Autor Wątek: Geometria trójkołowca  (Przeczytany 3588 razy)

Damcio

  • kolarz na poziomie
  • ***
  • Wiadomości: 54
Geometria trójkołowca
« dnia: Styczeń 12, 2020, 08:04:22 pm »
Zastanawiam się nad budową własnej kijanki, przeglądając neta w poszukiwaniu różnych ciekawostek natknąłem się na ten materiał :

https://www.youtube.com/watch?v=jvYX0QZZXpA

Czy większość trajek ma taki zwyczaj pochylania się tylnego koła na zewnątrz podczas skrętu ? można to wyeliminować przednim zawiasem? Jak widać na filmiku ostatni model fabryczny zachowuje się najlepiej ale i tak nie jest idealnie.
Osobiście wolałbym jak by tylne koło jak i cały pojazd pochylał się w kierunku skrętu.

Bart07

  • kolarz na poziomie
  • ***
  • Wiadomości: 72
Odp: Geometria trójkołowca
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 15, 2020, 08:54:17 am »
Czy myślisz, że to będzie miało jakikolwiek wpływ?
Na zakręcie na tylne koło działają takie siły, że bardziej bym się obawiał o szprychy :)
Koło tylne na skręcie po prostu się wygina (razem z ramą, która często nie ma sztywności w tej płaszczyźnie).

Jak policzysz zawiasy to taki drobiazg będzie Ci...

Bartosz
Bartosz.

oblivion

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 514
Odp: Geometria trójkołowca
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 15, 2020, 12:52:24 pm »
Zawsze można zbudować pochylany tzw. tilting trike. Nie jest trudny w budowie, a odpadają kąty pochylenia zwrotnic :)

Damcio

  • kolarz na poziomie
  • ***
  • Wiadomości: 54
Odp: Geometria trójkołowca
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 15, 2020, 01:21:42 pm »
Generalnie kusi mnie budowa  trajki ze względu na jej stabilność. Chyba o wiele ciężej na trajce wywinąć orła. Ja już jestem stałym klientem ortopedii w moim mieście;)
Ciekawi mnie czy bardzo przeszkadza takie pochylanie się konstrukcji na zewnątrz podczas skrętu. Jest to sytuacja odwrotna do tego co mamy w rowerach dwukołowych.
"tilting trike" to chodzi pewnie o konstrukcje typu delta ?

oblivion

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 514
Odp: Geometria trójkołowca
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 17, 2020, 09:21:46 pm »
Tilting trike to rower, który pochyla się podczas skrętu podobnie jak zwykły rower. Wpisz na yt ;)

Bart07

  • kolarz na poziomie
  • ***
  • Wiadomości: 72
Odp: Geometria trójkołowca
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 20, 2020, 09:18:17 am »
Pochylenie jest niczym, w stosunku do siły poziomej działającej w skręcie :-) Moja trajka ma szerokość 89 cm. Młody podczas pierwszych jazd nie dostosował prędkości do mocy niedotartych hamulców i ratował się bardzo mocnym skrętem na trawie. Nie wiem jakim cudem się nie wywrócił. Ale nie. Na asfalcie w ostrych zakrętach można celowo jeździć w trójkołowych poślizgach.

Prosta trajka pochylająca się była opisywana (z planami) 30 przeszło lat temu w Świecie Młodych.
Bartosz.