Autor Wątek: Łączenie dwóch identycznych baterii - poprawa zasięgu.  (Przeczytany 7542 razy)

DeVilio

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Prawdziwe rowery mają krągłości. FATBIKE!
Łączenie dwóch identycznych baterii - poprawa zasięgu.
« dnia: Październik 08, 2020, 09:06:27 am »
Hej.
Mój poziomy fatflevo posiada akku 11.3Ah (Aga popraw mnie jeżeli się mylę?), wystarczy na ~70km bardzo oszczędnej jazdy. Chciał bym ten wynik poprawić i naszła mnie myśl żeby dokupić drugi akumulator. Identyczny. Ten pierwszy ma za sobą max 10 - 15 cykli ładowania wiec prawie nówka, dla pewności mogę po zakupie ten drugi też wykorzystać na te 10 - 15 cykli i będzie identyko.

Pytania mam takowe:
1). Ładować jedną ładowarką oba ogniwa (wiem, że będzie długo to trwało) czy każde osobną ładowarką (co jeżeli w trakcie ładowania jedna ładowarka się popsuje, a druga nie?)
2). Jeżeli ładować dwoma ładowarkami to do ładowania rozłączać ogniwa? Jeżeli tak to jak? Jest jakiś przełącznik, który udźwignie taką moc?
3). O czym nie wiem, a powinienem wiedzieć decydując się na dwa akumulatory połączone równolegle?

Czy ktoś z was łączył akku w ten sposób?
Bottecchia American FatBike
FatFlevo

klubowy

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 557
Odp: Łączenie dwóch identycznych baterii - poprawa zasięgu.
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 08, 2020, 12:50:24 pm »
A nie lepiej będzie Ci mieć dwa osobne i w razie wyczerpania jednego przepiąć się na drugi? Po mieście zabierasz wtedy jeden, a na dłuższą trasę bierzesz dwa. Dodatkowo gdy pojechałeś do pracy, to drugi akumulator może ładować się w domu.
Ja, nie wiem, co to sen.
Objeżdżam nocą, to co spawałem w dzień...

DeVilio

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Prawdziwe rowery mają krągłości. FATBIKE!
Odp: Łączenie dwóch identycznych baterii - poprawa zasięgu.
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 08, 2020, 02:18:07 pm »
Jest w tym coś, problemem dla mnie by było cały czas majstrowanie przy kablach, rozłączanie i łączenie tego ponownie, w końcu złącze tego nie wytrzyma lub co gorsze - zacznie iskrzyć co może spowodować zarówno problem instalacją samą w sobie jak i w niektórych przypadkach stopienie, zwarcie i eksplozje akumulatora. Wiem że przesadzam troszkę, ale wiem jak wygląda wybuch takiej baterii litowej o pokaźnych rozmiarach więc wolał bym ryzyko minimalizować.
Bottecchia American FatBike
FatFlevo

szydziu

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 1591
    • Pilskie Bractwo Turystyki Rowerowej.
Odp: Łączenie dwóch identycznych baterii - poprawa zasięgu.
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 09, 2020, 09:11:17 pm »
Będziesz robić to pod obciążeniem?
Matko - dziennie wyłączam jednym ruchem po 2 wioski a Ty rozczulasz się nad jednym akumulatorem? Wymienianym (faktycznie pod napięciem) bez obciążenia :) Zdecydowanie przesadzasz ;)

Yin

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 4077
Odp: Łączenie dwóch identycznych baterii - poprawa zasięgu.
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 09, 2020, 09:41:36 pm »
Jeśli każdy aku miałby osobny bms to zgodnie ze sztuką należało by je ładować osobno lub osobnymi ładowarkami bo z czasem pierwsza batka która osiągnie full będzie odcinała i druga batka może nie osiągnąć progu balansowania ogniw. Jeśli wiesz co robisz to możesz obie batki używać razem, tylko nie doprowadź do sytuacji w której wpinasz do układu jedną naładowaną na 100% i drugą rozładowaną bo popłyną wtedy spore prądy wyrównujące i może być nieciekawie.

Jest jeszcze opcja nr 2 - zbudować odpowiednio większą batkę a dotychczasową zostawić jako lekki wariant np na miasto.

Inc0

  • wyczynowiec na poziomie
  • ****
  • Wiadomości: 295
Odp: Łączenie dwóch identycznych baterii - poprawa zasięgu.
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 11, 2020, 10:15:01 am »
wtrącę swoje 3 grosze jako że posiadam taka właśnie konfiguracje w trajce czyli dwa akumulatory teoretycznie identyczne tzn ogniwa i bms(praktycznie nigdy nie będą identyczne nawet jeśli są wykonane z ogniw pochodzących z jednej partii) dlatego ładowanie obu na raz tylko w systemie każdy akumulator z własnej ładowarki  i ! ważne żeby oba akumulatory podczas ładowania były od siebie odseparowane rozwiązałem ten problem zapodając tzw zrywkę na "-" akumulatora wykonana z złączą  xt90 antispark . Przed ładowaniem wyciągam złączkę odłączając tym samym akumulator od sterownika i dalej pozbawiając oba akumulatory połączenia ze sobą , po ładowaniu zakładam zrywkę na swoje miejsce i sterownik ciągnie sobie równo z obu akumulatorów. Dlaczego takie rozwiązanie ze zrywka ano bo jest dobre i tanie ;) gdy ładowałem oba akumulatory , będące ze sobą połączone , jednocześnie z dwu ładowarek dochodziło do sytuacji takiej ze jeden akumulator ładował się 2h a drugi 5h co nie było dla obu zdrowe na dłuższą metę
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2020, 08:06:23 pm wysłana przez Inc0 »
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.

DeVilio

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Prawdziwe rowery mają krągłości. FATBIKE!
Odp: Łączenie dwóch identycznych baterii - poprawa zasięgu.
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 12, 2020, 09:08:05 am »
Inc0 - super rozwiązanie, czy możesz mi zapodać jakiś link do tej zrywki co używasz?

Powiedz mi: to jest ten towar? https://abc-rc.pl/product-pol-6100-Wtyki-XT90-S-Anti-Spark-zlacze-wysoko-pradowe-90A-nieiskrzace-AMASS.html
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2020, 12:34:02 pm wysłana przez DeVilio »
Bottecchia American FatBike
FatFlevo

Inc0

  • wyczynowiec na poziomie
  • ****
  • Wiadomości: 295
Odp: Łączenie dwóch identycznych baterii - poprawa zasięgu.
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 12, 2020, 08:05:46 pm »
to jest zwykłe złącze xt90 z antysparkiem żeby nie iskrzyło przy wyciaganiu/zakładaniu zrywki https://allegro.pl/oferta/wtyki-xt90-s-anti-spark-zlacze-wysoko-pradowe-90-9680812204
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.

DeVilio

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Prawdziwe rowery mają krągłości. FATBIKE!
Odp: Łączenie dwóch identycznych baterii - poprawa zasięgu.
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 13, 2020, 08:45:44 am »
I zakładasz to po prostu na obu minusach, jak ładujesz to odłączasz minusy od sterownika i co za tym idzie - od siebie i po kłopocie... bajer. Czekam aż szefo mi dodatki podliczy i kupuję drugi akku plus złącza i wreszcie będzie solidny zasięg. Ostatnio na pełnym akku przeleciałem ~26km żeby poszaleć czyli silnik był mocno w użyciu, pod koniec jazdy jedna kreska się zapaliła akku. :(
Bottecchia American FatBike
FatFlevo

Inc0

  • wyczynowiec na poziomie
  • ****
  • Wiadomości: 295
Odp: Łączenie dwóch identycznych baterii - poprawa zasięgu.
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 13, 2020, 10:09:20 pm »
mam to na obu minusach obu akusów  na wszelki wypadek gdyby trzeba było na "gwałt" akumulator odseparowac od sterownika ,do ładowania wystarczy jeden usunąć i beda od siebie odseparowane, z doświadczenia lepiej oba zdjac bo zdarzyc sie moze że zapomni sie go po ładowaniu zapodac na swoje miejsce i pojedzie sie w trase de facto na jednym akumulatorze wioząc dwa :P co sie juz mi raz zdarzyło XD
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.

DeVilio

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Prawdziwe rowery mają krągłości. FATBIKE!
Odp: Łączenie dwóch identycznych baterii - poprawa zasięgu.
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 14, 2020, 08:34:27 am »
Inc0 - już wszystko wiem! Dzięki wielkie! Najłatwiejsze rozwiązania są tymi najlepszymi! Dzięki raz jeszcze. Dozbieram cebulionki i zakupuję akku i do dzieła. Jeszcze tylko kufer zmienię bo ten co mam jest spory ale bardzo szeroki, muszę poszukać dłuższego niż szerszego żeby dwie baterie weszły jedna obok drugiej wzdłuż.
Bottecchia American FatBike
FatFlevo

osesku

  • kolarz na poziomie
  • ***
  • Wiadomości: 142
Odp: Łączenie dwóch identycznych baterii - poprawa zasięgu.
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 14, 2020, 01:11:56 pm »
Gdyby udało się zamontować obie baterie jakoś pod fotelem, środek ciężkości byłby trochę niżej  ;).

DeVilio

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Prawdziwe rowery mają krągłości. FATBIKE!
Odp: Łączenie dwóch identycznych baterii - poprawa zasięgu.
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 15, 2020, 08:35:50 am »
Raczej małe na to szanse, pewnie - pokombinować można ale obawiam się wpływu warunków pogodowych na akumulatory.
Bottecchia American FatBike
FatFlevo