Autor Wątek: przednia skrętna belka  (Przeczytany 3768 razy)

tomek70

• całkiem inny wariat
przednia skrętna belka
« dnia: Maj 24, 2015, 12:00:26 am »
Tak się zastanawiam tylko nie śmiejcie się bo nigdy trajki nie robiłem, dlaczego wszyscy robią skrętne same koła w trajce czy nie prościej jest zrobić skrętną całą przednią belkę? O co chodzi żeby się narobić :) Zastanawiam się bo robię teraz taki rower z wózkiem z przodu i pięknie skręca czyli to tak samo jak by w trajce skręcała cała przednia belkla z kołami.

grzeziu

• wyczynowiec na poziomie
Odp: przednia skrętna belka
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 24, 2015, 03:32:55 am »
dawaj zdjecia

3x3

• kolarz na poziomie
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 24, 2015, 05:05:27 am »
czy nie prościej jest zrobić skrętną całą przednią belkę?

Taki układ może być przewrotny na zakręcie ;)

Yin

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 24, 2015, 12:23:50 pm »
Jasne że się da. Tu masz przykład: https://www.youtube.com/watch?v=r3ukGxQN4wk
Podobnie jest w niektórych rowerach towarowych:
http://www.instructables.com/id/A-Prototype-Cargo-Trike/
http://www.cargobikesystem.com/002%20CATALOGO%20CARGO%20BIKE%20PRODOTTI.htm

Ogólnie szukaj pod ''cargo bike trike''

W przypadku trajka z długim rozstawem osi takie rozwiązanie było by wywrotne - lepiej zrobić sztywną belkę z skrętnymi kołami tak jak ma zox trike:
https://www.youtube.com/watch?v=JvVre4dv9JE
Frame is the heart of bike
https://get.google.com/albumarchive/113663826549422725409
5320W -> Watowica in progres :)

kaczor1

• całkiem inny wariat
  • www.kaczor2.blogspot.com
    • HPV Poland & Recumbent Bike
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 24, 2015, 06:12:18 pm »
Ogólnie szukaj pod ''cargo bike trike''
Mamy w waw takie cargo - łatwo się przewraca, trzeba uważać. Praktycznie brak precyzji prowadzenia.
Przy towarówkach i tak jeździ się powoli więc to nie kłopot, ale w szybszym rowerze było by to uciążliwe.

« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2015, 06:14:11 pm wysłana przez kaczor1 »

tomek70

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 24, 2015, 09:06:56 pm »
Tak ale cargo, na cargo siedzisz wysoko tutaj jedyna taka konstrukcja jaką znalazłem https://www.youtube.com/watch?v=r3ukGxQN4wk

Franc

• całkiem inny wariat
  • Rowery Poziome Rule
    • Moje zdjęcia rowerów
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 24, 2015, 09:43:38 pm »
A czy Bryxon nie zmontował czegoś takiego? Trzeba przejrzeć Archiwum Forum.
Franc "Rowery Poziome Rule"

IMK P8 (SWB ASS)
Thyss 222
szary Modus z D4F
grafitowa Viki "C" Caravan z 19DTH zwana Czołgiem

szydziu

• całkiem inny wariat
    • Pilskie Bractwo Turystyki Rowerowej.
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 24, 2015, 09:56:45 pm »
Nie wystarczy do Niego napisać?
Wiosła sprzedaje! Wiosła kajakowe całkiem nowe!  Wiosła sprzedaję! www.kajak.pro

tomek70

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 25, 2015, 10:12:14 pm »
Już oglądałem na blogu i youtube jego dzieło. Fajnie mu wyszło a ja tak sobie teoretyzowałem. Tak analizowałem i jeśli bym robił z całą skrętną belka to myślę że raczej z tyłu, a napęd na przód.  Coś tak jak mam w handbiku     https://www.youtube.com/watch?v=bPMxFvHZmmg   tylko bardziej leżący i przód sztywny a tylna belka skrętna.
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2015, 10:15:52 pm wysłana przez tomek70 »

pajak_gdynia

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 26, 2015, 07:00:24 pm »
przede wszystkim masz różne promienie skrętu na kołach, więc inaczej muszą się skręcać (właśnie to jest główne dzieło pana Ackelmana). Również wyprzedzenia nie da się jakkolwiek ustalić w sposób zapewniający łatwość sterowania.
Kijowa sterowność, "przewrotność", szybkie zużycie opon to główne koszta skrętnej belki.

Ostatnio (wczoraj :) ) rozmawiałem z gostkiem leżącym (z przymusu, handbike) i strasznie go bolały właśnie koszty opon, pomimo sporego pochylenia tylnych kół (które to powinno być remedium na te wady.. chociaż nie rozumiem czemu, a gostek też nie potrafił wytłumaczyć).

tomek70

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 26, 2015, 08:07:00 pm »
Różne promienie skrętu to problem jak by te koła były napędowymi, lub na wspólnej osi to znaczy na sztywno kręciły by się razem wtedy miało by to znaczenie. Zużycia większego opon w handbike nie zauważyłem no może mało kilometrów zrobiłem :)

dziantek

« Odpowiedź #11 dnia: Maj 27, 2015, 05:50:39 am »
Identyczne promienie skrętu kół takiej skrętnej belki to właśnie zasadniczy problem, bez względu na to czy jest to oś napędowa czy nie. Faktycznie przy napędowej, bez dyfra, (nie)różne prędkości kół jeszcze zwiększą zużycie opon, ale tak czy siak będzie ono większe w porównianiu do układu samochodowego z Ackermanem. Niedołężny układ z osią skrętną z założenia akceptuje fakt, że przy skręcaniu jedno z kół jest zawsze w lekkim drifcie i jedzie lekkim uślizgiem, slajdem, żeby nie napisać bokiem, także Pająk dobrze gada...no może za wyjątkiem tego Ackermana przez "l"  ::)

Niech układ sobie będzie, ale chyba najlepiej zostawić go w przyczepkach, chociaż dla wolnych towarówek też ujdzie.

szeluś

• sympatyk
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 27, 2015, 11:51:27 am »
Rozumiem, że ten uślizg w przypadku belki skrętnej wynika z wyprzedzenia, bo jeśli wyprzedzenie byłoby zerowe, to oba koła byłyby styczne do okręgów o współnym środku i uślizg by nie występował. Dobrze myślę?

dziantek

« Odpowiedź #13 dnia: Maj 28, 2015, 06:44:14 am »
Uślizg nie występowałby gdyby to była sama jedna belka z dwoma kołami, ale to ma być układ z przynajmniej trzema kołami i podpięcie tego trzeciego koła właśnie zmienia sytuację gdzie pojawia się uślizg, co ważne nie na tym trzecim, osobnym kole, a jednym z kół na belce...w konsekwencji prosta od środka okręgu przestaje być równoległa do samej belki.

Czy w ogóle można mówić o jakimkolwiek wyprzedzeniu w przypadku belki skrętnej?

pajak_gdynia

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 28, 2015, 10:53:13 am »
Dziantek, ależ żeś mnie pojechał :P Wiem, za błędy się płaci..  :'(

Wyprzedzenie nie ma nic wspólnego z realizacją jako belka skrętna. Wpływa tylko na łatwość prowadzenia i (samo)stabilizację. O ile w Ackermanie (no niech będzie..) prędkość i promień skrętu się "schodzą", to tu wszystko się rozjedzie. Skręcanie przy użyciu dużej siły, nadsterowność i podsterowność w jednym. Dokładnie tak jak w tym wózku z masy krytycznej. Problem wielce ciekawy.. ale póki co nie ma na to żadnego wzoru (i wszystko robione jest empirycznie..)