Autor Wątek: Budowa Trajki.  (Przeczytany 1646 razy)

schneider

• sympatyk
  • *
Budowa Trajki.
« dnia: Kwiecień 03, 2020, 11:40:58 pm »
Zastanawiam się nad budową Trajki, ale składanej do transportu. Coś takiego jak Gekko FX z Niemiec. Niestety ale ona kosztuje ponad 3.000 EUR. Używanych za 1250 EUR albo nie ma, albo znikają natychmiast. Osbiście boję się nie spawania, ale eksperymentowania z geometrią i materiałami na elementy jak, osie, piasty, łożyska, ramę itp. Chętnie kupił bym gotową ramę, ale nikt nie oferuje. Chyba zrobię tak, w Berlinie można za kilka EUR wypożyczyć Trajkę do jazdy próbnej, no i będę polował na używkę za ok 1.000 EUR.

Damcio

• kolarz na poziomie
Odp: Budowa Trajki.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 04, 2020, 01:25:33 pm »
Co prawda "trajki"  ani "dwójki" nie budowałem , ale mam wrażenie że trójkołowiec powinien bardziej wybaczać błędy konstrukcyjne. Trzy punkty podparcia . Jeżeli odpowiednio dobierzesz kąty pochylenia zwrotnic to reszta jako tako powinna wyjść. Jak by nie patrzeć ,nawet idealna precyzja w trójkołowcu nie wywoła jakiś ponadprzeciętnych właściwości jezdnych. I tak będziesz miał trzy ślady na drodze. No i możesz doregulować co nieco na przednim zawiasie . Typowy dwukołowy rower wymaga chyba większej precyzji.

schneider

• sympatyk
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 04, 2020, 04:06:11 pm »
No właśnie, chodzi mi o to "wybaczanie błędów konstrukcyjnych". Ja nie chciał bym popełniać żadnych, dlatego chyba będę polował na używaną trajkę, ale nie taką własnej roboty.

klubowy

• wyczynowiec na poziomie
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 04, 2020, 04:24:00 pm »
Trójkołowiec niestety nie wybacza:
- jeśli koła nie będą w osi pojazdu, będzie go ściągać na boki
-trzeba uważać na kąty pochylenia zwrotnic ( koła same układają się do jazdy na wprost)
- źle ustawiony środek ciężkości i tył będzie bujał na boki przy większych prędkościach.
- nieodpowiednio dobrana kompensacja (anty)Ackermanna spowoduje zwalnianie na zakrętach
- to już może detal, ale trzeba pamiętać o zbieżności, a w trajce typu tadpole z niezależnym zawieszeniem to już trzeba solidnie przyłożyć się przy planowaniu...

Damcio oj zdziwiłbyś się jak ważna jest precyzja w trajce tadpole, kiedy z górki dobijasz do 70km/h.
Ja, nie wiem, co to sen.
Objeżdżam nocą, to co spawałem w dzień...

roroch

• kolarz na poziomie
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 04, 2020, 05:21:25 pm »
Bardzo rozsądne. Nie rozumiem porywających się na budowę roweru, kiedy nie jeździli co najmniej na paru modelach, czyli nie mających żadnego do

roroch

• kolarz na poziomie
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 04, 2020, 05:22:38 pm »
Bardzo rozsądne. Nie rozumiem porywających się na budowę roweru, kiedy nie jeździli co najmniej na paru modelach, czyli nie mających żadnego doswiadczenia w tym temacie.

schneider

• sympatyk
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 04, 2020, 06:16:41 pm »
Masz 100 % racji. Nie chciał bym się narobić, a potem mieć problemy w czasie jazdy. Dlatego też nie będę eksperymentował, chociaż dla budujących samodzielnie mam wielki szacunek. Kilka lat temu kupiłem poziomą dwukółkę, po kilku próbach poddałem się. Dla mnie to ona się nie nadaje, gdyż jest wywrotna na małych prędkościach. Mam nadzieję, że wypożyczenie ze sklepu na kilka godzin jazdy próbnej pozwoli mi się sprawdzić. Innego sposobu nie widzę.
Tu chyba idealnym rozwiązaniem było by, zdjąć wymiary i kąty z fabrycznej trajki, następnie zrobić solidny przyrząd spawalniczy i spawać same ramy. Taka rama ze stali, o wadze ca 10 kg mogła by być sprzedawana po 500 - 800 zł. To chyba dobry zarobek, jeżeli by ktoś się tego podjął.

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2020, 06:21:45 pm wysłana przez schneider »

oblivion

« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 04, 2020, 06:41:04 pm »
Klubowy dobrze pisze.
Z drugiej strony jak się dobrze przyłożyć to wszystko ładnie wychodzi, wystarczy trochę precyzji, a jak potrafisz spawać to już połowa drogi ;) Ja nie potrafię spawać, a kupiłem plany od Atomic Zombie i pierwsza trajka wyszła ok, nie myszkowała na zakrętach, jeździła prosto itp... Da się. Tylko wyjazdy do spawacza spowalniały pracę ;)

Damcio

• kolarz na poziomie
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 04, 2020, 07:57:16 pm »
Jaka tolerancja jest akceptowalna podczas wymiarowania elementów i spawania? plus minus 0,1 mm ? plus minus 1 mm ?  Tak z ciekawości pytam. Jeżeli tylne koło będzie przesunięte w osi o 1mm w prawo , to użytkownik to odczuje?

roroch

• kolarz na poziomie
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 16, 2020, 03:47:49 pm »
Piszesz Schneider, że: "Kilka lat temu kupiłem poziomą dwukółkę, po kilku próbach poddałem się. Dla mnie to ona się nie nadaje, gdyż jest wywrotna na małych prędkościach." Kupiłes samoróbkę, czy seryjnie produkowaną poziomkę? Jesli to drugie, to jakiej marki?

schneider

• sympatyk
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 20, 2020, 12:59:04 pm »
Kupiłem samoróbkę. Ale problem jest w tym, że jak stanę 2 kółką na światłach, to muszę się podeprzeć nogą. Jadąc motocyklem nie stanowi to problemu, ale leżąc poziomo to miałem problemy. Ja rozumiem, że są fachowcy którzy to opanowali, ale dla mnie nie jest to zbyt komfortowe.

schneider

• sympatyk
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 20, 2020, 01:07:59 pm »
No i kupiłem używaną poziomkę, Windcheetah Alu. Trochę do niewielkiego remontu. I tu mam pytanie do fachowców. Koła są 20 x 1,25. Tzn. szerokość opony 1,25 cala. Pytanie; czy na te felgi wejdą opony 20 x 1,75 ?

Franc

• całkiem inny wariat
  • 26 lat na poziomie
    • Moje zdjęcia rowerów
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 20, 2020, 01:34:01 pm »
A po co Ci takie strasznie grube opony?
Franc "Rowery Poziome Rule"

IMK P14-001 (SWB ASS)
Thyss 222
IMK P12 (SWB, USS, B2B tandem)
szary Peugeot 508SW z DW10CTED4
szary Renault Modus z D4F

schneider

• sympatyk
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 20, 2020, 01:38:37 pm »
Pytam, bo te grubsze są o połowę tańsze. Nie mam innych powodów, bo się na tym nie znam.

toudi333

• PIŁA
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 20, 2020, 02:52:53 pm »
schneider daj kilka fotek tego cuda co kupiłeś. Jeśli chodzi o różnicę w cenie opon to zapewne jest ona widoczna w jakości i technologii ich wykonania. Ja bym jednak szukał opon zalecanych przez producenta zapewne układ kierowniczy pod takie opony został przygotowany, szersze mogą się nie mieścić i promień skrętu ograniczać.