Autor Wątek: Jakie BUTY SPD wybrać ??  (Przeczytany 2848 razy)

cyqlop

• całkiem inny wariat
  • Czułów
    • pozdrawiam poziomo
Jakie BUTY SPD wybrać ??
« dnia: Czerwiec 03, 2011, 06:37:12 pm »
Tak jak w temacie.
bo nie wiem czy brać szosowe mtb czy turystyczne.

Saurus

• całkiem inny wariat
    • Moje zdjęcia
Odp: Jakie BUTY SPD wybrać ??
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 03, 2011, 08:39:30 pm »
Turystyczne, w szosowych nie da się chodzić. I najlepiej nie najtańsze bo są mało sztywne i pojawiają się problemy z krążeniem. Po zmianie z tanich Shimano polecam Bontrager Race MTB - wyglądają w miarę cywilnie, są bardzo przewiewne i odpowiednio sztywne.

Yin

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 03, 2011, 09:04:15 pm »
A próbowałeś jazdy w noskach? To dobra ( niedroga) alternatywa żeby przekonać się czy system łączący nogę z pedałem Ci pasuje. W moim przypadku muszę kręcić bardziej z pięty i co jakiś czas zmieniać pozycje nogi na pedale. Próbowałem spd i nosków i w obu przypadkach po 15-20 km zaczynają się bóle kolan.
Frame is the heart of bike
http://picasaweb.google.com/Poziome

storm

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 03, 2011, 10:41:00 pm »
Osobiście korzystam z Shitmano M076, wcześniej z M075. 3 rzepy na każdym bucie, dosyć twarde, ale pewnie trzymają nogę zarówno podczas jazdy jak i chodzenia po terenie. Trochę gorzej jest na śliskich powierzchnia, zwłaszcza lodzie zimą ;) Niestety cena jest trochę wygórowana jak na buty do chodzenia :]

Franc

• całkiem inny wariat
  • Rowery Poziome Rule
    • Moje zdjęcia rowerów
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 03, 2011, 10:52:37 pm »
YIN: Jeżeli przy SPD'ach bolą kolana, a bez nich nie, to prawdopodobnie masz źle ustawione bloki. trzeba je poprzesuwać przód-tył, poskręcać, jak nie pomoże, spróbować dystansować pedały.
Franc "Rowery Poziome Rule"

IMK P8 (SWB ASS) - to już 20lat na poziomie!
szary Modus z D4F
grafitowa Viki "C" Caravan z 19DTH zwana Czołgiem

Yin

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 03, 2011, 11:01:53 pm »
Spędziłem 2 miesiące na jazdach próbnych i regulacjach - chyba wykorzystałem wszystkie możliwe warianty ustawienia bloku :). Może pomogło by zwiększenie zakresu przesuwania bloku w tył, ale do tego musiał bym podpiłować oryginalne rowki w podeszwie. Po za tym i tak musiał bym się co jakiś czas wypinać i jechać 10-20 min z innym ustawieniem stopy - tak jak to robię teraz na platformach.

spróbować dystansować pedały.
Co konkretnie masz na myśli pisząc o dystansowaniu?

Franc

• całkiem inny wariat
  • Rowery Poziome Rule
    • Moje zdjęcia rowerów
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 03, 2011, 11:57:53 pm »
Można kupić pedały, które bardziej są rozsunięte na boki (ma się nogi szerzej), można wkręcić specjalne tuleje dystansowe pomiędzy korbę a pedał.

szary Modus z D4F

gemsi

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 04, 2011, 08:44:36 am »
Yin, a moze nalezysz do grona wybrancow ktorym jazda na zatrzaskach nie sluzy, gdziesz czytalem ze jest niewielki promil nieszczesników, którzy tak po prostu maja
laminat K3 i bambus K5

Yin

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 04, 2011, 10:29:59 am »
Całkiem możliwe, czytałem że Michał Wolff też tak ma - co przy trasach i średnich jakie robi na platformach jest nieco pocieszające ;). Zresztą do spd mocno się zniechęciłem kiedy uszkodziłem sobie przez nie kolano ( niespodziewana gleba w terenie, blok się nie wypiął mimo najlżejszego ustawienia). Już trzy lata mija a kolano dalej dokucza - co prawda mniej niż na początku.

staskiewicz

• kolarz na poziomie
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 04, 2011, 01:02:10 pm »
W pedałach zatrzaskowych niesłychanie ważna jest pozycja bloku. Mimo tolerancji kilku stopni, to każde wychylenie stopy może powodować ból. Ja np. muszę mieć ustawione idealnie prosto. Jeśli bloki są tak ustawione, że piety odchodzą na zewnątrz po paruset metrach kolana bolą. Słyszałem natomiast, że niektórzy muszą ustawiać z kolei na "Chaplina". Kolano zgina się tylko w jednej płaszczyźnie, wszelkie odchylenia kolana na boki wynikają ze skręcenia w stawie biodrowym lub kostki. W zależności  od budowy ciała kolano albo bardziej znosi skręcenia na boki pod obciążeniem, lub nie. Dlaczego zatem kolana mniej bolą na zwykłych pedałach niż w zatrzaskowych. Właśnie przez unieruchomienie stawu skokowego (chyba tak to się fachowo nazywa) i specyficznej budowy stopy u człowieka. Problem ten przerabiałem w narciarstwie i rolkarstwie. Niby człowiek ma proste nogi ale jak usztywni stopę to kolana idą do środka i pewne rzeczy stają się utrudnione. Lekarstwem okazuje się kombinowanie z wkładkami które podbijają odpowiednią część stopy. Z tego co wiem Specialized ma taki program ze specjalnym doborem wkładek. 
Oczywiście piszę to w kontekście pionów, jak jeździłem poziomem to spd nawet w sklepie nie bylo:) Pedały VP odradzam, shimano wszystkie względnie poprawne. Noski to juz zupełny anachronizm w dodatku niebezpieczny.   

Franc

• całkiem inny wariat
  • Rowery Poziome Rule
    • Moje zdjęcia rowerów
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 04, 2011, 01:06:54 pm »
Poza tym, w normalnym rowerze, to nie noski są potrzebne a "piętki", "zapiętki" czy jak to zwać. Coś co wisi w dole pedału i podpiera piętę, żeby noga nie spadała. W normalnym rowerze, z nosków się noga będzie wysuwać.

szary Modus z D4F

Yin

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 04, 2011, 01:39:52 pm »
Który to jest normalny rower bo już się gubię? ;) Jeśli piszesz o noskach w poziomie - wystarczy pedałować kierując stopę palcami lekko do przodu. Żadnych problemów z wysuwaniem nie miałem, jedynie do wsuwania stopy trzeba obrócić pedał bo po wysunięciu nogi z noska idzie noskiem do dołu.

sebacyki

• sympatyk
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 04, 2011, 02:16:11 pm »
A czy buty SPD powinny być o nr większe od normalnych?tak słyszałem

Franc

• całkiem inny wariat
  • Rowery Poziome Rule
    • Moje zdjęcia rowerów
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 04, 2011, 02:55:09 pm »
Yin: to przecież oczywista oczywistość, że to rower poziomy jest normalny. Pozostałe rowery są klasyczne lub "normalne inaczej" bo to jak wiadomo taki pionowy rower ani wygodny, ani bezpieczny w przeciwieństwie naszych poziomek.

szary Modus z D4F

staskiewicz

• kolarz na poziomie
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 04, 2011, 03:03:46 pm »
A czy buty SPD powinny być o nr większe od normalnych?tak słyszałem

But powinien być dopasowany. Shimano po prostu stosuje dziwaczną numerację, jak ja mogę w ciemno kupować buty nawet via internet bo każde 42 pasuje jak ulał, tak w shimano trzeba brać rozmiar większy.