
Anton
Głównie fotele do rowerów poziomych: http://www.czescidopozioma.pl

live_evil

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 1240
  • ...i stąd wiemy, że Ziemia ma kształt banana
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 20, 2017, 08:43:31 pm »

Topnik głównie mosiężny ładnie się leje ale nie topi krawędzi łączonych elementów jak podczas spawania tylko się z nimi łączy powierzchniowo czyli przykleja.
Spoiwo, nie topnik.
Topnik to min. borax i otuliny w prętach do lutowania trardego.
Po drugie - nie przykleja, tylko spaja.

Antonowitch

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 768
    • Sklep na odpowiednim poziomie.
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 20, 2017, 08:47:13 pm »
Z pewnością jest jak piszesz, ja już od kilkunastu lat nie mam do czynienia ani z obróbką metalu ani spawaniem.
Napisałem ile pamiętam z roboty i ze szkoły.
Co do lutowania twardego Maciej Długosz stworzył ciekawe opracowanie, zachęca do lektury.
http://forum.poziome.pl/index.php?topic=871.0


Topnik głównie mosiężny ładnie się leje ale nie topi krawędzi łączonych elementów jak podczas spawania tylko się z nimi łączy powierzchniowo czyli przykleja.
Spoiwo, nie topnik.
Topnik to min. borax i otuliny w prętach do lutowania trardego.
Po drugie - nie przykleja, tylko spaja.
Poziomo pozdrawiam,
Anton
Głównie fotele do rowerów poziomych: http://www.czescidopozioma.pl

Maciej K

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 717
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 21, 2017, 09:01:06 am »
Grzesiu...Przeczytaj dokładnie ( i ze zrozumieniem) dwa ostatnie zdania mojego poprzedniego postu i postaraj się ogarnąć w jakim kontekście, pudrowanie syfilisa i innych parchów przytoczyłem.

Ale wykład o spawaniu napisałeś ciekawie.

aligatorpoczta

  • wyczynowiec na poziomie
  • ****
  • Wiadomości: 422
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 21, 2017, 01:44:01 pm »
CR-MO po spawaniu w zależności od grubości trzeba wygrzać w 700stopniach ,ale co ja tam wiem
Czarne Swb  ful 26x26, Zielona żaba swb 20x26

szydziu

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 1591
    • Pilskie Bractwo Turystyki Rowerowej.
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 22, 2017, 08:05:40 pm »
Zadam laickie pytanie - dlaczego pękło?
Wszystkie ramy tego producenta pękają w tym miejscu?
Jest to wadliwe wykonanie czy błąd konstrukcyjny?

Maciej K

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 717
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 25, 2017, 09:42:43 am »
"Zadam laickie pytanie - dlaczego pękło? " pyta Szydziu
Ten węzeł jest bardzo obciążony. Zwłaszcza gdy Boom jest na maxa wysunięty, a jadący ma więcej siły w nogach niż rozumu we łbie. Z prawej strony wzmacniająco trzyma łańcuch, ale ze strony lewej nic.
Dochodzą do tego jeszcze siły wynikające z obciążenia widelca (dziury, hamowanie itp.).
Gdybym ja taką ramę robił i TIGiem chciał ją spawać, to zastosował bym tzw. mufę wewnętrzną.
Czyli wbił w środek rury głównej, rurę o średnicy ciut mniejszej tak aby rurę sterów 5,6 cm w przód i w tył "obejmowała".
Producent - jak już wcześniej napisałem - poszedł na łatwiznę.

Antonowitch

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 768
    • Sklep na odpowiednim poziomie.
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 27, 2017, 01:54:14 pm »
Hej Macieju odnośnie zarzucanego chamstwa, "jadący ma więcej siły w nogach niż rozumu we łbie" przekształć w łagodniejsze słowa więcej dyplomacji i mniej dosadności.
A wątki przestaną być nasycone emocjami wprost z miesięcznicy smoleńskiej a będą bardziej merytoryczne. Odnośnie rozumu we łbie nie znasz gościa i jego IQ a błędy zdarzają się każdemu. Więcej wyrozumiałości mniej jadu. Z reguły gdy człowiek ma problemy z otoczeniem udaje się do specjalisty, lekarza który sprawdza dlaczego tak się dzieje i pomaga jeżeli zachodzi taka potrzeba. Polska stwarza warunki w których zdrowy człowiek szybko może stracić głowę tak więc warto zadbać o swoje zdrowie. Tak więc zdrówka lwie i nie rycz za mocno bo dzieci pobudzisz i wystraszysz ;))))
Poziomo pozdrawiam,
Anton
Głównie fotele do rowerów poziomych: http://www.czescidopozioma.pl

fdx

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 695
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 27, 2017, 04:36:14 pm »
UWAGA KONKURS!!!

Kto znajdzie najwcześniejszy "chamski" komentarz Macieja na forum i wywlecze go z czeluści forumowych żeby w kolejnym wątku toczyła się bezsensowna dyskusja o kulturze czy jej braku. tutaj październik. Ktoś znajdzie Kwiecień? może coś z zeszłego roku?

Nagrodą jest zdjęcie podwórkowego kota.
Poziomka... bo ostre koło jest zbyt mainstreamowe...

Inc0

  • wyczynowiec na poziomie
  • ****
  • Wiadomości: 295
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 27, 2017, 04:42:21 pm »
Panowie powiem tylko tyle przesadzacie ... odrobinkę ;)
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2017, 07:27:24 pm wysłana przez Inc0 »
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.

AGA

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 781
  • PRODUCENT TRAJEK
    • matixbike
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 28, 2017, 06:50:51 am »
odpuście    Pan Maciej ma swój styl i duży zasób wiedzy czasem może dobitnie nazywa pewne rzeczy
takie utarczki niczemu nie służą to forum jest czytane w całym światku poziomym nie tylko w Polsce ale tez za granica
myślę ze pan Maciej o tym wie i powinien trochę delikatniej nazywać pewne sprawy
od pewnego czasu na tym forum największe zainteresowanie budzi  to jak komu dokopać
gdzie się podziały tematy rowerowe i pasja tworzenia tak dziarsko tu opisywana ? ? ?    :)
https://www.facebook.com/matixbike/timeline         - MATIX TRÓJKOŁOWIEC POZIOMY fat 1000W,48v, ,LIPO4 18AH przebieg- 2014-4860km sezon2015 -3740km,sezon2016-4456 przejechane

Maciej K

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 717
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 02, 2017, 09:15:45 am »
Grzesiu...Choć nie lubisz pisać ani czytać, to tu się jednak wysiliłeś zdań kilka pisząc.
Jeśli chcesz jednak komentować, to uważnie i z ogarnięciem posty wcześniejsze czytaj.

Przypomnę; "Zadam laickie pytanie - dlaczego pękło? " pyta Szydziu
Ja odpowiadam; "Ten węzeł jest bardzo obciążony. Zwłaszcza, gdy Boom jest na maxa wysunięty, a jadący ma więcej siły w nogach niż rozumu we łbie."
W tym niby chamskim zdaniu użyłem ważnego i tajemniczego słowa ZWŁASZCZA.
Spróbuj ogarnąć, co ono może znaczyć
Toudi olbrzymem nie jest, jego boom na maxa wysuniętym nie był, łączenie jednak pękło i on na szczęście ze zrozumieniem czytać potrafi.
Tego mojego "chamstwa" do siebie nie przyjął.

toudi333

  • wyczynowiec na poziomie
  • ****
  • Wiadomości: 236
  • PIŁA
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 19, 2018, 10:28:09 pm »
Witam pamiętacie pęknietą ramę? Zdecydowałem się na pomoc Macieja K spakowałem ramę i wysłałem kurierem bardzo szybko dostałem odpowiedź że chętnie pomoże, wykona odpowiednie nakładki wzmacniające ramę w newralgicznych miejscach dodatkowo na moją prośbę załatwi piaskowanie i malowanie ramy więc bajka ;) no ale Maciej postawił jeden warunek że przyjadę osobiście odebrać ramę a że i tak miałem taki plan to chętnie się zgodziłem. Gdy na miejscu zobaczyłem efekt pracy Macieja i malarza gęba mi sie cieszyła cały wieczór kilkanascie minut później rower stał na kołach bo chcieliśmy zobaczyć go w całości, i dopiero wtedy mogłem spokojnie rozejrzeć się po warsztacie. Maciej bardzo chętnie pokazał mi swoje  produkty tak długo się kręciłem po warsztacie aż nieplanowane fanty wylądowały w bagażniku mego samochodu ;) ale tym pochwale sie później.
Podsumowując wybór "fachowca" i cały wyjazd uważam za bardzo udany.
oto fotki:
https://photos.app.goo.gl/J466kQoZUNaLH57U2
https://photos.app.goo.gl/hvnDL9aTITX2btr62
https://photos.app.goo.gl/B1DwwuC7hj7OII232
https://photos.app.goo.gl/FIbKIVMVJJA0zx1D3
https://photos.app.goo.gl/YI7v7ehi7h6bR4wY2

fdx

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 695
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 20, 2018, 06:54:48 am »
Cytując klasyka:  "No niezłe cacko. "
Poziomka... bo ostre koło jest zbyt mainstreamowe...