Autor Wątek: Mechaniczna wentylacja fotela  (Przeczytany 1701 razy)

SQ9SBF

  • sympatyk na poziomie
  • **
  • Wiadomości: 28
Mechaniczna wentylacja fotela
« dnia: Listopad 28, 2021, 06:28:27 pm »
Witam.
Wpadł mi ostatnio do łba pomysł aby pomiędzy materac a fotel wprowadzić wężyki doprowadzające powietrze, a cały układ wentylacji zasilany byłby z pompki zainstalowanej pomiędzy wahaczem a ramą . Uzyskał bym w ten sposób" darmowy" napęd sprężarki wykorzystując  energię traconą i tak w sprężynach zawieszenia.
Co o tym myślicie? 

klubowy

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 557
Odp: Mechaniczna wentylacja fotela
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 29, 2021, 11:37:03 am »
Imho łatwiej skierować pod materac "pęd powietrza" jaki powstaje przy jeździe. Będzie to lżejsze i nieskomplikowane.
Ja, nie wiem, co to sen.
Objeżdżam nocą, to co spawałem w dzień...

SQ9SBF

  • sympatyk na poziomie
  • **
  • Wiadomości: 28
Odp: Mechaniczna wentylacja fotela
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 26, 2021, 09:51:59 pm »
Aby skierować pęd powietrza pod fotel albo pomiędzy fotel a materac ,trzeba by zbudować jakieś kierownice powietrza.
Do tego dochodzi stosunkowo niewielka prędkość pojazdu to i mała skuteczność całego układu, oraz zwiększenie oporów aerodynamicznych.
Z resztą cytując mojego znajomego "na świecie jest 7 miliardów ludzi, dlatego trudno jest coś nowego wymyślić"
no i na potwierdzenie tej teorii:  https://archiwum.allegro.pl/oferta/pokrowiec-na-fotel-samochodowy-z-wentylacja-12v-i9671905961.html
Wcześniej udało mi się znaleźć fotografie podobnego ustrojstwa i okazuje się że napędza to zwykły wiatraczek jak w zasilaczu komputerowym.
W podanym linku pobór prądu to jedynie 12W więc tyle co mocniejsza lampka, ostatecznie zamiast pompki na wahaczu można by wykorzystać akumulator.
Dlatego myślę że idea jest warta sprawdzenia.