Autor Wątek: Sakwy na pozioma- nowy projekt  (Przeczytany 12175 razy)

tomo

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 820
  • SWB DIY
Sakwy na pozioma- nowy projekt
« dnia: Październik 10, 2016, 07:57:49 am »
Hej
Jak co poniektórzy widzieli, w swoim rowerku jako sakw używam obecnie dwóch "dry bagów" od Crosso (poj. 2x30 l.).
System jest bardzo fajny, ma jednak dużą wadę: żeby wydobyć coś z wora, najlepiej jest najpierw odpiąć go od bagażnika, a jeśli chcemy dostać się do rzeczy z dna, to nie ma przebacz- trzeba wszystko z niego wyjąć. Sezon, powiedzmy, "dalekobieżny" już za mną, pomyślałem więc, że nadszedł czas  na wymodzenie sakiewiek. Nie ukrywam, że najbardziej podobają mi się sakwy Ortlieba:
 

Z ceną Germańce jednak ostro pojechali- w polskiej dystrybucji trzeba wydać na nie ponad 1000 pln :o
"Nic to"- spróbuję wydziergać takie samodzielnie.
Założenia techniczne:
Projekt- mam plan bezczelnie zerżnąć z Ortlieba- podłużna sakwa z rolowanym zamknięciem "po długości" lub klapą, o wymiarach "pi razy drzwi"- 30x60x20cm. Może dodatkowe kieszonki na klapie.
Materiał- plandeka obustronnie powlekana PVC, gramatura w okolicach 650g/m2
Wzmocnienie ściany wewnętrznej- płyta z twardego PVC o grubości 3mm
System nośny- taki jak w Crosso:

 wszystkie elementy metalowe ze stali nierdzewnej. Chyba nie będę uzywał nitów tylko śrub- coś w tym guście:



Nie mam zamiaru i możliwości zgrzewać materiału- wszystko będzie klejone. Są niezłe kleje do PVC w niedużych pieniądzach, które stapiają elementy ze sobą. Rozedrzesz, a nie rozerwiesz :)
Tu prośba do posiadaczy sakw Crosso Dry- przydały by się fotki sakw- w szczególności interesuje mnie sposób przymocowania płyty wzmacniającej do całej reszty. Ogólnie każda szczegółowa fotka się przyda.


P.S. No i każda uwaga mile widziana.
« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2016, 02:40:55 pm wysłana przez tomo »

DeVilio

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 927
  • Prawdziwe rowery mają krągłości. FATBIKE!
Odp: Sakwy na pozioma- nowy projekt
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 10, 2016, 08:56:34 am »
Jeżeli chodzi o mocowanie płyty tak na zdrowy rozum ja bym ją jakoś wkleił tymi klejami do PCV od wewnątrz pomiędzy dwie warstwy tej plandeki dodatkowo dał bym dość spore podkładki, mocno skręcone powinno wytrzymać, ewentualnie zamiast podkładek możesz to po długości chwycić na jakiś płaskownik na 4 śruby z konkretnymi nakrętkami oczywiście plus klej. No i wiadomka - najpierw składasz wzmocnienie dopiero potem kleisz komorę. Tak czy siak powodzenia!!
Bottecchia American FatBike
FatFlevo

noisue

  • kolarz na poziomie
  • ***
  • Wiadomości: 96
Odp: Sakwy na pozioma- nowy projekt
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 11, 2016, 06:57:05 am »
Wzmocnienie w sakwach przymocowane są jedynie za pomocą nitów o szerokich łebkach, tak jak to widać na wklejonym przez ciebie zdjęciu. Ja kleiłem swoje worki klejem do miękkiego pcv firmy technicolor i jak na razie przejechały dwa sezony i nic się nie rozkleja. Połączenie jest szczelne.
P.S. Też choruje na Ortlieba ale cena jest zaporowa.

tomo

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 820
  • SWB DIY
Odp: Sakwy na pozioma- nowy projekt
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 15, 2016, 05:21:17 pm »
Po wykonaniu paru modeli nie będę robił rolowanego zapięcia ? la Crosso. Długość zamknięcia jest zbyt duża i do zrolowania potrzeba by dodatkowej ręki (albo dwóch). Zostaje więc klapa- spróbuję wykonać coś na kształt zamknięcia torebki z mąką:


Z tym, że poła zamknięcia będzie schodziła na bok sakwy i przytrzymywać ją będzie co najmniej para klamer na regulowanych paskach.

A tak BTW- zna ktoś namiary na odblaski, które można przykleić do plandeki z PVC?

AGA

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 781
  • PRODUCENT TRAJEK
    • matixbike
Odp: Sakwy na pozioma- nowy projekt
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 15, 2016, 06:10:17 pm »
folia odblaskowa stosowana do produkcji znaków drogowych 1 grupa odblasku ,jak już coś złapie to trzyma we wszystkich warunkach atmosferycznych  ;)
https://www.facebook.com/matixbike/timeline         - MATIX TRÓJKOŁOWIEC POZIOMY fat 1000W,48v, ,LIPO4 18AH przebieg- 2014-4860km sezon2015 -3740km,sezon2016-4456 przejechane

M63

  • kolarz na poziomie
  • ***
  • Wiadomości: 113
    • Moje Poziomki :)
Odp: Sakwy na pozioma- nowy projekt
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 15, 2016, 06:30:47 pm »
taśma samoprzylepna obrysowa do samochodów ciężarowych ( w sklepach motoryzacyjnych lub na znanym portalu :)) )
w pasmanteriach taśma odblaskowa i klej :)
stare kamizelki odblaskowe :D

Nie wstanę ,
TAK będę leżał !!!

DeVilio

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 927
  • Prawdziwe rowery mają krągłości. FATBIKE!
Odp: Sakwy na pozioma- nowy projekt
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 17, 2016, 10:44:33 am »
Na allegro jest sporo folii odblaskowych w każdym kolorze (nawet czarna). A co do zapięcia - polecam pomyśleć o magnesach neodymowych - dwa wszyte w klapę, dwa w sakwę i samo się nie otworzy ;)
Bottecchia American FatBike
FatFlevo

fdx

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 695
Odp: Sakwy na pozioma- nowy projekt
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 17, 2016, 11:46:37 am »
folia odblaskowa stosowana do produkcji znaków drogowych 1 grupa odblasku ,jak już coś złapie to trzyma we wszystkich warunkach atmosferycznych  ;)

moze zamiast sakw -  kufry z tychże znaków... odblaskowe. mocne...  ;D
Poziomka... bo ostre koło jest zbyt mainstreamowe...

Joachim

  • kolarz na poziomie
  • ***
  • Wiadomości: 104
Odp: Sakwy na pozioma- nowy projekt
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 19, 2016, 09:38:11 pm »
moze zamiast sakw -  kufry z tychże znaków... odblaskowe. mocne...  ;D

Co najmniej na jednym, z tyłu,powinien być znak B-2 "zakaz wjazdu" :)
Trajka tadpole Dekers 24x26", 1kW, 2x20Ah + przyczepka

tomo

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 820
  • SWB DIY
Odp: Sakwy na pozioma- nowy projekt
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 20, 2016, 05:41:46 am »
I ograniczenie prędkości do 120 km/h  8)

dziura

  • kolarz na poziomie
  • ***
  • Wiadomości: 72
Odp: Sakwy na pozioma- nowy projekt
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 28, 2016, 06:13:41 pm »
Ja pierdziu, biednemu wiatr w oczy... Na prośbę brata dorwałem te Ortlieby żeby sprawdzić kilka rozwiązań technicznych. Pomyślałem, że wrzucę parę fotek na forum, na wypadek gdyby ktoś chciał wyrzeźbić swoje. A tutaj: Photobucket nie działa, a Imgur wyłączył hotlinkowanie >:(
No nic, na razie wrzucam link do Google Drive, jak się odmuli to przypnę do posta. Zdjęcia robione w biegu, więc sorki za jakość.
https://drive.google.com/open?id=0B6ZoHvHczJ8LZ1psOEIwRXY3cTg
Velotechnik Street Machine GT

Makenzen

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 1224
Odp: Sakwy na pozioma- nowy projekt
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 28, 2016, 11:47:18 pm »
Dziura, polecam Postimage.org - można wrzucać zdjęcia bezpośrednio do posta :)
Jeśli pod twoim tyłkiem jawi się rower poziomy... to wiedz, że coś się dzieje!!! :P

tomo

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 820
  • SWB DIY
Odp: Sakwy na pozioma- nowy projekt
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 30, 2016, 09:52:32 am »
Graty skompletowane- jedziem z koksem.


- 4 m2 tkaniny plandekowej (pewnie za dużo, ale będzie na poprawki)- 650 g/m2, obustronnie powleczona PVC, jednostronnie lakierowana. Myślałem nad większą gramaturą, ale takie 900 g/m2 to już dywan jest. Najwyżej spodzik podkleję dodatkową warstwą. Można kupić przez net, ja kupiłem w sklepie stacjonarnym w Siedlcach. Generalnie zajmują się wyrobem gotowych plandek, ale można kupić "półprodukty". Polecam- gramatur, kolorów, rodzajów tkanin, a do tego duperelków w rodzaju okuć, taśm i rzepów mają "fpytę". Do tego miła obsługa i tanio. Mnie policzyli 13 pln/m2. Służę namiarami jakby co.

- Płyta PVC. Grubość 3 mm, wymiary: 300x600 mm. Kupiona tu: http://plyty.fabertec.pl/. Fajna opcja, bo nie trzeba od razu całej płyty kupować- podaje się ilość, grubość , rozmiar i docinają za psie pieniądze. Tną też CNC- chyba 2 pln za metr. PVC twarde mają tylko białe, ale i tak płyta idzie do wewnątrz więc "wsio adno".

- Klej do PVC- Hysofix Plan 20 i alkohol izopropylowy do odtłuszczania: http://sklep.lepro.com.pl/index.php?p3554,hysofix-plan-20.  Klej nadaje się podobno do miękkiego i twardego PVC- nie wiem, nie kleiłem jeszcze- zobaczymy. Alko- kupiłem niejako "przy okazji"- kurczę, nie będę składał satelity w ultra czystych pomieszczeniach- zwykła dykta też "zrobi robotę".

Z tego co mi brat przekazał podczas wizji lokalnej- sakwa jako taka nie jest przyklejona do płyty mocującej, trzyma się tylko na nastu śrubkach. Jak widać na poniższym-

- łby śrub tkwią w plastikowych grzybkach, które robią jednocześnie za osłonę i podkładkę. Nie znalazłem nic podobnego, więc zrobię inaczej.
 Płytę przykleję do sakwy, ale nie po całości, tylko wzdłuż dolnej krawędzi- tam gdzie obciążenia są największe.  Zamiast śrub- szerokie podkładki z alu i pełne nity aluminiowe.  I tu pytanie: ma ktoś namiary na nity alu, pełne, z płaskim łbem, nie na kilogramy? Potrzeba może 40 szt.
Plan na dzisiaj- dociąć plasticzane płyty. Skończę, to rzucę foto.

tomo

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 820
  • SWB DIY
Odp: Sakwy na pozioma- nowy projekt
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 30, 2016, 04:48:17 pm »
Płyty docięte, krawędzie zfazowane. Bardziej wcięty brzeg będzie przodem sakw.


hansglopke

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 2178
  • Zduńska Wola
Odp: Sakwy na pozioma- nowy projekt
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 31, 2016, 07:33:33 pm »
Tylko jeden komplet robisz? Przy dwóch materił byś miał gratis, a przy trzech robociznę.
"Tak to już jest, że najszybciej zwraca na siebie uwagę idiota." - CK Dezerterzy

"Na pionowcu boli tyłek, plecy i w ogóle wykańczająca i niewygodna pozycja jest..." - Mototramp