Autor Wątek: Długość ramienia korby do poziomki - która lepsza? 170mm vs 175mm  (Przeczytany 917 razy)

mototramp

• sympatyk na poziomie
  • **
Hej!
Rozważam wymianę napędu i zastanawiam się, która długość ramienia korby będzie lepsza dla roweru poziomego: 170 czy 175 mm?
A może jeszcze jakaś inna?
Teraz mam 170.
Jeśli to istotne rowerek to Nazca Cruiser.
Pozdrawiam poziomo.

Franc

• całkiem inny wariat
  • 25 lat na poziomie
    • Moje zdjęcia rowerów
Odp: Długość ramienia korby do poziomki - która lepsza? 170mm vs 175mm
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 22, 2018, 09:13:50 pm »
Nie jest ważny rower, tylko twój wzrost, korba powinna mieć ~0.1*wzrostu-10mm tak mniej~więcej
Franc "Rowery Poziome Rule"

IMK P8 (SWB ASS) w stanie śmierci technicznej
Thyss 222
IMK P12 (SWB, USS, B2B tandem)
szary Peugeot 508SW z DW10CTED4
szary Renault Modus z D4F

live_evil

• całkiem inny wariat
  • ...i stąd wiemy, że Ziemia ma kształt banana
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 22, 2018, 09:18:16 pm »
Nie jest ważny rower, tylko twój wzrost, korba powinna mieć ~0.1*wzrostu-10mm tak mniej~więcej
Wzór ów uważam za bajanie ludowe i zabobony, dlatego teraz zaczynam testy korb 155mm, choć z w/w wynika, że powinienem używać korb 175-177,5mm
Franc nie chcesz jednego kompletu 155mm 110pcd do testów? :)

Mociumpel

• wyczynowiec na poziomie
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 22, 2018, 09:29:58 pm »
Są różne teorie:
1. jak masz krótkie nóżki i jesteś w stanie wykręcać przez długi czas wysoką kadencję to korba 155 jest dobra bo robisz moc obrotami i nie ma znaczenia czy wjeżdżasz pod górkę czy po płaskim
2. jeśli wolisz coś między 75-80/min i masz pałer w nogach to korba 170/175 nie powinna sprawiać różnicy zarówno pod górę jak i po płaskim - plusem dłuższej korby powinien być wyższy moment obrotowy do jazdy pod górę ale warunkiem jest utrzymanie odpowiedniej kadencji i przełożenia przy którym noga Ci nie "drewnieje"

Ogólnie nie ma jedynej słusznej teorii poza powyższymi - lubisz kręcić to małe korby, wolisz wolniej dłuższe powinny być lepsze, warunek istotny minimalna kadencja powinna wynosić te 70 i wyżej aby kolana i stawy pozostałe w tym biodrowe pracowały optymalnie.

Najważniejsze jednak moim zdaniem nie jest sama korba tylko umiejętność ciągłego dopasowywania przełożenia do aktualnego obciążenia i w miarę stałe kręcenie korbami - rytm wyczujesz sam po kilkuset kilometrach jazdy w różnym terenie.
Drugim ważnym elementem są ... SPD - integracja z rowerem szczególnie przy wysokiej kadencji powoduje, że "nie gubisz nóg" tylko trzymasz równy ciąg nawet przy 150-160/min
Trzeci element moim zdaniem istotny to wypracowanie efektywnego momentu nacisku na pedał raz pchając narastająco od położenia "9.15" lewą i lekko ciągnąc prawą potem na zmianę prawa pchając narastająco i lewą lekko ciągnąc - w ten sposób w SPD-ach bardzo efektywnie wjeżdża się pod górki.

U mnie wygląda to tak, że mając piastę planetarną i cyngla w zasadzie bezwiednie kciukiem i wskazującym (na urozmaiconej nawierzchniowo i wysokościowo trasie) "mieszam" aby ... po prostu jechać ;) a nogi same kręcą.
« Ostatnia zmiana: Maj 22, 2018, 09:46:25 pm wysłana przez Mociumpel »

velogic

• sympatyk na poziomie
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 22, 2018, 10:53:15 pm »

Moja skromna wiedza z korbologii podpowiada że istotą doboru korb powinno być pozytywne odczucie pracy napędu . A tym nie jest korba czy koło lecz noga/staw biodrowy !. Dawno temu ,jeszcze przed wynalezieniem przez Ruska roweru wiadomo gdzie ,być może jakiś patolog wyliczył przeciętną długość nogi dorosłego człowieka a inny patentolog zunifikował długość korby. I prawie miało by to sens gdyby nadal jedynym sposobem dostosowywania roweru do wzrostu zostało wysuwanie rury podsiodłowej.
 Poziomki różni od pionów głównie olbrzymi zakres różnic wysokości suportu i fotela , więc tu dopatrujmy się celowości stosowania krótszych korb. Badania ortopedów sugerują że przy bardziej leżącej sylwetce duży kąt pracy stawów jest dla nich gorszy niż w pozycji siedzącej . A rozważając długość korb  z pominięciem zdrowia ... jeśli mamy rower gdzie przyjmujemy aerodynamiczną mocno leżącą sylwetkę to szerokie koła zataczane butami niweczą zalety leżącego . I tyle wykręciłem .

LowRider

• Motorem postępu jest lenistwo.
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 23, 2018, 08:54:52 am »
Powiedział co wiedział i chyba dobrze wiedział.

mototramp

• sympatyk na poziomie
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 23, 2018, 09:47:01 pm »
Ok, podsumowując:
z teorii o wzroście wychodzi 172-174 (nigdy nie wiem, ile mam, trzeba się kiedyś zmierzyć)
Ciągle dopasowuję - manetka tylnej przerzutki u mnie chodzi prawie cały czas ;-)
Mam swój rytm kręcenia - ile to jest obrotów na minutę - nie wiem...
Nie mam licznika kadencji, więc trudno powiedzieć czy za mało czy za dużo czy akurat.
SPD - czekają w kolejce do kupna.
Czyli - mam sprawdzić doświadczalnie czy 170 czy 175 i tyle...?

Mociumpel

« Odpowiedź #7 dnia: Maj 23, 2018, 10:25:09 pm »
Mity ulicy mówią ze na poziomie mniej jest lepiej - te  5 mm nie powinno aż tak robić chyba różnicy - dopasujesz się jak "ludzie-gumy" - organizm jest elastyczny i o ile nie przeginasz za szybko to się przyzwyczaisz.

mototramp

• sympatyk na poziomie
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 23, 2018, 10:30:47 pm »
Dziasiek mi radził 170, wyszło w sumie przypadkiem że tyle mam, jednak się zastanawiam nad wymianą na 3 zębatki z przodu i mogę nową korbę kupić inną, chociaż upatrzona też ma 170mm :-)
Może przełożę z górala i spróbuję na 175.

Krzycho_Silesia

• sympatyk
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 29, 2018, 07:13:31 pm »
To ja się do tematu dołożę. Świeżo po próbach. Ja nie zauważyłem różnicy czy korba 170 czy 175. Jeździłem na jednych i drugich i było to samo.
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2018, 07:16:55 pm wysłana przez Krzycho_Silesia »

live_evil

• całkiem inny wariat
  • ...i stąd wiemy, że Ziemia ma kształt banana
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 01, 2018, 07:22:01 am »
Ja postanowiłem spróbować 155mm, po kilku dniach mogę powiedzieć - rewelacja.
Wzrostu mam 176cm.