Autor Wątek: Optima Lynxx - modyfikacje (napęd itd.)  (Przeczytany 1575 razy)

hungalabunga

• sympatyk na poziomie
  • **
Odp: Optima Lynxx - modyfikacje (napęd itd.)
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 06, 2017, 06:46:51 am »
Ciekawie to wygląda, i mufa trzyma się wklejona tylko na obwodzie z 2 stron tej rury?

Ja tu myślę zakleić po całości czyli na szerokość 68mm i po całym obwodzie, dodatkowo idąc za radą @fdx wkręciłbym kilka śrub łączących mechanicznie  obydwa elementy i spiłować je od środka żeby nie przeszkadzały suportowi (suport po wkręceniu ma po 2-3mm luzu od ścianek mufy).

Najtaniej i najszybciej mi chyba wyjdzie klej dwuskładnikowy z Castoramy, tylko czy on się szybko nie wykruszy? Rowing+żywica.. nie znam się, gdzie to kupię w ilości małej?

Obawiam się  tu w pierwszej kolejności wpływu naprężeń na warstwę kleju od różnych rozszerzalności temperaturowych dwóch metali (alu i stal), wpływu starzenia się kleju od słońca, a chyba na końcu od sił pochodzących z pchania pedał w stronę do przodu.
W sumie nie łączenie kosmiczne, może się za bardzo przemuję?:)

fdx

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 06, 2017, 08:00:18 am »
wlutowanie (brazing)  byloby chyba trwalsze a nie sadze zeby kosztowalo jakos dużo i dodatkowo wzmocnione śrubami. lepszy hydraulik by sobie z tym poradził.
Poziomka... bo ostre koło jest zbyt mainstreamowe...

tomo

• całkiem inny wariat
  • SWB DIY
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 06, 2017, 11:11:16 am »
Wklejone nie jest tylko po obwodzie- mieszanka sieczki szklanej i żywicy wypełnia cały koniec bomu, otaczając mufę suportu. Zwróć uwagę, że u mnie porobione są wiertłem wgłębienia ( można też zszorstkować powierzchnię kątówką, lub pilnikiem do drewna). Nie ma fizycznej możliwości, aby mufa się przesunęła, lub obróciła względem bomu.

hungalabunga

• sympatyk na poziomie
  • **
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 12, 2017, 07:49:34 am »
Z żywicą świetna sprawa.

Szczelina między mufami był koło 0,3mm.
Wkleiłem rano na Loctite 638 (zielony, ciekawa konsystencja, sam się równomiernie rozpływa), zobaczymy jutro czy klej wytrzyma wkręcanie suportu.

fdx

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 12, 2017, 05:22:51 pm »
dowal śrubami. a przynajmniej jedną będzie trzymała mufę nie pozwalając się jej obracać.
Poziomka... bo ostre koło jest zbyt mainstreamowe...

hungalabunga

• sympatyk na poziomie
  • **
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 24, 2017, 08:34:10 pm »
Dobra, wszystko poskładane i co najważniejsze zdało test - to się pochwalę ;)

Duże zdjęcia przed/po  wrzuciłem tutaj:

http://mag.piekielko.pl/rower_poziomy/20171123_OptimaLynx/

• z tyłu 9-speed (zamiast 3-wewnętrzne x 7-speed), przerzutka Deore
  • nowy łańcuch (w sumie 2,5 łańcucha ;)  wiadomo )
  • nowa stopka z Decathlona, regulowana długość z gumką na końcu. Wkurzyłem się na mocowanie orginalne stopki - po pierwsze otwierana na prawą stronę co mi nie pasuje, a co ważniejsze - była zbyt blisko koła tylnego co powodowało konflikt ze szczękami - nie było szans zdjąć koła tylnego bo przez stopkę nie dało się zwolnić v-brejkowych szczęk... przewierciłem dalej dziurę na wylot przez dwa metale widelca (amelinium...) i zamontowałem nową stopkę już na lewą stronę - wreszcie jest w porząsiu i szybko można zdjąć koło o co w sumie chodziło. Do tego stopka po lewej pomaga przy teście napędu 'na sucho' - opieram rower na stopce i koło tylne w górze i sama otwarta stopka nie przeszkadza dolnemu łancuchowi, spokojnie można kręcić korbą bez specjalnego stojaka i tak sobie biegi i hamulce wyregulowałem w mieszkaniu
  • nowe łożysko rolkowe przy kółku pod siedzeniem (takie z kompletu Decathlonowego 8-sztuk do łyżworolek. Ma lekko szerszą tulejkę wewnętrzną od pozostałych elementów łożyska więc bez problemu dociskają go podkładki i elegancko kółko się obraca na łożysku bez tarcia podkładek o okładziny śrutów co miałem we wcześniejszym łożusku. Kółko wyczyszczone z zadziorów wewnętrznych - dość łatwo poszło bo się je rozkłada na 2 części i można spokojnie podszlifować zakamarki
  • nowe tekalany maksymalnie skrócone, zobaczymy czy się nie będzie łańcuch obijał po ramie... tylny widelec od strony łancucha przykryłem gumą z dętki. Bez obciążenia roweru to tam dosłownie 1-2mm jest między łańcuchem a widelcem przy najmniejszej zębatce tylnej. Jak wsiądę robi się z 5mm ale nie zawsze łańcuch górny będzie napięty...
  • komplet nowych hamulców (szczęki, linki, pancerze, klamki)
  • komplet przerzutek (przednia, tylna, linki, pancerze i manetki nie zintegrowane z hamulcami na kierze) jakoś się to ładnie pomieściło razem z klamkami hamulców i lusterkiem, może licznik się zmieści jeszcze
  • odwróciłem zagłówek tak, że jest bardziej poziomo (na przejażdżce na początku chciałem to przywrócić ale nie miałem klucza 10-tki... no i w sumie dobrze bo okazało się, że jest to fajna, relaksacyjna pozycja dla głowy i szyi. Na skrzyżowaniach podnoszę głowę jak się rozglądam.
  • i na koniec majstersztyk - czyli przednia przerzutka plus 3 blaty mtb w miejce szosowych 2. Tak jak pisałem w tym wątku: wkleiłem mufę w mufę... na Loctite 638 i trzyma. Jeszcze nie nawiercałem obydwu tak jak proponował fdx, zobaczymy póki co czy wszystko gra i dowierci się ze 2-3 krótkie śrubki żeby je trzymały. Po rezygnacji z dorabiania wysięgnika do przerzutki kupiłem... przerzutkę z wysięgnikiem Shimano  SLX FD-M660 E-Typ 44T BS, posiada możliwość wykorzystania górnego jak i dolnego ciągu linki - u mnie oczywista wykorzystałem dolny. W tym celu w bomie wywierciłem otworek, w którym umocowałem nitonakrętkę no i elegancko w nią wkręciłem końcówkę do mocowania linki. Wszystko pięknie działa, największy blat 44T spokojnie chodzi (szkoda, że nie ma takich przerzutek z wysięgnikiem ale do blatów szosy)

Update po dzisiejszej jeździe:

Wszystko na sucho ładnie się kręci i hamuje, dziś sprawdzone na trasie 60km, napęd super, zmiana biegów przód/tył bez problemów. Operacja pakowania do sedana wreszcie trwa 30sekund bo koło na szybkozamykacz.

To co w praktyce się  pokazało:
  • na minus to manetka do przerzutki przedniej czyli ta pod lewą ręką - wiadomo, że kciukiem przerzucamy na większy blat no i tutaj trzeba duuuży zakres ruchu ręki zrobić żeby tego dokonać, samym ciukiem nie wystarczy. Prawa manetka za to ma ruchu dosłownie 2-3mm na większe/mniejsze przełożenia więc jest super.
  • na żwirze (leśna ścieżka) lekko łańcuch się majta ale nie ma się co przejmować więc nie będę pchał go w dodatkowe rurki z tyłu
  • przedni łańcuch zdarza się dotknąć łydką... na razie jest czysty więc spoko, najwyżej przedłużę tekalan na górnym łańcuchu aż do przerzutki przedniej
  • lusterko by się przydało takie żeby widać było lepiej z tyłu a nie moją głowę... nie udało się go bardziej odchylić w lewo
  • okulary rowerowe się nie nadają!! one są spoko ale z głową pochyloną ku dołowi na pionowym rowerze ale nie na poziomce gdzie ciągle podwiewa od spodu pod nie...
  • 60km i przysypiałem :) nic nie boli, ino jeździć, poziomka to jest to!! tyle że nie dałem rady pod pierwszy podjazd zrobiony jako estakada nad drogą... no ale w sumie jeszcze nie umiem jeździć bo kręcenie się po Niepołomickiej Puszczy gdzie są proste po 3-5km i tylko 4 skręty po kwadracie no to nie jest jazda...

aligatorpoczta

• wyczynowiec na poziomie
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 24, 2017, 08:53:39 pm »
Zdjęcia nie widać   :-\
Czarne Swb  ful 26x26, Zielona żaba swb 20x26

LowRider

• wyczynowiec na poziomie
  • Motorem postępu jest lenistwo.
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 24, 2017, 08:57:08 pm »
Widać, pojawia się lista z plikami i kliknąć w konkretny link i pojawi się zdjęcie...

hungalabunga

• sympatyk na poziomie
  • **
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 24, 2017, 09:40:34 pm »
jest tu opcja zeby otworzylo mi miniaturkę w osobnej karcie albo resize obrazka przy wklejaniu?
Takie wklejone-pomniejszone szczegółów nie oddają

Było tak:

Jest tak: