Autor Wątek: Zablokowanie hamulca tarczowego?  (Przeczytany 3069 razy)

storm

  • Gość
Zablokowanie hamulca tarczowego?
« dnia: Kwiecień 19, 2015, 04:39:38 pm »
Dzisiaj pod Tesco miałem rozmowę na temat poziomek i pionowych z pewnym miłym gościem. Od słowa dos łowa zaczęliśmy rozmawiać o jego sprzęcie (karbon) i o tym czemu nie ma tarczówek. Okazało się, że nie ma ich, bo jego kolega miał ciężki wypadek (OTB) z użyciem hamulca tarczowego, który zablokował się w... tarczy. I oczywiście zablokowane koło i lot przez kierownicę i tak dalej.

Stąd moje pytanie, jako użytkownika tarczówek - czy ktokolwiek z Was miał taki przypadek, widział go na oczy, słyszał o czymś takim? Czy to w ogóle możliwe, aby klocek - który jest przecież znacznie większy niż szczelina w tarczy - był w stanie wpaść w taki otworek???

kaczor1

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 1076
  • www.kaczor2.blogspot.com
    • HPV Poland & Recumbent Bike
Odp: Zablokowanie hamulca tarczowego?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 19, 2015, 05:07:14 pm »
Zablokowanie mi się nie przydarzyło, ale zgubienie klocka tak.
W ubiegłym roku przy bardzo szybkim zjeździe z krawężnika (15cm przy 38km/h). Usłyszałem, że coś brzdękło, ale myślałem, że to jakiś śmieć po którym przejechałem.
Jakieś 500m dalej miałem ostre hamowanie - chrobot (tarcza tarła o krawędź zacisku) i ratowanie się tylnym hamulcem. Wróciłem poszukać klocka, bo byłem ciekaw dlaczego wypadł (pewnie wada fabryczna) ale niestety nie znalazłem.

pajak_gdynia

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 1322
Odp: Zablokowanie hamulca tarczowego?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 20, 2015, 08:34:27 am »
Standardowym powodem jest przetopienie żywicy i wyjęcie blaszki znad tłoczka. Ale jest to możliwe tylko w przypadku zacisków mechanicznych bez "zawleczki" (w hydraulikach prędzej zagotuje się olej).
Oczywiście są jeszcze inne (bardziej ekstremalne) możliwości jak np. złamanie tarczy (sam zaliczyłem, ale był to efekt wtórny), czy jakiś kawałek śruby który właśnie trafił w tarczę/zacisk (nieprawdopodobne, ale się zdarza, czytałem o takiej sytuacji: gostkowi wykręciła się śruba z mostka)

Danielasty

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 951
Odp: Zablokowanie hamulca tarczowego?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 02, 2015, 09:51:36 am »
całkiem możliwe, ale trzeba bardzo nie odpowiednio dobrać hamulec i tarcze :) Przykład - Hamulec Avid bb5, ma bardzo małe klocki i dołóżmy do tego tarcze shimano xt rt-79, mi nie tyle co wpadało co podczas hamowania odczuwałem wibracje podczas hamowania, po zmianie tarczy problem zniknął, rónież tarcza krzywa nie była. Jakby miał taka tarczę to myślę, że klocek od bb5 by się zblokował z tarczą - ale to tylko przypuszczenia :)

DeVilio

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 927
  • Prawdziwe rowery mają krągłości. FATBIKE!
Odp: Zablokowanie hamulca tarczowego?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 04, 2015, 10:48:27 am »
Jak jeszcze miałem piona to miałem tarczówki i odpowiednio ustawione i doglądane nie mają prawa zablokować się ot tak, musiały by wystąpić jakieś kosmiczne zbiegi okoliczności jak nie wiem, np. pęknięcie i oderwanie się sporego kawałka klocka czy pęknięcie tarczy, ale tak poza tym to nie słyszałem o takich przypadkach a mam kumpla który ostro katuje piony (skacze ze wszystkiego z czego się da skoczyć) i rozłożył już sporo rowerów przez takie zabawy i ani razu nie zglebił przez tarcze a miał w każdym swoim sprzęcie hydrauliki.
Bottecchia American FatBike
FatFlevo

Neverhood

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 678
  • Erotoman-gawędziarz
Odp: Zablokowanie hamulca tarczowego?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 06, 2015, 09:29:50 pm »
Zaciski pływające zacierające się prowadnice, duże luzy na prowadnicach i krzywe prowadzenie - zakleszczanie się, zapieczony cylinderek, znów może nie odbijać.
Efekt : nie odbija hamulec.
E tam poziome, rower transportowy - to jest to!