Autor Wątek: Rozwiązuję problem Franca z FWD  (Przeczytany 309 razy)

uzurpator

  • sympatyk na poziomie
  • **
  • Wiadomości: 20
Rozwiązuję problem Franca z FWD
« dnia: Lipiec 22, 2020, 08:12:34 pm »
Ten wątek powstał na forumrowerowe.org - o tutaj:

https://www.forumrowerowe.org/topic/245195-kaseta-16-25-10rz-jakie-s%C4%85-opcje/

Gdzie to Franc ciągle próbuje zrobić skrzynię biegów z przeciwstawnie ustawionych kaset a ja twierdzę, że to średni pomysł i FWD z pośrednią przekładnią to lepszy pomysł. Głównym problemem zaś jest przestrzeń na nogi i obawa o haczenie nogą o przerzutkę. W moim doświadczeniu zaś głównym problemem z FWD jest uderzanie nogą o rolki prowadzące łańcuch.

Moja propozycja, która maksymalizuje przestrzeń na nogi jest taka:

https://photos.app.goo.gl/5t34jYG9VuEYCrLE8

Rysunek jest pi*drzwi do skali. Napęd z przekładnią pośredniczącą, kaseta 11-36, korba 42T. Przekładnia w środku 20 na 24. Przerzutka z krótkim wózkiem typu shadow ( Zee, Saint, Capreo ).

Niebieskie - pierwszy stopień przekładni
Czerwone - drugi stopień przekładni
Khaki - przestrzeń zajmowana przez przerzutkę
Zielone - przestrzeń pracy nóg, zakładając 160mm rozkrok korb.

Projekt zakłada, że zębatki przekładni pośredniczących będą umieszczone na linii łańcucha 37.5mm. To maksymalizuje przestrzeń na kolana. Podobnie piasta przesunięta jest o 7.5mm do środka roweru, co ustawia kasetę głębiej, maksymalizując przestrzeń na nogi i minimalizując możliwość uderzenia przerzutki piętą. Zwłaszcza, że korzystamy z przerzutki shadow.

Oczywisty problem - nie wiadomo czy łańcuch na drugim stopniu nie będzie wadzić o oponę. Na rysunku jest soczysta opona 50mm, ale skoro to do low-racera, to opona 32-35mm bardziej pasuje. Ścieżkę powrotną można zoptymalizować przesuwając odpowiednio przekładnię środkową.

Drugi oczywisty problem - stopień pierwszy jest po lewej stronie roweru, więc montaż przedniej przerzutki będzie mocno utrudniony, no i potrzebujemy korb do tandemu lub bo lewy/prawy gwint w korbie się nie zgadzają. Przednia przerzutka też jest możliwa, ale trzeba będzie robić "lewy" mechanizm.

Danielasty

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 949
Odp: Rozwiązuję problem Franca z FWD
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 01, 2020, 09:16:39 pm »
czytałem ten temat i powiem tak samo jak Franca pisał - niech to będzie nauka dla nauki - może nie działać, ale moze komuś zaświeci się jaśniej żarówka i pomysł wypali