Autor Wątek: Przymiarki do SWB  (Przeczytany 5057 razy)

ffutrzak

• sympatyk
  • *
Przymiarki do SWB
« dnia: Październik 26, 2010, 12:23:34 pm »
W końcu nadeszła pora na wykonanie własnej konstrukcji.
Wzorowałem się na http://forum.poziome.pl/index.php?topic=576.0.
Wstępne założenia to wykonanie ramy z  profili stalowych, ale jest też koncepcja na wykonanie ramy z rury stalowej tak jak w oryginale.

Rama z profili:

Rama z giętej rury:

Jako wahacz tylni wykorzystam gotowy element z amortyzowanej pionowej ramy.
Przód to znany chyba wszystkim RST Capa20 z najtwardszą dostępną sprężyną.
Rozstaw kół jaki planuje to 134 cm (jak w oryginale).
Fotelik ze sklepiku poziome.pl

Co sądzicie o tym projekcie, jakieś sugestie, na co mam zwracać szczególna uwagę ??

cyqlop

• całkiem inny wariat
  • Czułów
Odp: Przymiarki do SWB
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 26, 2010, 05:29:35 pm »
jak dla mnie tylny dumper ma niewłaściwy kąt ( jak jest jej planowana długość)
jaki kąt główki ramy
Moja mała firemka
https://cnc-warsztat.pl (frezuje aluminium, drewno, tworzywa sztuczne)  ZAPRASZAM, DOBRE CENY

Druga strona
https://sites.google.com/site/cyqlopproject

hansglopke

• całkiem inny wariat
  • Zduńska Wola
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 26, 2010, 05:56:57 pm »
jak dla mnie tylny dumper ma niewłaściwy kąt

Albo rybki, albo akwarium.
Jakbym wyprostował dumper, to załamałbym łańcuch. Z takim kątem jeździ mi się dobrze.
AZUB wpuszcza dumper w rurę, ale to Fabryka.

Ffutrzak - oryginał ma roztaw osi 1040 - w moim jest "trochę" więcej i też nie nażekam.
"Tak to już jest, że najszybciej zwraca na siebie uwagę idiota." - CK Dezerterzy

"Na pionowcu boli tyłek, plecy i w ogóle wykańczająca i niewygodna pozycja jest..." - Mototramp

ffutrzak

• sympatyk
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 27, 2010, 08:35:40 am »
Kąt główki ramy jaki w tej chwili jest zaplanowany to 75,5 czy będzie dobrze ?
Długość dampera to 15,5 cm, a co do kąta jego mocowania to jeszcze nie wiem jaki on będzie, zapewne zrobię regulowany. Hansglopke pisząc oryginał mam na myśli Twoja konstrukcje, bo na niej się wzoruje :).
Pozostałe elementy które będą użyte do budowy:

Amorek przód

Amorek tył - goła sprężyna bez tłumienia pewnie będzie bujać, ale coś za coś, na początek musi wystarczyć  :)

Felgi

Oponki

Piasty

Fotelik

Kierownica

Wahacz

Stery, mostek regulowany, redukcje

Dawca ? główka ramy, suport

Musze pomyśleć jeszcze o napędzie, przód będzie na pewno też regulowany tzn. wysuwana rura mocująca suport.

Jak spawacie, żeby zachować odpowiednie kąty ramy, żeby się nic nie kosiło i wyszło prosto?

Yin

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 27, 2010, 10:35:08 am »
Jak spawacie, żeby zachować odpowiednie kąty ramy, żeby się nic nie kosiło i wyszło prosto?

Kluczem jest dopasowanie elementów przed spawaniem, jeśli wszystko będzie dobrze splanowane to nie powinno ściągać. Co do samego spawania trzeba złapać punktowo w 2-3 miejscach i potem kontynuować, ewentualnie można zbudować stelaż do ramy tzw ''frame jig''.

Btw kierownica na fotkach to velogic? Ile kosztuje taki element?
Frame is the heart of bike
https://get.google.com/albumarchive/113663826549422725409
5320W -> Watowica in progres :)

ffutrzak

• sympatyk
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 27, 2010, 10:57:59 am »
Kierownice kupowałem http://www.cyklotur.com/x_C_Sz2__T_Kierownica+do+roweru+poziomego.html?PT=53153690&PZTA=8&HNT=T&PD=53010893&WSZDZ=T ale czy to velogic to nie wiem, jest to taki cały kompletny zestaw jak na moim zdjęciu, koszt to 49zł.

hansglopke

• całkiem inny wariat
  • Zduńska Wola
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 27, 2010, 11:04:32 am »
Ffutrzak skoro się wzorujesz na BUrZA, a nie AZUB :D, to jeszcze potrzebny będzie Ci zagłówek. Jak obszyjesz pokrowcem, to moze być z blachy alu. W pokrowiec na zagłówku duuuużo gąbki nie zaszkodzi (coś jak mieli piloci w myśliwcach z IIWŚ). Licz sobie wszystkie wydatki, to będziesz wiedział, czy gotowy rower nie jest tańszy. Moj rower jest na wzrost powyżej 175cm. Jak gówkę ramy zrobisz bliżej jakieć 10 cm, to nie powinno koło zawadzać o stopy, a kolana o kierownicę. U mnie kolana nie zawadzają, bo tyłek siedzi wyżej niż suport. Tylko jak będziesz obniżał suport, to zagniesz dolny łancuch - będzie tarł o hamulec. Są rolki, więc wyregulujesz. Osłony łańcucha z rurek to dużo hałasu + opory.
"Tak to już jest, że najszybciej zwraca na siebie uwagę idiota." - CK Dezerterzy

"Na pionowcu boli tyłek, plecy i w ogóle wykańczająca i niewygodna pozycja jest..." - Mototramp

ffutrzak

• sympatyk
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 27, 2010, 11:49:24 am »
Nad zagłówkiem na pewno pomyśle jak i nad obszyciem całego fotelika. Dzięki z uwagę co do główki ramy. Ja mam 175 cm, ale jeśli przesunę główkę ramo o te 10 cm do tyłu to czy nie będzie wtedy zbytnio obciążone przednie koło ? Co do prowadzenia łańcucha to na pewno będą jakieś rolki więc powinno się to wszystko jakoś ustawić.

adriansocho

• kolarz na poziomie
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 27, 2010, 01:50:02 pm »
Długość dampera to 15,5 cm, a co do kąta jego mocowania to jeszcze nie wiem jaki on będzie, zapewne zrobię regulowany.

Ja mam taką radę. Damper o długości 155mm od oczka do oczka jest dość niestandardowy, zrób tą regulację mocowania tak, żeby dało się wstawić damper 165mm bez zmiany geometrii. Podziękujesz mi jak będziesz się chciał przesiąść na jakiegoś powietrznego :)

ffutrzak

• sympatyk
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 02, 2010, 09:55:45 am »
Poprawka co do dampera wzięta pod uwagę, będzie centymetr luzu i damper jakiś lepszy kiedyś będzie można sobie założyć. Powstała w mojej głowie jeszcze jedna koncepcja ramy:

Postanowiłem że rama powstanie z profili, i teraz pytanko czy profil 40x40 będzie odpowiedni czy może jakiś inny. Co do ścianki profilu to myślę że max to 2 mm, a może się mylę?
Zmniejszenie rozstawu kół myślę że nie będzie dobrym posunięciem, zostanie wtedy bardziej dociążone przednie koło co chyba wpłynie niekorzystnie na sterowanie rowerkiem, wiec pozostanie tak jak początkowo planowałem 134 cm. Co do kolizji koła ze stopą to mam nadzieje że nie będzie to aż tak bardzo uciążliwe.

hansglopke

• całkiem inny wariat
  • Zduńska Wola
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 02, 2010, 11:22:18 am »
Niewiem jak z profilami, ale stosując rury możemy założyć regulowany bom. A to ulatwia dopasowanie konstrukcji, lub sprzedaż.

ffutrzak

• sympatyk
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 02, 2010, 11:40:09 am »
Co do regulacji suportu na profilach tez jest to do wykonania, robiąc odpowiednią obejmę mamy ruchomy suport mocowany w dowolnym miejscu.

Yin

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 02, 2010, 07:36:36 pm »
Da się też wpuścić profil w profil - kwestia dobrania wymiarów.
Frame is the heart of bike
https://get.google.com/albumarchive/113663826549422725409
5320W -> Watowica in progres :)

ffutrzak

• sympatyk
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 28, 2010, 01:52:31 pm »
Prace powoli posuwają się do przodu. Koła już zaplecione. Zrobiłem sobie również stojaki które pomogą w łapaniu dokładnych wymiarów całej konstrukcji. Poniżej zdjęcia z placu boju.

Tu widać stojaki które troszkę pomagają oraz wstępne ustawienie kół.

Tutaj już przykręcona kierownica i fotelik wiszący w powietrzu, coraz bardziej mi się podoba :)

Zaczyna to już powoli jakoś wyglądać :) W najbliższym czasie będę się rozglądał już za profilem na ramę. O postępach w pracy na pewno powiadomię. Koszty poniesione do tej pory to ok. 800 zł

gemsi

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 28, 2010, 01:56:35 pm »
Prace powoli posuwają się do przodu. Koła już zaplecione. Zrobiłem sobie również stojaki które pomogą w łapaniu dokładnych wymiarów całej konstrukcji. Poniżej zdjęcia z placu boju.

sugerowalbym :
- stojaki zamontowac na jednej płaszczyznie, a nie stawiać ich luzem
- nie łapać za koła tylko za osie kół ( wtedy koła nie muszą być zamonotwane do ramy podczas montażu ), zamiast osi wstawić pręty fi 10

poki co ładnie się prezentuje :)
laminat K3 i bambus K5