Autor Wątek: Jak wyciszyć rolkę prowadzącą?  (Przeczytany 2561 razy)

tomo

• całkiem inny wariat
  • SWB DIY
Odp: Jak wyciszyć rolkę prowadzącą?
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 06, 2018, 05:31:36 pm »
Problem solved.
Po tym, jak o-ring oddał życie za cichą pracę łańcucha, zacząłem kombinować z zębatą rolką. W necie są gotowce, ale ceny- np. 50$ za sztukę- powodują całkowite zerwanie papy z dachu.
Najpierw w rowerowym kupiłem za całe 6 pln tylną zębatkę do rowerów typu "Jubilat". Znajomy tokarz dotoczył pierścień- w środek łożysko, na zewnątrz zębatka. Zębatka wymagała lekkiego podszlifowania, bo była przystosowana do łańcuchów jednorzędowych i nie wchodziła pomiędzy ogniwa łańcucha. Dodatkowo dorobiłem (z laminatu szkło- epoksy) osłonę zębatki, która jednocześnie trzyma tekalan.

Tak to wyglądało wcześniej:

A tak obecnie:

aligatorpoczta

• wyczynowiec na poziomie
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 06, 2018, 07:02:38 pm »
Ja jeździłem na rolkach a teraz na rurce i sobie chwalę,no ale nie zawsze się da zamianę zrobić a weź zrób z kółka od rolek są z dość twardej gumy czy czegoś takiego mi na rok jedna starczyła
Czarne Swb  ful 26x26, Zielona żaba swb 20x26

storm

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 06, 2018, 09:40:15 pm »
Bardzo ładne i fachowe rozwiązanie, ale jednej rzeczy mi brakuje @Tomo... :) Jakieś obejmy na łańcuch, uniemożliwiającej spadanie łańcucha z rolki na wybojach. Takiego czegoś w kształcie U z blaszki.
Aczkolwiek - czy na pewno nie byłbyś w stanie poprowadzić całego łańcucha w tekałanie? Bez kółka zębatego w ogóle? Pokaż fotkę jak łańcuch przebiega u Ciebie pls?

tomo

• całkiem inny wariat
  • SWB DIY
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 07, 2018, 06:41:49 am »
Bardzo ładne i fachowe rozwiązanie, ale jednej rzeczy mi brakuje @Tomo... :) Jakieś obejmy na łańcuch, uniemożliwiającej spadanie łańcucha z rolki na wybojach. Takiego czegoś w kształcie U z blaszki.
Aczkolwiek - czy na pewno nie byłbyś w stanie poprowadzić całego łańcucha w tekałanie? Bez kółka zębatego w ogóle? Pokaż fotkę jak łańcuch przebiega u Ciebie pls?
Spoko, wieczorem wrzucę fotkę. A co do spadania łańcucha: jeszcze mi się to nie przydarzyło, nawet jak wpadłem w taką dziurę, że od wstrząsu przesunął mi się bom :). Może dlatego, że tekalan kończy się centymetry przed rolką i jest sztywno przymocowany- bez możliwości ruchu nawet na milimetr w którąkolwiek ze stron.

tomo

• całkiem inny wariat
  • SWB DIY
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 09, 2018, 09:00:34 am »
Sorki za post pod postem- obiecana fotka:

storm

• całkiem inny wariat
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 09, 2018, 09:59:13 am »
Ech, cóż... Gdybyś @Tomo miał niżej suport, na wysokośco powiedzmy siedziska fotelika - sprawa byłaby prostsza. Walnąłbyś łańcuch w tekałanie na całej (no może prawie) długości i po krzyku...