Autor Wątek: Witam serdeczni wszystkich forumowiczów na poziomie  (Przeczytany 6088 razy)

carro

• sympatyk
  • *
Witam serdeczni wszystkich forumowiczów na poziomie
« dnia: Grudzień 27, 2013, 05:14:57 pm »
Witam, jestem z Radomia i od ok 2 lat a może i 3 chodzi mi po głowie budowa roweru poziomego, a właściwie trajki na poziomie:)
Po przejrzeniu kilkuset fotek z poziomkami postanowiłem zbudować trajka wzorując się na konstrukcji "easy rider" firmy thorax.
Przeglądałem forum wiele razy i wiem ,że mogę liczyć na waszą pomoc i dobre rady.
Na początek proszę o jakieś sugestie i uwagi dotyczące rozpoczęcia budowy trajka.

władek8

• wyczynowiec na poziomie
Odp: Witam serdeczni wszystkich forumowiczów na poziomie
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 27, 2013, 06:17:58 pm »
Witam na forum.

paaj

• wyczynowiec na poziomie
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 27, 2013, 09:10:51 pm »
Witam sąsiada zza miedzy :). Powodzenia przy budowie.

Tef

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 27, 2013, 09:45:13 pm »
Witaj na forum  :). Nie mieszkam w Radomiu ale mam tam połowę rodziny i to "tę lepszą"  ;). Trajk a'la easy rider thorax'a chyba nikt jeszcze u nas czegoś takiego nie skomponował, w związku z tym powodzenia i trzymam kciuki. Pytaj, kombinuj, odkrywaj na nowo Amerykę  ;) a coś na pewno wyjdzie  :).
Z cyklu przysłowia i powiedzonka ludowe. Oczywiście o poziomkach :) : Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

DrewnianaTrajka
Pierwsze ujeżdżenie SWB 'Mroczny Żuraw'

hansglopke

• całkiem inny wariat
  • Zduńska Wola
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 27, 2013, 11:13:49 pm »
Witam.
Taka trajka że składanym wahaczem fajny pomysł.
"Tak to już jest, że najszybciej zwraca na siebie uwagę idiota." - CK Dezerterzy

"Na pionowcu boli tyłek, plecy i w ogóle wykańczająca i niewygodna pozycja jest..." - Mototramp

carro

• sympatyk
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 28, 2013, 05:07:31 pm »
Dzięki za słowa otuchy. Trajk z głowy powoli przechudzi na ekran komputera, a z niego do namacalnej formy. Na podstawie modelu własnego ciała wrysowałem elementy ramy, które czekają już na wygięcie.
Podstawowe parametry trajka to:
koła 24 + hamulce tarczowe
rozstaw osi ok. 1500mm
rozstaw kół przednich ok. 820mm- nie mam jeszcze kół do których należy zaprojektować zwrotnicę.
zawieszenie tylne na początek chiński amort.
zawieszenie przednie elastomerowe, wzorowane na rozwiązaniu firmy ICE- ale nie wiem jeszcze jak to wyjdzie.
prześwit 250mm
wysokość fotela od podłoża ok. 400mm
Pytanie do Was, co sadzicie o tych założeniach? i jeszcze jedno ważne pytanie, a mianowicie wysokość suportu, jaka powinna być optymalna dla komfortowej pozycji rowerzysty? Ja zakładałem wysokość równą wysokości fotela lub nieznacznie poniżej, proszę o opinię.
Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.

Yin

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 28, 2013, 08:20:22 pm »
Jeśli nie masz jeszcze kół to proponuję dać 20" jeśli zależy Ci na tym żeby trajka była możliwie kompaktowa lub 26" jeśli planujesz jazdę po gorszej nawierzchni / po szutrach.
Do tego w rozmiarze 24" jest mały wybór opon. Fajne zawieszenie elastomerowe ma zox i da się je zaadaptować do traki na przód, tu masz rysunek z wytłumaczeniem jak to działa: http://www.bentrideronline.com/messageboard/showthread.php?t=88890

wysokość suportu, jaka powinna być optymalna dla komfortowej pozycji rowerzysty?

Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi, im wyżej (oczywiście bez przesady) tym lepsza aerodynamika ale szybciej męczą się nogi i traci się na mocy depnięcia, im niżej tym łatwiej ruszyć ( w trajce ze względu na brak podparcia przy ruszaniu nie jest to tak istotne). Na początek support na wysokości bioder lub lekko poniżej powinien być w sam raz. 

« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2013, 02:07:03 pm wysłana przez Yin »
Frame is the heart of bike
https://get.google.com/albumarchive/113663826549422725409
5320W -> Watowica in progres :)

Tef

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 28, 2013, 09:37:02 pm »
Jeśli nie masz jeszcze kół to proponuję dać 20" jeśli zależy Ci na tym żeby trajka była możliwie kompaktowa lub 26" jeśli planujesz jazdę po gorszej nawierzchni / po szutrach.
Do tego w rozmiarze 24" jest mały wybór opon.
..., im wyżej (oczywiście bez przesady) tym lepsza aerodynamika ale szybciej męczą się nogi i traci się na mocy depnięcia, im niżej tym łatwiej ruszyć ( w trajce ze względu na brak podparcia przy ruszaniu nie jest to tak istotne). Na początek support na wysokości bioder lub lekko poniżej powinien być w sam raz.

Zgadzam się z Yinem. Jeśli chcesz go składać to 20", jeśli to nie jest kryterium krytyczne to zdecydowanie proponuję 26". Wysokość suportu, a raczej kąt między suportem a osią biodra to jest kwestia subiektywnego komfortu i oczekiwań z jazdy. Proponowany przez Ciebie protoplasta to taki LWB lub CLWB w wersji trzykołowej stąd wnoszę że powinien wynosić tak pomiędzy -10 a -20 stopni od poziomu. Nadmieniam że kąt między nogami a podparciem pleców (najbardziej ergonomiczny) wynosi 135 stopni.
Pozostałe pytania i wnioski umieść w dziale techno.
Z cyklu przysłowia i powiedzonka ludowe. Oczywiście o poziomkach :) : Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

DrewnianaTrajka
Pierwsze ujeżdżenie SWB 'Mroczny Żuraw'

carro

• sympatyk
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 28, 2013, 11:23:22 pm »
Dziękuję serdecznie za podpowiedzi, na pewno się przydadzą.
Co do kół to już raczej zdecydowałem się na 24", bardziej z intuicji niż z doświadczenia.
koła 20" wydają mi się za małe: dziury i wysokie krawężniki, natomiast 26" wyglądają jakość dziwacznie i nie pasują mi do całości. Nie są to zbyt rzeczowe argumenty:) poza tym mam już tylne koło, a nawet dwa do wyboru. Jedno z bardzo ciekawą piastą hybrydową kaseta plus 3 biegi w samej piaście.
Yin: dziękuje za koncepcję zawieszenia.
Tef: dzięki wielkie za za objaśnienie geometrii pozycji rowerzysty.

hansglopke

• całkiem inny wariat
  • Zduńska Wola
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 29, 2013, 12:29:10 am »
Im niżej dasz suport tym łatwiej będzie pod górkę i mniej załamań na łańcuchu.
"Tak to już jest, że najszybciej zwraca na siebie uwagę idiota." - CK Dezerterzy

"Na pionowcu boli tyłek, plecy i w ogóle wykańczająca i niewygodna pozycja jest..." - Mototramp

carro

• sympatyk
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 29, 2013, 11:13:07 am »
Witam.
Już przymierzałem te kąty do ramy i sylwetki. I już pierwszy problem. z "obniżeniem" kąta muszę podnieść fotel, ewentualnie ramiona na których mocowane są zwrotnice. Na pierwszy rzut oka kąt suportu jaki mogę uzyskać bez dużej ingerencji w założenia konstrukcyjne to ok. -5 stopni. Myślicie, że to wystarczy?

Franc

• całkiem inny wariat
  • 25 lat na poziomie
    • Moje zdjęcia rowerów
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 29, 2013, 12:34:12 pm »
Ja tam wolę, jak suport jest parę cm powyżej dołu fotela, ale to jest kwestia gustu.
Franc "Rowery Poziome Rule"

IMK P14 (SWB ASS) Under construction
Thyss 222
IMK P12 (SWB, USS, B2B tandem)
szary Peugeot 508SW z DW10CTED4
szary Renault Modus z D4F

carro

• sympatyk
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 29, 2013, 08:38:25 pm »
Mi chodzi o jak najwygodniejszą pozycję. Duży wpływ na to, że wybrałem taki a nie inny model trajki, była chęć aby z tego pojazdu mogła bezproblemowo korzystać osoba starsza, z ograniczoną sprawnością ruchową. Chcę by pozycja na trajce nie była wymuszona i pozwalała na dłuższą jazdę nie obciążając kręgosłupa, rąk oraz nadgarstków.

hansglopke

• całkiem inny wariat
  • Zduńska Wola
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 30, 2013, 01:29:26 am »
Mi chodzi o jak najwygodniejszą pozycję.
Każdy powinień mieć dopasowany układ indywidualnie pod swoje widzimisię. Jeden lubi rybki a drugi akwarium.
Dla osób starszych chyba najwygodniej  jak nie muszą trzymać zbyt wysoko rąk a korby znajdują się poniżej fotelika. Areodynamika nie jest wtedy taka ważna jak amortyzacja.

carro

• sympatyk
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 30, 2013, 11:02:47 pm »
Każdy powinień mieć dopasowany układ indywidualnie pod swoje widzimisię. Jeden lubi rybki a drugi akwarium.
Dla osób starszych chyba najwygodniej  jak nie muszą trzymać zbyt wysoko rąk a korby znajdują się poniżej fotelika. Areodynamika nie jest wtedy taka ważna jak amortyzacja.

I tego będe się trzymał.
ok koniec gadania czas na działanie. Jak będę miał wygięte rurki na ramę to się pochwale.
A jeszcze jedno pytanko jaki musi być minimalny kąt skrętu przednich kół, u mnie wychodzi jakieś 20 stopni względem osi koła, patrząc od góry