Autor Wątek: Projektowanie kompletnej ramy roweru w 2 minuty  (Przeczytany 37502 razy)

MaciejDlugosz

  • Gość
Odp: Projektowanie kompletnej ramy roweru w 2 minuty
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 20, 2010, 09:19:38 pm »
Sknocę przykładowego "amatorskiego" WPS'a. Mam przy sobie książkę Jerzego Mizerskiego "Spawanie w osłonie gazów metodami MAG i MIG". Tylko nie wiem jak by to wyglądało w przypadku ramy roweru - każda spoina musi być "rozpisana" na oddzielnej kartce - czy wystarczą przypisy nad spoiną? No nic - sknocę przykładowy element to będziemy albo śmiać albo korzystać.

gemsi

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 1616
  • carbon matters
Odp: Projektowanie kompletnej ramy roweru w 2 minuty
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 20, 2010, 10:01:06 pm »
Sknocę przykładowego "amatorskiego" WPS'a. Mam przy sobie książkę Jerzego Mizerskiego "Spawanie w osłonie gazów metodami MAG i MIG".
a ja mam w osłonie gazów metodą TIG

MaciejDlugosz

  • Gość
Odp: Projektowanie kompletnej ramy roweru w 2 minuty
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 20, 2010, 10:09:07 pm »
Sknocę przykładowego "amatorskiego" WPS'a. Mam przy sobie książkę Jerzego Mizerskiego "Spawanie w osłonie gazów metodami MAG i MIG".
a ja mam w osłonie gazów metodą TIG

Mamy książkę tego samego autora. Ja swoją "knigę" dostałem na kursie. Tylko w tej chol..ej książce nie ma ani jednego przykładowego WPS'a. Mój "amatorski" WPS będzie dla metody MAG/135.

MaciejDlugosz

  • Gość
Odp: Projektowanie kompletnej ramy roweru w 2 minuty
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 21, 2010, 06:16:01 pm »
Powielam ten temat (ten samy rysunek umieściłem też w dziale Techno w wątku "Spawanie", bo niektórzy kompletnie nie interesują się spawaniem ale za to interesuje ich sam projekt/ projektowanie. Jeśli zamierzamy wprowadzić połączenia spawane, to choć sami nie musimy mieć spawarki, to musimy wprowadzić oznaczenia spawalnicze na naszym rysunku. Jeśli pójdziemy do zakładu w którym wszystko odbywa się przez biuro to zostawia się jedynie projekt (ewentualnie przynosi swoje profile, swój szablon). Ten poniższy rysunek nie jest znormalizowany, bo jest 3D. Rysunki spawalnicze są 2D. Chciałem jednak o wiele bardziej zwrócić uwagę na wprowadzanie oznaczeń spawalniczych o których jest wciąż cicho jak makiem zasiał. Na wszystko w spawaniu są normy. Spoina czołowa jest oznaczana II, spoina pachwinowa oznaczana jest trójkątem. Podaje się grubość materiału która jednocześnie oznacza grubość spoiny (chyba tylko nie pisze się "mm" - nie wiem na 100%), po symbolu spoiny podaje się długość spoiny (i chyba też nie pisze się "mm"). Szukam jeszcze tabeli z parametrami spoin pachwinowych i czołowych dla stali o grubości 1, 1,5 oraz 2 mm (w pozycji podolnej lub naściennej).

Materiał na rysunku to stal, metoda spawania MAG 135. Alu miałoby inne parametry. Nie mam niestety (póki co) tabeli z parametrami spawanymi dla złącz pachwinowych/doczołowych dla stali o grubości 1, 1,5, 2 mm więc parametry (natężenie prądu, prędkość podawania drutu, prędkość prowadzenia uchwytu spawalniczego podałem orientacyjnie). Rysunek 3D został zrobiony w programie Google Sketchup. Pogrubiłem znacznie "kreski" oznaczające spoiny oraz dodałem znaki trójkąta w programie Corel Draw (można by zrobić te poprawki równie dobrze w programie Microsoft Paint).

Celem projektowania - jest np. oddanie projektu do zakładu spawalniczego i odebranie gotowej ramy. Uważać należy na odkształcenia spawalnicze - w tym celu należałoby albo przygotować tzw. szablon spawalniczy (sztywne uchwyty żeby zachować wymiary co do mm) albo wprowadzić kierunek spawania - jeszcze nie wpadłem na to jak oznacza się kierunek spawania (wydaje mi się że robi się "rzut spoiny" i na rzucie zaznacza się to strzałkami i cyframi).

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2010, 01:48:01 pm wysłana przez Maciej Długosz »

gemsi

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 1616
  • carbon matters
Odp: Projektowanie kompletnej ramy roweru w 2 minuty
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 21, 2010, 09:25:04 pm »
Tego Google Sketchup nie wypuścili na normalny system operacyjny. Jest więc kompletnie nieprzydatny  ;)

mam to samo :/

MaciejDlugosz

  • Gość
Odp: Projektowanie kompletnej ramy roweru w 2 minuty
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 21, 2010, 09:41:06 pm »
Tego Google Sketchup nie wypuścili na normalny system operacyjny. Jest więc kompletnie nieprzydatny  ;)

mam to samo :/

Bracia Zakonni i Same Pingwiny?

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 21, 2010, 09:48:19 pm wysłana przez Maciej Długosz »

szydziu

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 1611
    • Pilskie Bractwo Turystyki Rowerowej.
Odp: Projektowanie kompletnej ramy roweru w 2 minuty
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 22, 2010, 10:09:58 am »
Takich systemów używają osoby które lubią pomyśleć - niestety w pracy zmuszony jestem do pracy na Windzie :(

MaciejDlugosz

  • Gość
Odp: Projektowanie kompletnej ramy roweru w 2 minuty
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 22, 2010, 10:22:01 pm »
Takich systemów używają osoby które lubią pomyśleć - niestety w pracy zmuszony jestem do pracy na Windzie :(

No to projekty pozostają w takim razie dla 3 osób w sferze życzeń. Każdy sobie rzepkę skrobie.

Tomasz

  • sympatyk na poziomie
  • **
  • Wiadomości: 35
Odp: Projektowanie kompletnej ramy roweru w 2 minuty
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 05, 2012, 09:37:31 pm »
Pytanie do Macieja. Z Twoich wypowiedzi wnioskuje ze juz od kilku lat uzywasz programu SketchUp wiec masz doswiadczenie.
Ja zaczalem przygode z tym programem przed dwoma tygodniami ale bardzo mi sie spodobal i rzeczywiście moge w nim wiele zaprojektowac, w szczegolnosci rame.
Pewne elementy chce przekazac firmie do ciecia laserowego ale oni wymagaja plikow w formacie DXF.
Mam program CorelDraw z ktorego moge wyekspoprtowac takie pliki DXF ale niestety projektowanie ramy w Corelu jest dla mnie za trudne. Aby wyeksportowac DXF z Sketchupa trzeba by miec wersje pro za ok 1700 zl. Takie zakupy oczywiscie w  moim przypadku nie wchodza w gre.
Znalazlem co prawda taki darmowy program DoubleCAD XT v2.1 PL ktory otwiera bez problemow pliki ze Sketchupa
ale jednoczesnie psuje CorelDraw 9, a Corela chcialbym jednak uzywac.
Poradz mi jakim darmowym programem moglbym przekonwertowac pliki Sketchupa  na CDR lub DXF.

--
Tomasz
Tomasz

szydziu

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 1611
    • Pilskie Bractwo Turystyki Rowerowej.
Odp: Projektowanie kompletnej ramy roweru w 2 minuty
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 05, 2012, 09:49:23 pm »
Nie wywołuj Maćka z lasu :)
Kolega Maciej Długosz już oficjalnie nie występuje na tym forum ;) jak będziesz miał chwilkę wolnego czasu możesz zobaczyć co M.D. pisał na tym forum :) jeśli jesteś na prawdę twardy możesz się pokusić by nawet to
 poczytać :)

storm

  • Gość
Odp: Projektowanie kompletnej ramy roweru w 2 minuty
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 06, 2012, 09:38:47 am »
@Szydziu - nie wódź kolegi Tomasza na pokuszenie ;)

@Tomasz - rozrysuj sobie co chcesz w Qcadzie - on korzysta z plików DXF.

Tomasz

  • sympatyk na poziomie
  • **
  • Wiadomości: 35
Odp: Projektowanie kompletnej ramy roweru w 2 minuty
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 07, 2012, 08:53:55 am »
Dzieki za podpowiedz z tym QCadem ale jak juz pisalem ja mam juz zainstalowany inny DoubleCAD XT v2.1 PL
ktory jest darmowy, po polsku i na dodatek wspolpracuje ze SketchUpem.
Problem jest w tym ze nie chce mi sie poswiecac kilka tygodni na opanowanie podstawowych funkcji w jakimkolwiek CADzie tylko po to aby otrzymac plik DXF. Funkcje rysowania i projektowania w SketchUpie sa dla mnie wystarczajace i juz opanowane, potrzebuje jedynie konwersji juz zrobionych projektow do formatu DXF lub CDR.
Tomasz

storm

  • Gość
Odp: Projektowanie kompletnej ramy roweru w 2 minuty
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 07, 2012, 09:52:28 am »
@Tomasz - proszę :)
QCAD jest prosty do bólu. Narysowanie w nim roweru to kwestia poznania kilku podstawowych narzędzi, które opanowuje się dosłownie w 10 minut. I także jest po POLSKU.

Tomasz

  • sympatyk na poziomie
  • **
  • Wiadomości: 35
Odp: Projektowanie kompletnej ramy roweru w 2 minuty
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 09, 2012, 12:22:06 pm »
Juz zamierzalem go sciagnac z internetu ale przeczytalem ze:
Program QCAD 2.2.2.0 w wersji testowej typu trial. Pozwala ona na przetestowanie funkcjonalności, niemniej jest ograniczona czasowo (do 100 godzin pracy). Dodatkowo użytkownik może korzystać ze środowiska przez 10 minut - by kontynuować pracę należy ponownie uruchomić aplikację.
Byc moze trafilem na zla wersje moze istnieje jakas darmowa wersja tego programu?
Jakiej wersji Ty uzywasz, czy jest ona darmowa?
Jesli mialbym wydawac jakies pieniadze na ten program to wolalbym potrenowac obsluge tego darmowego ktory mam juz zainstalowany (DoubleCAD XT v2.1 PL)
Tomasz

storm

  • Gość
Odp: Projektowanie kompletnej ramy roweru w 2 minuty
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 09, 2012, 01:01:35 pm »
@Tomasz - ależ to proste ;) Linux. (np Ubuntu) Na nim sporo rzeczy odpłatnych na Windowsie - jest za free. A Qcad na nim działa bez żadnych limitów.