Autor Wątek: pękła rama co robić?  (Przeczytany 13268 razy)

toudi333

  • wyczynowiec na poziomie
  • ****
  • Wiadomości: 236
  • PIŁA
pękła rama co robić?
« dnia: Października 13, 2017, 11:05:52 pm »
witam jak widać na zdjęciach pękła mi rama w okolicy rury sterowej co robić? samo spawanie będzie wystarczające? może dać jakieś wzmocnienie? rama jest stalowa.
https://photos.app.goo.gl/CSZjOGvAYC5bxW4o2
https://photos.app.goo.gl/5zyYJJDm1LLMkvNJ2
https://photos.app.goo.gl/NyX6LIAp4pfnJHPD2
https://photos.app.goo.gl/eZKFILqnu5Znvqo03

AGA

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 781
  • PRODUCENT TRAJEK
    • matixbike
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #1 dnia: Października 14, 2017, 06:08:37 am »
bez opalenia lakieru sie nie obejdzie, pospawaj na brąz

odczyść ten fragment z lakieru dookoła
trzeba zrobić 2 kompresy z mokrej szmaty żeby zmniejszyć ilość opalonego lakieru
jak trafisz na fachowca z acetylenem  to opali zaledwie 2-3cm lakieru
spaw zapolerujesz papierkiem ściernym i maszyna jeszcze trochę pożyje  ;)
https://www.facebook.com/matixbike/timeline         - MATIX TRÓJKOŁOWIEC POZIOMY fat 1000W,48v, ,LIPO4 18AH przebieg- 2014-4860km sezon2015 -3740km,sezon2016-4456 przejechane

aligatorpoczta

  • wyczynowiec na poziomie
  • ****
  • Wiadomości: 422
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #2 dnia: Października 14, 2017, 07:52:36 am »
Pękło na spawie jak pisze AGA pospawać i po sprawie tyle że ja bym mig/tig spawał żeby nie nagrzać za dużo bo stal traci właściwości podgrzana ( już masz zagadkę czym spawać ;)  )
Czarne Swb  ful 26x26, Zielona żaba swb 20x26

Maciej K

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 746
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #3 dnia: Października 14, 2017, 08:47:38 am »
Tomku...Po co pytasz? Znasz mnie od wielu lat.  Późną jesienią lub zimą będę przerabiał Chopera ze sztywnego tyłu na amortyzowany. Zamówię tlen i Propan. Twoje spękanie trzeba zacnie polutować.
Wiesz, że umiem to robić, bo moje rowery raczej nie pękają.
Zagłówki dla Ciebie leżą na wierzchu, ale wakacje miałem mocno przerąbane i nie znalazłem chwili by je wysłać.
Hej orły... Nie podpowiadajcie Tomkowi źle. Żaden brąz. Jest dobry do rur w kaloryferach
Tam musi iść profesjonalny mosiądz.

fdx

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 695
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #4 dnia: Października 14, 2017, 09:45:18 am »
co myśli kolarz gdy upadając usłyszy trzask?

oby to piszczel a nie moja karbonowa rama...


Spawanie załatwi sprawe. jakos nie widze tam lutowania. Gdyby w ramę była wspawana tuleja a dopiero w nią wlutowana sama główka widelca to miałoby lutowanie sens. lut jako bardziej elastyczny troche by amortyzował łączenie.
nie widzę tam zbytnio miejsca na wspawanie wzmocnienia (może od spodu). Dobre w tym to że nie pękła rama a tylko spaw kolejny dobry spaw powinien wytrzymac.

« Ostatnia zmiana: Października 14, 2017, 09:53:45 am wysłana przez fdx »
Poziomka... bo ostre koło jest zbyt mainstreamowe...

Leopold

  • kolarz na poziomie
  • ***
  • Wiadomości: 108
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #5 dnia: Października 14, 2017, 04:52:45 pm »
W pogoni za estetyką, wytwórca skopał spaw. TIG załatwi sprawę do końca żywota tej ramy - szukać dobrego - i moc i estetyka w jednym.

toudi333

  • wyczynowiec na poziomie
  • ****
  • Wiadomości: 236
  • PIŁA
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #6 dnia: Października 14, 2017, 08:15:18 pm »
Dzięki koledzy za rady ale już zdecydowałem że o pomoc poproszę fachowca którego znam od wielu lat jeździłem na jego kilku rowerach i żaden się nie złamał ;-) ale w tym całym stresie o nim zapomniałem, mowa oczywiście o Maćku Kaczmarku. Leopold ma rację producent roweru chciał wszystkie detale zrobić tak pięknie że zapomniał o tym że rower nie tylko będzie oglądany ale również intensywnie użytkowany  ;), Nie znam się i nie wiem czy lepiej to lutować czy spawać ale jedno wiem na pewno ;) koniecznie trzeba dać tam dodatkowe wzmocnienia.

fdx

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 695
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #7 dnia: Października 14, 2017, 08:32:17 pm »
lutowanie ma sens jesli rurka wchodzi w rurkę równolegle a lut wypełnia szczelinę. powierzchnia styku musi byc jak największa. tutaj masz łączenie prostopadłe powierzchnia styku jest niewielka więc spawanie będzie znacznie lepszym rozwiązaniem.
Poziomka... bo ostre koło jest zbyt mainstreamowe...

hansglopke

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 2201
  • Zduńska Wola
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #8 dnia: Października 14, 2017, 09:31:21 pm »
Nie widzę zdjęć, więc się wypowiem.
Brąz czy mosiądz zaleją tylko pęknięcie. fdx ma rację trzeba spawać, proponuję tigiem.
"Tak to już jest, że najszybciej zwraca na siebie uwagę idiota." - CK Dezerterzy

"Na pionowcu boli tyłek, plecy i w ogóle wykańczająca i niewygodna pozycja jest..." - Mototramp


Maciej K

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 746
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #9 dnia: Października 15, 2017, 09:52:50 am »
fdx, Leopold i hansglopke...Wypisujecie głupoty. Wasze rady starczyły by na krotki czas.
fdx...Poza lutowaniem mufowym istnieje także lutowanie na styk.
Setki ram tak zrobiłem. Przez lata produkowała tak rowery firma Peugeot.
Sposób naprawy przedstawiłem Tomkowi w rozmowie telefonicznej. Dla Was powtórzę. 
Ten węzeł od samego początku nakładką powinien być wzmocniony. Niestety producent poszedł na skróty.
Aby rama wytrzymała wieki, na zmęczony i pęknięty węzeł należy nałożyć odpowiednio wyciętą cienkościenną rurę o średnicy wewnętrznej odpowiadającej średnicy zewnętrznej rury głównej z odpowiednim otworem na rurę sterów.
Rama jest CrMo, więc rura sterów ma ok 33 mm. Taką samą nakładkę chcę zrobić od spodu. I oczywiście będzie to artystycznie polutowane. To, że musi być to wszystko z farby oczyszczone, chyba jest logiczne.
Panowie. Dobrze jest podpowiadać, ale jak się za dużego pojęcia nie ma, to lepiej jest pomilczeć.

"Tak to już jest, że najszybciej zwraca na siebie uwagę idiota." - CK Dezerterzy

aligatorpoczta

  • wyczynowiec na poziomie
  • ****
  • Wiadomości: 422
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #10 dnia: Października 15, 2017, 03:13:23 pm »
Tak myślałem ze tak się skończy :)
Czarne Swb  ful 26x26, Zielona żaba swb 20x26

toudi333

  • wyczynowiec na poziomie
  • ****
  • Wiadomości: 236
  • PIŁA
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #11 dnia: Października 15, 2017, 09:30:32 pm »
Panowie tak jak pisałem wcześniej nie mam pojęcia o spawaniu i lutowaniu więc zdam się na wieloletnie doświadczenie Maćka używałem kilka jego rowerów i kufrów- nie do zniszczenia ; -) mam nadzieje że rama po naprawie też taka będzie.

fdx

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 695
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #12 dnia: Października 17, 2017, 02:28:14 pm »
Cóż. Tak bywa że rady chałupniczych majsterkowiczów nijak się mają do profesjonalnego warsztatu.

Pospawałbym to sparawką z lidla licząc na to że wytrzyma... skoro profesjonalista już rozwiązanie problemu zaoferował to ja się ze swoimi poradami chowam.

Szerokości.
Poziomka... bo ostre koło jest zbyt mainstreamowe...

aligatorpoczta

  • wyczynowiec na poziomie
  • ****
  • Wiadomości: 422
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #13 dnia: Października 17, 2017, 09:07:39 pm »
Dokładnie nie ma się co wychylać
Czarne Swb  ful 26x26, Zielona żaba swb 20x26

Leopold

  • kolarz na poziomie
  • ***
  • Wiadomości: 108
Odp: pękła rama co robić?
« Odpowiedź #14 dnia: Października 18, 2017, 07:52:00 am »
Bardzo podobają mi się stare rowery i stosowane w nich technologie. Osoby stosujące te technologie można policzyć na palcach. Nowoczesne rozwiązania stosowane w spawaniu rowerów  - TIG MIG - w ogóle nie ustępują tym starym metodom a są szybsze, sprawniejsze i bardziej dostępne. Więc, jeżeli ktoś z forumowiczów nie ma dostępu do tych stosowanych wcześniej, jest po prostu skazany na te nowe. Taki jest koszt postępu. Cieszę się, że Maciej K. wyraził gotowość pomocy, lecz nie znaczy to, że inni nie mają racji. Nawiasem rzecz biorąc współczesny pęd  za kasą i czasem na pewno odbiera majsterkowiczom urok starych technologi ze strony ich użytkowników.