Autor Wątek: Budowa trójkołowca wzorowanego na WARRIOR  (Przeczytany 48074 razy)

motylek

  • kolarz na poziomie
  • ***
  • Wiadomości: 56
Budowa trójkołowca wzorowanego na WARRIOR
« dnia: Grudzień 11, 2011, 12:51:32 pm »
Witam.

Jest to jeden z moich postów na forum chodź czytałem je już wcześniej :]

Koledzy chcę zbudować sobie trójkołowca poziomego, mam już pewne założenia i przemyślenia ale potrzebuję waszej porady.
Moje założenia sa takie:

- zbudować chcę go sam, a nie kupować
- chcę położyć duży nacisk na wagę, kosztem rezygnacji z niektórych udogodnień
- trójkołowiec w dowolnej formie czyli 2-1 albo 1-2
- chce przerobić do na EV
- ze względu na EV, mogę dla prostoty zrezygnować z przerzutek a jedynie jedno przełożenie "dojazdowe"
- wykonany z aluminium lub stali, ale lekki
- nie musi mieć amortyzacji, chodź nie wykluczam takowej jeśli nie dochodzi ogromna waga
- nie musi być składany


Teraz czym dysponuję.
A dysponuję dobrze wyposażonym warsztatem i doświadczeniem w budowie różnych maszyn i urządzeń. Posiadam TIGa, MIGa, tokarkę frezarkę, piłę taśmową itp. W zasięgu ręki mam laser i inne maszyny ( wytaczarki, strugarki itp)

Budowałem już trajkę do paralotni sam na niej latam, ale od dłuższego czasu mam ogromną chęć na rower poziomy.

Co potrzebuję ??

Potrzebuję jakiś sprawdzonych planów, najlepiej z wymiarami i rysunkami. Miałem pierwsze zamiary zbudować Thunderbirda.
Szukam osób które coś takiego budowały, mogą pomóc. doradzić pokazać fotki i ew. wnieść swoje spostrzeżenia i poprawki.

Nie pogardzę też linkami do planów czy opisów budowy.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 28, 2012, 08:49:00 pm wysłana przez motylek »

Yin

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 4077
Odp: Budowa trójkołowca - poszukuję planów, porady itp.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 11, 2011, 05:56:58 pm »
Witaj na forum.
Jak rozumiem plany tunderbolta (http://poziome.pl/thunderbolt/ )już znalazłeś, trochę planów znajdziesz też na http://www.atomiczombie.com/main.aspx?click=plans
w razie czego dopytuj na forum, skrobnij też skąd jesteś - może masz w okolicy kogoś z trajkiem i będzie można obejrzeć / przymierzyć się na żywo.

potrzebuję waszej porady.
Moja jest taka: zostaw przerzutki, przynajmniej z tyłu. Nie skomplikujesz tym za bardzo konstrukcji, nie stracisz wiele na wadze a na zasięgu (rozumiem że będziesz dokręcać żeby odciążyć silnik?) i komforcie jazdy zyskasz sporo nie wspominając o spokojnych powrocie w sytuacjach awaryjnych.

mareksiudak

  • kolarz na poziomie
  • ***
  • Wiadomości: 85
Odp: Budowa trójkołowca - poszukuję planów, porady itp.
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 11, 2011, 06:03:16 pm »
Dla seniorów ale może coś tam sobie z tego weźmiesz :). Jak chcesz to mam Plany Warriora z Atomic Zomie, napisz na Pw. to jakoś sie dogadamy.

http://www.amidesign.ch/en_trike-II.htm

motylek

  • kolarz na poziomie
  • ***
  • Wiadomości: 56
Odp: Budowa trójkołowca - poszukuję planów, porady itp.
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 11, 2011, 08:49:21 pm »
Tak plany thunderbolda znalazłem, ale one są chyba nie kompletne i mało czytelne.

Co do przerzutek, to raczej zostawię te przednie, bo silnik chcę zastosować BLDC, czyli montowany w piastę koła więc łańcuch przy napędzie będzie nieruchomy.

Przyjrzałem się lekko temu WARRIORowi i tez ciekawa konstrukcja :D

Powiem szczerze że dał bym radę zrobić sobie taki rower z głowy, ale wymaga to dużo czasu i nie będzie pozbawione wad. Dlatego wolę nie wyważać otwartych drzwi i zastosować sprawdzone kąty wymiary itp.



Co do lokalizacji, jestem z Żyrardowa czyli mazowieckie jakieś 50km od Warszawy :D

motylek

  • kolarz na poziomie
  • ***
  • Wiadomości: 56
Odp: Budowa trójkołowca - poszukuję planów, porady itp.
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 23, 2011, 09:53:18 pm »
Witam ponownie.

Prac jeszcze nad poziomką nie rozpocząłem, ale na razie mam plany, zamysł i jestem na etapie kompletowania osprzętu.

Mam tylko prośbę o jakiś namiar na fajny i wygodny fotelik no i przy tym niewygórowana cena :D

trajk-o-ciklista

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 1163
  • To recline is devine!
    • Rowerki, przyczepki, sakwy i bagażniki
Odp: Budowa trójkołowca - poszukuję planów, porady itp.
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 23, 2011, 10:26:13 pm »
Mam tylko prośbę o jakiś namiar na fajny i wygodny fotelik no i przy tym niewygórowana cena :D



http://sklep.poziome.pl/  taniej nie znajdziesz ;)


Pozz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)

VeloMotion recumbents
Igorova Ciklo Garaża

------------------

motylek

  • kolarz na poziomie
  • ***
  • Wiadomości: 56
Odp: Budowa trójkołowca - poszukuję planów, porady itp.
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 25, 2011, 10:39:56 am »
Koledzy może ktoś podpowie gdzie kupić gotową, albo z czego zrobić piastę do przednich kół. Piasta z mocowanie m tarczy i na oś jednostronną.

Mam kilka pomysłów jak to zrobić, ale troszkę zniechęca mnie cena. 229zł za samą piastę :/

Franc

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 2332
  • Ponad 30 lat na poziomie
    • Moje zdjęcia rowerów
Odp: Budowa trójkołowca - poszukuję planów, porady itp.
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 25, 2011, 07:06:24 pm »
Piasta MTB na oś 20mm - załatwia wszystko. Chyba, że tak, jak ja w IMK P-9 kupisz małe kola na oś 10mm i dorobisz adapter do tarczy (ale tylko dla dzieci).
Franc "Rowery Poziome Rule"

IMK P14-001 (SWB ASS)
Thyss 222
IMK P12 (SWB, USS, B2B tandem)
szary Peugeot 508SW z DW10CTED4
Twister 800

motylek

  • kolarz na poziomie
  • ***
  • Wiadomości: 56
Odp: Budowa trójkołowca - poszukuję planów, porady itp.
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 12, 2012, 09:25:41 pm »
Zamówiłem piasty Novatec, jutro powinny być u mnie :D

Mam już łożyskowanie zwrotnic :]

Ale dziś próbowałem dodzwonić się do Sklep.poziome.pl i niestety tylko poczta głosowa :( brakuje fotelika niestety :(

horizon

  • kolarz na poziomie
  • ***
  • Wiadomości: 76
Odp: Budowa trójkołowca - poszukuję planów, porady itp.
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 13, 2012, 06:29:03 pm »
Motylek a możesz opisać to swoje łożyskowanie zwrotnic?
Ja mam bębnowe hamulce w piaście, ale zwrotnice jeszcze przede mną i dlatego pytam.

motylek

  • kolarz na poziomie
  • ***
  • Wiadomości: 56
Odp: Budowa trójkołowca - poszukuję planów, porady itp.
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 13, 2012, 10:03:15 pm »
Kupiłem gotowe łożyskowanie w sklepie rowerowym.

Nie wymaga gwintu widelca i jest na łożyskach maszynowych.

Firma NECO model BK H711

motylek

  • kolarz na poziomie
  • ***
  • Wiadomości: 56
Odp: Budowa trójkołowca - poszukuję planów, porady itp.
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 14, 2012, 08:58:09 am »
Powoli prace zaczynam od ułatwień i przygotowań w AutoCADzie. Nie znam programu ucze się dla swoich potrzeb

Poniżej 2 screeny :D




Yeti

  • wyczynowiec na poziomie
  • ****
  • Wiadomości: 260
Odp: Budowa trójkołowca - poszukuję planów, porady itp.
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 14, 2012, 07:35:19 pm »
Kupiłem gotowe łożyskowanie w sklepie rowerowym.

Nie wymaga gwintu widelca i jest na łożyskach maszynowych.

Firma NECO model BK H711

Opis brzmi jakbyś kupił jakieś cuda na kiju :D Łożyskowanie, nie wymaga gwintu, łożyska maszynowe... w sensie stery? ;)

motylek

  • kolarz na poziomie
  • ***
  • Wiadomości: 56
Odp: Budowa trójkołowca - poszukuję planów, porady itp.
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 15, 2012, 08:38:26 am »
Yeti dla ciebie może to normalka i nic nowego, ale ja swoją przygodę z kolarstwem i budową rowerów zakończyłem jakieś 14lat temu. W tamtych czasach mówiło się o łożyskowaniu widelca, albo o główce ramy, teraz możesz nazywać to sterami :).

Wtedy nie było nic innego jak w główkę wsadzało się dwie miski, 2 wianki z kulkami, dwie bieżnie, a widelec musiał mieć gwint żeby to wszysto od góry skręcić nakrętką i kontrą :D i nic innego nie było.

Dla mnie dużym ułatwieniem było jak znalazłem w sklepie rowerowym gotowe rozwiązanie na 2 łożyskach oporowych i do tego wkładka w rurę z gwintem żeby to skontrować od góry. Jako że mam dość spore zaplecze maszyn i doświadczenia z budową innych maszyn miałem przemyślane jakieś rozwiązanie na łożyskach oporowych, ale wymagało to toczenie zwrotnicy z pełnego wałka i conajmniej spędzenie 3-4h przy tokarce na 2 zwrotnice. Gotowca kupiłem za 40zł i potrzebuję tylko kawałka rurki.

Być może dla Ciebie to nic nadzwyczajnego, ale ja szanuję swój czas tym bardziej że zawodowo pracuję w innej dziedzinie i w warsztacie dłubię sobie wolnymi chwilami, a tych mam naprawdę niewiele :(

Yeti

  • wyczynowiec na poziomie
  • ****
  • Wiadomości: 260
Odp: Budowa trójkołowca - poszukuję planów, porady itp.
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 16, 2012, 12:31:34 pm »
Żeby nie było niejasności, nie nabijam się z Ciebie, czy Twoich pomysłów. Po prostu, czytając Twój opis uśmiechnąłem się ze względu na rzadko spotykaną formę. Spodziewałem się, że jest to wstęp do opisania jakiejś bardziej zawiłej konstrukcji ;)

peace