Autor Wątek: Bagażnik dachowy do poziomek  (Przeczytany 1511 razy)

kwazik

• sympatyk na poziomie
  • **
Bagażnik dachowy do poziomek
« dnia: Maj 17, 2017, 09:41:07 am »
Cześć :)
Muszę kupić bagażnik dachowy do przewozu poziomek - 20x26 i 20x20.
Macie jakieś doświadczenia w tym temacie ?

Myślałem nad Thule np. 591 lub Mount Blanc Barracuda ? Coś jeszcze się nada z takich mocniejszych, wygodniejszych konstrukcji ?

Pzdr
kwazik
« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2017, 09:49:38 am wysłana przez kwazik »

Franc

• całkiem inny wariat
  • Rowery Poziome Rule
    • Moje zdjęcia rowerów
Odp: Bagażnik dachowy do poziomek
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 17, 2017, 10:24:48 am »
Najlepiej szukać takich, które trzymają zamiast przedniego koła, o ile bagażnik dachowy może być w jakiś sposób dobry.
Najlepsza jest platforma mocowana na haku, na której się stawia rowery i dopina paskami do pałąków rozkładanych pomiędzy rowerami.
Franc "Rowery Poziome Rule"

IMK P8 (SWB ASS)
Thyss 222
szary Modus z D4F
grafitowa Viki "C" Caravan z 19DTH zwana Czołgiem

kaczor1

• całkiem inny wariat
  • www.kaczor2.blogspot.com
    • HPV Poland & Recumbent Bike
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 17, 2017, 10:55:37 am »
Cześć :)
Muszę kupić bagażnik dachowy do przewozu poziomek - 20x26 i 20x20.
Macie jakieś doświadczenia w tym temacie ?

Myślałem nad Thule np. 591 lub Mount Blanc Barracuda ? Coś jeszcze się nada z takich mocniejszych, wygodniejszych konstrukcji ?

Pzdr
kwazik

Problemy z bagażnikami i poziomkami to:
1 Długość i wytrzymałość
2 Czy obejmie rurę ramy
3 Czy będziesz miał kolizje z łańcuchem
4 Czy ramie będzie trzymać rower pod odpowiednik kątem.

Np. Mount Blanc Barracuda pasuje mi do Lynxa ale do Velogica już nie a bagażnik, który używam do Velogica (chyba jakiś Thule nie pamiętam) nie pasuje do Lynxa.

Gdy bagażnik nie do końca spełnia punkt 4, można temat załatwić pasami transportowymi.
Barracuda trzyma Linxa dobrze ale i tak łapię go pasami jak na zdjęciu (tu akurat inny bagażnik ale sposób ten sam). https://goo.gl/photos/cz43wQe79qwwoyq88

Gdy kupowałem swoje, zabrałem rowery do sklepu i przymierzaliśmy wszystkie jakie były. Na dzień dobry dwa razy usłyszałem, że nie da się  :D (akurat. Co ja nie znajdę) i dwa razy znalazłem bagażniki, które jednak pasowały  :P .
Barracuda jest o tyle fajna, że jest lekka (listwa dolna jest z tworzywa) oraz jest w wersjach lewej i prawej (co u mnie rozwiązało problem z kolizją łańcucha). Problematyczny natomiast może być plastikowy kluczyk, którego nie da się dorobić.

Polecam więc zabrać rower do przymiarki.

Oczywiście Franc ma racje - platforma lepsza bo wkładanie poziomki (zresztą żadnego roweru) na dach, do przyjemnych nie należy. Tyle, że trzeba mieć hak i miejsce na jej przechowywanie.

kwazik

• sympatyk na poziomie
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 17, 2017, 11:02:09 pm »
Dzięki za odpowiedzi :)

@Franc
Platformę na hak mam jakąś no-name od lat, jest na 3 rowery, z takimi odchylanymi na boki "U" kształtnymi pałąkami.  Spokojnie przetrwała parę szybkich wyjazdów po Polsce z dwoma trekingami wyprawowymi. Montaż jej na hak i dopasowanie stopnia skręcenia zacisku zawsze mnie dobija - żeby się nie ruszała na boki na zakrętach trzeba zaciskać nogą siedząc na ziemi co powoduje usyfienie spodni przed trasą. Nie mówiąc, że rowery trzeba przypinać zipami, aby nie odpadły. Niestety - tani syf to i taka ergonomia używania.
Druga sprawa, że poziomki są sporo dłuższe nawet od trekingów - właśnie je zmierzyłem i Streetmachine ma 180 cm, a Hurricane 170 cm. Zakładając je na platformę będę sporo szerszy niż normalnie, a bomu nie chcę składać. W efekcie będę miał duże trudności do przekonania żony, aby mnie zmieniła w drodze ;) Mi również będzie się gorzej jechało przy takiej szerokości.
Trzecia sprawa w obecnie używanym aucie nie mam haka, za to mam relingi :D

Nie mówię nie platformie, do wakacji jest jeszcze trochę czasu to mogę coś znaleźć. Nowoczesne Thule z takimi rurkami z łapami do mocowania roweru za ramę (np. Thule EuroClassic) podejdą ? Chyba też trzeba mierzyć bo w przypadku poziomki ogranicza nas fotelik. Jeżeli już tyle kasy wywalać to tylko na coś na tzw lata. Niekoniecznie nowe, ale dobrze wykonane i uniwersalne.

@kaczor1
Zmartwiłeś mnie informacją, że nawet tak uniwersalne bagażniki jak MB Barracuda mogą nie zapiąć poziomki.
Co potrafi przeszkadzać ?

Pzdr
kwazik

Franc

• całkiem inny wariat
  • Rowery Poziome Rule
    • Moje zdjęcia rowerów
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 18, 2017, 09:56:45 am »
Ja woziłem najpierw Xantią potem Czołgiem, swojego IMK P8 - 2m długości i Forrestowego Velogica XC 2x26", który ma prawie 1.9m długości i nigdy się nie stresowałem.
A co do egzemplarza - mam platformę Norauto na 2 rowery przerobioną na 4 i dopiero od niedawna (jak zacząłem wozić 3~4 rowery) się mocowanie pogorszyło Póki platforma była oryginalna wszystko było dobrze.

IMK P8 (SWB ASS)
Thyss 222
szary Modus z D4F

kaczor1

• całkiem inny wariat
  • www.kaczor2.blogspot.com
    • HPV Poland & Recumbent Bike
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 18, 2017, 02:16:18 pm »

@kaczor1
Zmartwiłeś mnie informacją, że nawet tak uniwersalne bagażniki jak MB Barracuda mogą nie zapiąć poziomki.
Co potrafi przeszkadzać ?

Pzdr
kwazik
Wiele bagażników nie potrafi objąć tak grubej ramy
Barracuda jak zauważyłeś ma takie zagłębienia w listwie - ich profil może np. nie pasować do rozstawu kół przy optymalnym ustawieniu ramienia.
Ja tak miałem w Velogicu. Gdy ramie dobrze trzymało (optymalna pozycja) to tylne koło wystawało po za bagażnik, natomiast gdy koła były w zagłębieniach, nie pasowało ramię.
Możesz mieć np. konflikt z kierownicą jeśli jest USS lub z rolkami czy rurkami łańcucha. W Lynxsie np. drugi bagażnik łapie optymalnie w miejscy, gdzie mam mocowanie rurek od łańcucha. 
Ramię z tego co pamiętam ma chyba regulowaną wysokość (to plus) . Mam go w Warszawie, więc sprawdzę po pracy.

Ten drugi bagażnik (do Velogica) to jednak nie Thule tylko Whispbar. Pomimo, że jest najlepiej dopasowany ze wszystkich jakie mierzyłem, to i tak idealnie nie jest (patrz tylne koło)
Oczywiście trzyma się bardzo dobrze i bezpiecznie ale idealnie nie jest - pasy są tylko dla świętego spokoju.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1579778175656059&set=pcb.1023283511093244&type=3&theater

Naprawdę polecam rozłożyć bagażniki w sklepie na podłodze i przymierzać do rowerów. Po prostu szkoda wydać sporo kasy na dobrej klasy bagażnik a następnie go odsyłać gdy okażę się, że nie pasuje. Oczywiście można kombinować z demontażem do jazdy poszczególnych elementów roweru, ale nie po to się chyba kupuje markowy bez narzędziowy bagażnik, aby szarpać się z rozbieraniem roweru do transportu, bo jak rozumiem, chodzi tobie o wygodę użytkowania.

3x3

• kolarz na poziomie
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 18, 2017, 09:17:02 pm »
Zrobiłem trochę bagażników do różnych samochodów, przeważnie wyprawówki. W razie W mogę pomóc.

Franc

• całkiem inny wariat
  • Rowery Poziome Rule
    • Moje zdjęcia rowerów
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 18, 2017, 09:56:51 pm »
kwazik: jeżeli dalej się upierasz nad dachowym, popatrz na mój pierwszy post - bagażnik z zaciskiem trzymającym zamiast przedniego koła (rynna z paskiem na tylne koło i z przodu tak jakby zacisk"piasty przedniej").

IMK P8 (SWB ASS)
Thyss 222
szary Modus z D4F

kwazik

• sympatyk na poziomie
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 27, 2017, 12:04:17 pm »
Za Waszą radą przytargałem poziomki do sklepu celem pomierzenia. Barracuda bez problemów chwycił Hurricane i Streetmachine
Na szczęście wbiliście mi klina odnośnie bagażnika hakowego :D

Wstępnie na internecie najbardziej mi spasowały bagażniki Atery, gdyż nie mają łap chwytnych tylko pętle gumowo-stalowe.
Mieli jakiś niższy model na miejscu, który okazał się rewelacyjny.
Szybki rekonesans zasobów internetowych i.... kupiłem używaną Atera Strada Evo 3 (różni się od niższych modeli możliwością odpinania łap od strony bagażnika). Bagażnik zajefajny bo odsuwa od auta, a nie odchyla, czyli przy nawet bardzo dużych klapach da się dostać do auta.

Nie zdążyłem założyć haka do głównego auta, wiec jutro wyjazd youngtimerem z rowerami na haku, których wartość przekracza wartość auta :D

Dzięki za rady. Uratowaliście mnie przez użeraniem się z ładowaniem rowerów na dach :)

Pozdrawiam
kwazik