Autor Wątek: Zastanawiam się  (Przeczytany 2357 razy)

mplit

• sympatyk
  • *
Zastanawiam się
« dnia: Kwiecień 09, 2017, 09:32:58 pm »
Witam

Jestem nowy.
Miałbym kilka pytań dotyczących rowerów poziomych. Dojeżdżam do pracy 8-10 kilometrów w jedną stronę w 90% po ścieżkach rowerowych (w jednym miejscu trzeba przenieść rower przejściem podziemnym jest też 200 metrów normalnej drogi) . Mam problemy z kręgosłupem lędźwiowym i szyjnym przez co zdarzają mi się problemy z jeżdżeniem rowerem miejskim. Kolarzówki i inne rowery niestety odpadają z uwagi na przeprost kręgosłupa szyjnego. Zastanawiam się nad zakupem roweru poziomego i przed jego zakupem miałbym kilka pytań:
1)   Czy można gdzieś wypróbować taki rower chciałbym zobaczyć czy będę w stanie nim komfortowo jeździć? Warszawa i okolice
2)   Czy rowery dopasowane są do wysokości człowieka?
3)   Gdzie najlepiej kupić rower? (składać samemu, kupić używkę, kupić na e-bay, kupić nówkę w Polsce)?
4)   Jaki model najlepiej wybrać?
5)   Czy wybierać opcję 2 czy 3 kołową?
Pozdrawiam,
Michał

Franc

• całkiem inny wariat
  • Rowery Poziome Rule
    • Moje zdjęcia rowerów
Odp: Zastanawiam się
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 09, 2017, 10:17:06 pm »
1. Da się wypróbować w wAw i okolicach - jest nas tu dużo. Nawet 26 maja będzie fajna prezentacja poziomek w ZS39 na Bełskiej z okazji pikniku rodzinnego.
2. Jak rower jest samoróbką to czasami jest dopasowany pod konkretną osobę. Jeżeli jest to rower seryjny, to ma mniejszy lub większy zakres regulacji, realizowany na różne sposoby (jest na Forum). Fotele laminatowe są w najczęściej 3 rozmiarach (można też trafić model regulowany).
3. Co, kto lubi - jak masz 2 prawe ręce i dostęp do warsztatu to można samemu, można kpić zagramaniczną używkę na jakimś portalu aukcyjnym, można kupić używkę na zagramanicznym portalu aukcyjnym, można kupić nówkę polskiej produkcji w Polsce, można kupic nówkę zagramanicznej produkcji w Polsce, można ją też kupić u zagramanicznego producenta.
4. Jaki się tylko chce. Jest bardzo dużo różnych możliwości - z powodów twoich problemów z kręgosłupem szyjnym, sugeruję raczej mniej leżący.
5. Jeżeli musisz go nosić, to najlepszy jest SWB, nawet 2x20" bo będzie lżejszy.
Franc "Rowery Poziome Rule"

IMK P8 (SWB ASS)
Thyss 222
szary Modus z D4F
grafitowa Viki "C" Caravan z 19DTH zwana Czołgiem

storm

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 09, 2017, 11:41:05 pm »
@Mplit - ale ten rower tam nosisz po tym przejściu podziemnym bo musisz (ekspresówka, autostrada), czy bo nie chcesz jechać po jezdni i wykonać np trudniejszego skrętu w lewo?
Jeśli to drugie - i w dodatku piszesz, że jeździsz po śmieszynkach rowerowych, to aż mi się wyobraził ten twór ścieżkopodobobny przy Trasie Siekierkowskiej i wolę cię uprzedzić od razu, że poziomka może mieć inną manewrowość niż rower pionowy i w takich miejscach jakie są na Trasie Siekierkowskiej może być hardkorowo.

Co do reszty:
1. To nie jest tak, że wsiadasz i jedziesz. Niestety, taki rower wymaga nauki jazdy prawie od podstaw - ale też sporo zależy od konkretnego modeulu. Po prostu inny układ ciała na rowerze powoduje, że nasz mózg musi się nauczyć poruszać na tym rowerze inaczej. Dla jednych to będzie 5 minut, a dla innych godzina to za mało. A są też rowery "nieopanowywalne" ;)
2. Tak. Nie. Zależy od modelu ;) Większość ma możliwość przesunięcia suportu lub fotelika. Sam fotelik też można zmienić na większy/mniejszy.
3. Najpierw zobacz jak to wygląda z bliska. Czy tobie to pasuje. Naucz się jeździć na jakimś prostym modelu.
4. Jaki model wybrać? A do czego? na te 8-10 kilometrów + niewielkie zakupy po drodze, ubranie na zmianę? Każdy mid/high-racer USS/ASS z opcją na przewożenie sakw rowerowych/z kufrem. Raczej tak jak napisał @Franc z podniesionym oparciem fotelika. I nie low racer na początek ;)
5. Skoro się pchasz w dojazdy do pracy tylko i to w dodaktu po śmieszynkach to raczej wersja 2-kołowa. 3 kołowce są znacznie cięższe no i nie za bardzos ię mieszczą na wąskich śmieszynkach i w korkach między samochodami.

hansglopke

• całkiem inny wariat
  • Zduńska Wola
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 10, 2017, 05:29:02 am »
"A skąd jesteś?"
"Tak to już jest, że najszybciej zwraca na siebie uwagę idiota." - CK Dezerterzy

"Na pionowcu boli tyłek, plecy i w ogóle wykańczająca i niewygodna pozycja jest..." - Mototramp

fdx

• wyczynowiec na poziomie
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 10, 2017, 06:52:03 am »
Napisz też ile masz wzrostu,  waga - (nie musisz jeśli  twoj cieżar jest w tzw, szerokopojetej normie).

Nowe rowery poziome są strasznie drogie. Na Twoim miejscu raczej szukałbym używanej poziomki (no chyba że twój budżet pozwala na nową).

Z tym noszeniem roweru 200m - fizycznie go niesiesz czy chodzi o zniesienie,wniesienie po schodach? nie ma innej trasy, nawet odrobinę dłuższej?

Domyslam się że wcześniej nie jeżdziłeś. Jednym z najłatwiejszych do opanowania rowerów jest batavus relax. do tej pory nie spotkałem się z osobą które nie zdołała by pojechać nim po kilku probach. (po 4-5 minutach) - oczywiscie dobre opanowanie roweru , jazda prosto i pewnie, wymaga troche wiecej czasu.

Poziomka... bo ostre koło jest zbyt mainstreamowe...

gajowy

• byle dalej i dalej
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 10, 2017, 06:54:10 am »
Witam serdecznie z Janowca Wlkp..Proponuję taki rowerek jak ja mam Optima Hopper:
https://drive.google.com/file/d/0B3mmuF_i45EBaDh0WVl1dXNOczQ/view?usp=sharing
Rowerek w miarę lekki (aluminiowa rama), zwrotny do miasta i według mnie bardzo łatwy w opanowaniu jazdy na nim. :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 10, 2017, 06:59:35 am wysłana przez gajowy »

tomo

• całkiem inny wariat
  • SWB DIY
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 10, 2017, 09:32:10 am »
Witam

Jestem nowy.
Miałbym kilka pytań dotyczących rowerów poziomych. Dojeżdżam do pracy 8-10 kilometrów w jedną stronę w 90% po ścieżkach rowerowych (w jednym miejscu trzeba przenieść rower przejściem podziemnym jest też 200 metrów normalnej drogi) . Mam problemy z kręgosłupem lędźwiowym i szyjnym przez co zdarzają mi się problemy z jeżdżeniem rowerem miejskim. Kolarzówki i inne rowery niestety odpadają z uwagi na przeprost kręgosłupa szyjnego. Zastanawiam się nad zakupem roweru poziomego i przed jego zakupem miałbym kilka pytań:
1)   Czy można gdzieś wypróbować taki rower chciałbym zobaczyć czy będę w stanie nim komfortowo jeździć? Warszawa i okolice
2)   Czy rowery dopasowane są do wysokości człowieka?
3)   Gdzie najlepiej kupić rower? (składać samemu, kupić używkę, kupić na e-bay, kupić nówkę w Polsce)?
4)   Jaki model najlepiej wybrać?
5)   Czy wybierać opcję 2 czy 3 kołową?
Pozdrawiam,
Michał
Powitać
Ad.1 W stolicy i okolicach masz sporo osób z forum. Makenzen, Storm, Franc (chociaż na tego, to bym uważał, bo widelce mu się lubią łamać  ;D ;) ), lub mła. Plus paru innych, których nie wymieniłem.
Ad. 2- Masz na myśli "czy sięgnę nogą do ziemi leżąc na foteliku", czy" dam radę dosięgnąć do pedałów"?. W pierwszym przypadku parametr ten możesz regulować kształtem ramy i wielkością przedniego koła. W trajkach wielkość przednich kół nie ma w tym przypadku znaczenia. Odległość fotelika od pedałów reguluje się albo ruchomym bomem (częściej), lub ruchomym fotelikiem. Ogólnie rzecz biorąc- odpowiedź brzmi "tak".
Ad.3- A to już zależy ile masz floty, czy lubisz majsterkować, czy chcesz mieć jedyny rower na Ziemi...
Jak masz hajs, ale nie masz zacięcia tech.- kup nówkę. Albo od rodzimych twórców i dealerów (Matix. Dekkers, czescidopozioma.pl), albo z zagranicy (HP Velotechnik, Azub, Optima, Nazca), ale ceny są... spore. Jak nie masz sałaty i zdolności- kup używkę- w kraju albo za granicą. Kolega fdx ma dużego skilla, jeśli chodzi o ściąganie poziomek z Niderlandów.
Masz chęci i potrafisz coś udziergać samodzielnie- buduj. Możliwości wyboru materiału ramy, sposobu łączenia, dobór części- temat rzeka.
Ad. 4- A to już musisz sobie sam odpowiedzieć.  Poczytaj, pojeździj na paru konstrukcjach, to będziesz wiedział co Ci pasi. Na początek, łocz dys: http://jazda-na-poziomie.pl/2012/01/14/rodzaje-rowerow-poziomych/
Ad. 5- Jak masz taszczyć rower, to IMO tylko dwukołowiec. Trajka, poza wagą, jest po prostu za bardzo nieporęczna żeby ją taszczyć na dłuższe dystanse. I mówiąc "dłuższe" mam na myśli więcej niż parę metrów. No ,chyba, że będziesz ciągnął lub pchał bika za tylne koło. Dodatkowo trajka w mieście i poza nim traci podstawową zaletę rowra- wąskość. Dużo opcji wyboru drogi np. w korku będzie dla Ciebie po prostu niedostępnych. Z drugiej strony- w zimę na trajce jeździ się dużo pewniej. Ja jednakowoż polecał bym dwukołowca.

szydziu

• całkiem inny wariat
    • Pilskie Bractwo Turystyki Rowerowej.
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 11, 2017, 02:18:41 pm »
Zaniedługo pojawi się pewnie  LWB Mojej Lubej. Megawygodny tylko przy noszeniu ciut kłopotliwy
Wiosła sprzedaje! Wiosła kajakowe całkiem nowe!  Wiosła sprzedaję! www.kajak.pro

Makenzen

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 12, 2017, 10:02:42 pm »
Witaj :)
Jeśli masz problemy z kręgosłupem szyjnym, to polecałabym rower z tak wyprofilowanym fotelem, żebyś nie musiał przyciągać brody do klatki piersiowej. Taki optima hopper jak proponuje Gajowy powinien być spoko. Tylko nie wiem jak z noszeniem, ten model wygląda na dość ciężki, a jak jest w rzeczywistości, to już będzie widział Gajowy ;)
Jeśli pod twoim tyłkiem jawi się rower poziomy... to wiedz, że coś się dzieje!!! :P

gajowy

• byle dalej i dalej
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 12, 2017, 10:16:12 pm »
Witaj :)
Jeśli masz problemy z kręgosłupem szyjnym, to polecałabym rower z tak wyprofilowanym fotelem, żebyś nie musiał przyciągać brody do klatki piersiowej. Taki optima hopper jak proponuje Gajowy powinien być spoko. Tylko nie wiem jak z noszeniem, ten model wygląda na dość ciężki, a jak jest w rzeczywistości, to już będzie widział Gajowy ;)

Optima Hopper może wygląda masywnie, jednak rama jest aluminiowa i waga roweru to ok. 16 kg.. Będę na zlocie w Wildze 28.06 - 02.07, więc możesz przyjechać i się zapoznać z rowerkiem. Zlot, polecam ponieważ będą tam różne konstrukcje, więc może coś dopasujesz do siebie. ;)