Autor Wątek: Przeróbka na elektryka  (Przeczytany 2727 razy)

joz60

• sympatyk
  • *
Przeróbka na elektryka
« dnia: Czerwiec 14, 2017, 08:28:19 am »
Witam
Jestem osobą niepełnosprawną i chciałby przerobić sobie zwykłego trójkołowca ( np. taki jak Tolek lub podobny) na elektryka. Chciałbym prosić o pomoc w doborze elementów ( średn. koła, moc silnika, napięcie zasilania itp ) w ten sposób aby uzyskać maxymalny zasięg. Prędkość nie jest ważna. W zupełności wystarczy max. ok  20-25 km/h. Trójkołowiec zamierzam kupić jakiś używany. Akumulatory narazie żelowe. Prosiłbym o poradę w tym temacie. Mam ciut ograniczone możliwości budżetowe, tak że za całość ( rower, elektryfikacja) mogę przeznaczyć max 2 500 zł.. Jest to możliwe?
Pozdrawiam
Józek

aligatorpoczta

• wyczynowiec na poziomie
Odp: Przeróbka na elektryka
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 14, 2017, 10:07:58 am »
Witam
Jestem osobą niepełnosprawną i chciałby przerobić sobie zwykłego trójkołowca ( np. taki jak Tolek lub podobny) na elektryka. Chciałbym prosić o pomoc w doborze elementów ( średn. koła, moc silnika, napięcie zasilania itp ) w ten sposób aby uzyskać maxymalny zasięg. Prędkość nie jest ważna. W zupełności wystarczy max. ok  20-25 km/h. Trójkołowiec zamierzam kupić jakiś używany. Akumulatory narazie żelowe. Prosiłbym o poradę w tym temacie. Mam ciut ograniczone możliwości budżetowe, tak że za całość ( rower, elektryfikacja) mogę przeznaczyć max 2 500 zł.. Jest to możliwe?
Pozdrawiam
Józek
Myślę ze kiepsko to widzę pewno kasy wiecej musisz uzbierać chyba ze ktoś coś poradzi
Czarne Swb  ful 26x26, Zielona żaba swb 20x26

fdx

« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 14, 2017, 10:46:47 am »
wszystko kwestia ceny poziomki... trajki ogolnie sa drogie wiec ciezko trafic cos ponizej 2tys zł.
jak chcesz moge sie porozgladac za czyms. czasem w holandii zdarzaja sie tanie trajki (szczegolnie jakies starsze modele) - chyba ze sinclar C5... ale tego to uwierz mi nie chcesz...
o elektryfikacje to trzeba pytac forumowiczow - przenikanie lub michal883

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2017, 10:52:38 am wysłana przez fdx »
Poziomka... bo ostre koło jest zbyt mainstreamowe...

kwazik

• sympatyk na poziomie
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 14, 2017, 11:46:17 am »
Trafiłeś na forum poziomych rowerów i tutaj trójkołowiec oznacza poziomy trójkołowiec :D
W przypadku typowego roweru trójkołowego "rehabilitacyjnego" - tolek i tym podobne konstrukcje nie będzie problemu ze zmieszczeniem się w budżecie.

Trójkołowca kupisz od 400 zł jak poszukasz na olx, w cenie 800 zł możesz przebierać w ofertach.
Trajkę poziomą w układzie tadpole (dwa koła z przodu, jedno z tyłu) - czyli układ zalecany bo bardziej stabilny oraz lepiej wygląda :D
to już nie te pieniądze. Najtaniej na olx od jakieś 1 k zł, ale co najtańsze niekoniecznie okazuje się dobrym rozwiązaniem.
Teraz jest jakaś do dokończenia za 1100 z Chrzanowa.

Kwestia jeszcze na co Ci będzie lepiej się wsiadało czy na pionowca czy poziomkę ?

To tyle w kwestii roweru.

Na elektryfikację masz kilka sposobów, ale zalecam odezwanie się do kolegów z forum, którzy zajmują się zawodowo elektryfikacją - gotowy zestaw kupisz za około 1500 - 1600 zł na dobrych podzespołach. Wszystko plug&play, nie tracisz sezonu na zbieranie klamotów i wkurzanie się, że coś nie działa, nie pasuje. Dozbierasz na trajkę to sprzedasz Tolka i przeniesiesz napęd do drugiego roweru.

Jak bardzo chcesz super niskobudżetowo to możesz popytać tutaj na forum, na elektrodzie, na arbiter i złożyć coś z odpadowych klamotów z użyciem akumulatora z dużego diesla, który kupisz na szrocie za 20-30 zł.
Sądzę, że maksymalnie z ceną możesz zejść do 400-500 zł, ale będzie to zestaw, który udźwignie tylko Tolek :D

Pozdrawiam
kwazik

joz60

• sympatyk
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 14, 2017, 04:05:40 pm »
Witam
Dzięki za odpowiedź. A więc, rozważając jaki rower to właśnie wybór padł na coś z rodzaju Tolka właśnie przez wsiadanie i wysiadanie. Mam stacjonarny rower rehabilitacyjne i wsiadanie , wysiadanie nie sprawia mi problemów. Nie wiem jak było by to z klasycznym trojkołowym poziomie bo nie miałem okazji się do tego przymierzyć. Natomiast miałem okazje przejechać się na klasycznym handbajku ( który trochę budową przypomina poziomkę) i powiem że  wsiadanie i wysiadanie sprawiało mi trochę problemu. Szczególnie wysiadanie.
Natomiast jeśli chodzi o elektryfikację, to chciałbym nabyć kompletny zestaw. Nie na zasadzie każda część z innej parafii, ale kompletny gotowy zestaw który sam mógłbym sobie zamontować.  Zaplatanie powierzę jednak fachowcom... Jestem na etapie przeglądania OLX-a i innych stron, jak będę coś miał to pewnie będę mógł poprosić kolegów elektryków w kupnie elektryki :)
Pozdrawiam

tomek70

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 14, 2017, 10:10:16 pm »
Z akumulatorami kwasowymi żelowymi to daj sobie spokój szkoda czasu i pieniędzy. Miałem najlepsze żelowe Grensaver specjalnie przeznaczone do pojazdów elektrycznych ważyły 14 kg przejeżdżałem na nich 25 km potem złożyłem litowo -jonowy waży około 4 kg przejeżdżam na nim 66 km bez ruszenia nogą.  Jeżdżę na nim już trzy lata i nie widać spadku pojemności. Tu na forum chłopak robi i sprzedaje zestawy w dziale elektryfikacja go znajdziesz, nie oszuka cię. Na OLX jak się nie znasz to nie kupuj bo tylko zmarnujesz kasę.

joz60

• sympatyk
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 25, 2017, 08:32:33 am »
Witam
Poszukiwań ciąg dalszy :).. A więc rower typu " Tolek" odpada.. Fatalnie mi się na to wchodzi:( tzn siada na siedzenie). Start. jeśli pedały są w pionie praktycznie niemożliwy !. Osoba u której oglądałem ten rowerek też mówiła że ciężko się startuje  mimo że on ma nogi zdrowe. Dla mnie z lekkim niedowładem start był niemożliwy. Najważniejsze że byłem, spróbowałem, a nie kupowałem w ciemno. ... Pozostaje więc tylko jakaś trójkołowa poziomka. Widziałem w necie kilka ciekawych ofert, w miarę tanich ( 1200- 2200 zł ), ale kupowanie "w ciemno" bez przymierzenia się mija się z celem.  Mam ogromną prośbę !!!.. Czy jest ktoś z Górnego Śląska ( ja mieszkam w Jastrzębiu Zdroju) kto ma poziomą trajkę i pozwoliłby się do niej przymierzyć a nawet przejechać się kawałek. Tak na próbę jak wygląda siadanie i wstawanie z tego typu roweru. Mam samochód, mógłbym dojechać . Bardzo byłbym wdzięczny !
Pozdrawiam
Józek

aligatorpoczta

« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 25, 2017, 08:44:22 am »
Pojedź na zlot tam bedzie pare trajek a i ludzi fajnych poznasz ;)
Czarne Swb  ful 26x26, Zielona żaba swb 20x26

klubowy

• kolarz na poziomie
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 25, 2017, 12:19:14 pm »
Hej, jestem z Cieszyna i mam trajkę. W czerwcu jestem zawalony robotą ale od 3 lipca będę w miarę dyspozycyjny więc możemy się spotkać. Jak Jastrzębie to wspomaganie jak najbardziej wskazane 8)

joz60

• sympatyk
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 25, 2017, 01:39:20 pm »
Dziękuję za odpowiedz... Co do zlotu, śliczne dzięki za zaproszenie, ale tak na "piechotę" bez rowerku... Chociaż, kto wie :)...
Klubowy miło by było się spotkać Cieszyn to faktycznie o rzut bereten:)... Mój mail  jozmor@wp.pl lub fon  502 361 930 ( lub podaj mi swój ).. Do 3 lipca to zleci :)...
Dzięki
Pozdrówko

przenikanie

• kolarz na poziomie
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 25, 2017, 07:19:42 pm »
Zelektryfikowanie trajki typu Tolek to dla mnie żaden problem. Tylko czegoś tu nie rozumiem. Tolek (o ile to jest oryginalny Tolek 20 cali z łukowato wygiętą ramą przy samej ziemi), jest bodaj najłatwiejszą trajką rehabilitacyjną do wsiadania i do jazdy. Co do rozpoczęcia pedałowania z pionowo ustawionymi pedałami, to w żadnym rowerze z tej pozycji się nie ruszy i nie zrobiłby tego nawet kolarski mistrz świata. A jeśli chodzi o trajkę już przerobioną na elektryka, to położenie pedałów nie ma znaczenia, bo z reguły stanowią one wówczas jedynie podpórkę dla nóg. No bo jeśli nie trzeba pedałować, to z reguły się tego nie robi, chyba że ktoś lubi dbać o kondycję i pedałuje z rozsądku.
Jeśli więc masz problemy z wejściem na Tolka, to raczej zapomnij o rowerze jako takim. Żeby wsiąść na Tolka wystarczy lekko unieść nogę o 10 cm, postawić na pedał, unieść się trochę na niej i trafić "siedzeniem" na siedzenie :) . Ostatecznie pedały w żadnym rowerze nie są już bliżej ziemi niż w 20-calowym Tolku. Natomiast rower poziomy jest dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi dużo trudniejszy do wsiadania. Sposób wsiadania i zsiadania wymaga o wiele większej ruchliwości i sprawności niż wdrapanie się na Tolka i zsunięcie się z niego. Nie mam najmniejszych problemów z poruszaniem się, ale wsiadanie i zsiadanie z Matixa albo z KMXa zawsze stanowi dla mnie pewien dyskomfort. Pomijam już fakt, że KMX i Matix nie należą do rowerów tzw. "budżetowych"...
Może jednak ktoś tylko nazwał rehabilitacyjnego trójkołowca "tolkiem", a tymczasem rower ten z prawdziwym Tolkiem nie miał nic wspólnego? Spotkałem się z tym niejednokrotnie. Jakoś tak nazwa "Tolek" kojarzy się z dobrym jakościowo markowym rowerem rehabilitacyjnym. Na OLX widziałem już różne wynalazki nazwane przez sprzedającego "tolkiem".  Może takiego właśnie "tolka" oglądałeś?
A tak przy okazji: posiadam właśnie Tolka 20 cali w wersji 3 biegowej w świetnym stanie. Dołożenie do niego elektryki to żaden problem. Na pewno przy tym zmieściłbyś się w zakładanym budżecie i pewnie jeszcze by zostało.
Hase Kettwiesel delta trike 72V / 2kW
Hase Kettwiesel delta trike 60V / 1kW
Sun EZ3 USX HD delta trike 48V / 500W

fdx

« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 25, 2017, 08:06:04 pm »
Z tymi trudnosciami to zalezy tez jaka trajka. niedawno sprzedawalem wlasnie trajke w ktorej fotel byl tak zrobiony i tak wysoko zamontowany ze siadalo sie na niej prawie jak na krzesle w kuchni (no powiedzmy na fotelu w salonie). a dodatkowo mozna dorobic uchwyty, poręcze itd. oraz blokade hamulcow zeby nam rower nie odjechał przy siadaniu.
Poziomka... bo ostre koło jest zbyt mainstreamowe...

joz60

• sympatyk
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 26, 2017, 06:14:29 am »
Witam

Przenikanie.... To był oryginalny, fabryczny rower Tolek z łukowatym spodem, bez przerzutek, bez możliwości cofnięcia pedałów do tyłu ( wolnobieżka? ). Co do wsiadania  odniosłem wrażenie że trzeba było podnieść nogę zdecydowanie więcej niż 10 cm.. Być może zakres ruchów moich nóg jest poza  tą możliwości. Ale, zostawmy to. Nieważne czy "oryginały" czy " nie oryginały", byłem, sprawdziłem , i miałem problemy więc postanowiłem spróbować na trajce. Co do budżetu, trochę się powiększył więc coraz jaśniej patrzę do przodu :)

FDX - i właśnie na to liczę . Przeglądając w necie różne modele siedziska są na jednych trajeczkach ciut niżej, na drugich wyżej. Dla mnie byłoby wystarczające jak będzie na wysokości od ok 40 cm. ( wypróbowane ) :)

Pozdrawiam
Jozek

tomek70

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 30, 2017, 07:26:57 am »
Tobie potrzeba trajkę w takim układzie img]http://static.pokazywarka.pl/m/2/i/a6da7e814b7db0cb2646fe32f4a91387_orig.jpg[/img] nogi  jeszcze  niżej do tego, elektryczne wspomaganie oparte o manetke  a nie PAS żebyś mógł ruszyć
o trajce tadpole  zapomnij wnioskuje z tego co piszesz.  Ewentualnie jeśli chcesz ruszyć nogami bez wspomagania elektryczneg to kombinacja napędu pedała połączone z kręceniem rękoma wtedy wspomagasz rękoma ruszenie taki napęd hybrydowy fajna sprawa  Miałem kiedyś to zrobione w jednej poziomce. Oczywiście jeśli masz sprawne ręce. Tak że o rowerach  dla spawanych osób nie myśl  nawet, skoro Tolkiem nie  mogłeś ruszyć chyba że dasz napęd elektryczny. Pozdro
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2017, 07:33:01 am wysłana przez tomek70 »

przenikanie

• kolarz na poziomie
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 30, 2017, 07:53:59 am »
Że elektryczna delta dla osób z ograniczoną sprawnością to nie ulega wątpliwości.

Jednak sama baza w postaci roweru zdecydowanie przekracza założony budżet. A gdzie tu jeszcze elektryka, osprzęt, bateria...
Hase Kettwiesel delta trike 72V / 2kW
Hase Kettwiesel delta trike 60V / 1kW
Sun EZ3 USX HD delta trike 48V / 500W