Autor Wątek: Sprzętowe hity?  (Przeczytany 53869 razy)

storm

  • Gość
Sprzętowe hity?
« dnia: Wrzesień 09, 2013, 02:37:59 pm »
Był temat o shitmano i innych shitach, których absolutnie nie warto kupować, które nadają się po jakimś czasie do kosza. Tym razem chciałbym rozpocząć temat o HITach, które faktycznie działają doskonale, nie psują się i jest do nich wybitnie mało zastrzeżeń - jeśli w ogóle takie się pojawiają. Od razu przestrzegam, że nie chcę tu żadnych reklam czy antyreklam od handlowców - tylko opinie od Użytkowników.


A teraz do rzeczy:

I. Hamulce AVID BB7.
Kupiłem je rok temu na jesieni, miały trafić do VG3, ale początkowo na wiosnę jeździły w SLRze, gdzie się... sprawdziły. Hamowały zawsze i wszędzie, jedyną rzecz, jaką przy nich robiłem to delikatne podkręcenie baryłką plastikową z jednej czy z drugiej strony tarczy na hamulcu. Średnio raz na... miesiąc? Dwa miesiące?
Dzisiaj ciekawy tego co tam się dzieje i czy nie warto by było zmienić klocków w środku w końcu - zdjąłem z wahacza i zajrzałem. Patrzę - a tam jeszcze 2/3 fabrycznych okładzin... Bardzo miłe zaskoczenie. Wreszcie nie muszę zmieniać raz w miesiącu klocków jak do tej pory robiłem. Ba. W tamtych tańszych mechanikach, często dokręcałem klocki..... podczas jazdy w deszczu! Po prostu takiej jakości były okładziny Accenta półmetaliczne.
W tym przypadku BB7 to jest po prostu Jakość. Nie tylko znakomicie hamują (blokada koła to dla nich rzecz normalna), to jeszcze klocki starczają na tysiące kilometrów - a nie na setki.
Polecam :)

Neverhood

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 678
  • Erotoman-gawędziarz
Odp: Sprzętowe hity?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 09, 2013, 03:15:26 pm »
Te hamulce to raczej powinieneś wrzucić do bubli rowerowych, gdyż musisz je poprawiać średnio raz na miesiąc, dwa oraz zużywają się błyskawicznie. Trzeba też wziąć pod uwagę, że nie jeździsz w zimie i panicznie boisz się hamować, czego efektem są dzwony. Kiepska rekomendacja, oj kiepska.
E tam poziome, rower transportowy - to jest to!

storm

  • Gość
Odp: Sprzętowe hity?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 09, 2013, 05:06:22 pm »
@Neverhood, tym razem będzie z wulgaryzmami, bo inaczej chyba nie dociera - co ty za brednie piszesz??? O czym ty piszesz? Ćpałeś coś dzisiaj? Dobrze się czujesz?

Napisałem rekomendację dla Avidów BB7, które dokręcam minimalnie o malutkie tyknięcie na baryłce. Tj 1/4-1/6 obrotu. Wobec co najmniej połowy obrotu imbusem na klockach w Hayesie. Co ci się zużywa błyskawicznie?! Przecież napisałem wyraźnie - Avidy przejechały kilka tysięcy kilometrów i dalej mają 2/3 okładzin!!!

@Neverhood - czas do szkoły, uczyć się czytać ze zrozumieniem!
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2015, 08:47:45 pm wysłana przez storm »

karol

  • wyczynowiec na poziomie
  • ****
  • Wiadomości: 266
Odp: Sprzętowe hity?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 09, 2013, 05:24:12 pm »
No, po takiej wymianie ciosów to strach sie odezwać :)) To ja chciałem polecić coś z niższej półki. Na pionie nigdy nie montowałem gripów bo jakoś mi nie podchodziły i nie wierzyłem w trwałość plastiku. W leżakach jednak sie skusiłem ze względu na specyfikę USS. W pierwszym cruzie założyłem revo shift "7", którym przejechałem 2,5 tys zanim zmienił właściciela, a w obecnym revo shifi "8", który ma już na liczniku 4,5 tys. i ciągle pracuje precyzyjnie i nie cofa sie samoczynnie. Jestem tym naprawdę bardzo zaskoczony bo obracam nimi dość mocno: redukuję przed każdym zatrzymaniem, nie wyciskam soku z pedałów i jeżdżę miękko a nie mieszkam na równinie więc to wymaga częstego mieszania biegami. Do tego cena tego ustrojstwa jest śmiesznie niska bo za komplet "8" trzeba wyłożyć 50-60zł. A!Nie ćpałem (tak na wszelki wypadek :))

live_evil

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 1240
  • ...i stąd wiemy, że Ziemia ma kształt banana
Odp: Sprzętowe hity?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 09, 2013, 05:36:01 pm »
co ty ******??? O czym ty piszesz? Ćpałeś coś dzisiaj? Dobrze się czujesz?
A kultura i dobre wychowanie polega również na tym, aby być odpowiedzialnym za to co się pisze wobec innych.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 12, 2013, 06:58:01 pm wysłana przez jarek_es »

storm

  • Gość
Odp: Sprzętowe hity?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 09, 2013, 05:59:13 pm »
@live_evil - dokładnie, ponoszę pełna odpowiedzialność za to co napisałem i dlatego zanim komuś coś odpiszę, zastanawiam się przynajmniej dwa razy co napisać. I w tym konkretnym przypadku stwierdziłem, że trzeba zastosować mocniejszy chwyt w końcu. Kultura osobista jak najbardziej, ale wobec osoby, które jest na jakimś normalnym poziomie, a nie na poziomie buraka ze wsi, który nie rozumie i nie chce zrozumieć słowa pisanego. I tak się składa, że w przypadku tej osoby czyli Neverhooda - nie jest to tylko moje zdanie.

@Karol - nie masz się co obawiać, Ty zrozumiałeś o co biega w tym wątku w przeciwieństwie do obu innych osób, które wykorzystają każdą sposobnośc, aby dać innym popalić, nie okazując ze swojej strony kompletnie nic :)
Natomiast trochę się nie zgodzę co do manetek revo - sam miałem takie w oryginalnym VG3 i niestety kiedy ręce były mokre, zapocone czy co gorsza padało - ciężko było przerzucać biegi a i sama guma rączki się bardzo szybko wytarła i praktycznie po 1-2 tysiącu kilometrów musiałem już myśleć o zmianie. Już nawet pomijam fakt, że ta okładzina gumowa w końcu zaczęła się ślizgać po mechaniźmie i trzeba było ją mocno dociskać podczas obracania, aby mechanizm się przekręcił i zmienił bieg. Aczkolwiek mam całkiem pozytywne wspomnienia po manetkach ze SRAMa S7, których takie wady jakoś nie dotyczyły (chociaż i one czasami się psuły, lecz z innych powodów). Od tamtej pory korzystam z manetek typu rapid-fire i jakoś nie narzekam. Wiadomo, że gorzej z szybkim ze zrzucaniem biegów do zera co jest bardzo przydatne w mieście, ale można się przyzwyczaić :)

Majsterkowicz

  • wyczynowiec na poziomie
  • ****
  • Wiadomości: 423
Odp: Sprzętowe hity?
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 09, 2013, 07:42:02 pm »
To i jak coś dodam od siebie ;)

Moja siostra posiada w zwykłym rowerze gripy (a raczej rzadko spotykane klamkomanetki z gripami) marki Sram, lecz są one zabójczo podobne do gripów Shimano. Wiele kilometrów na nich nie przejechałem, ale sama siostra owszem. Rower kupiła w komisie, co oznacza, że już przed nią przejechał swoje kilkaset kilometrów, a teraz druga tura ;)
Manetki mają się świetnie, pomimo swojej leciwej konstrukcji oraz normalnego zużycia.
Co najważniejsze działają precyzyjnie nawet w przypadku zamoczenia (deszcz lub mokre ręce), a sama guma trzyma się jak nowa bębenka napinającego linkę.

Sam osobiście używam w swoim rowerze manetek Rapid Fire. Alivio (SL-M410) może nie jest najwyższych lotów, ale mają już za sobą ponad 3k km i mają się świetnie. Precyzja działania jest identyczna jak w dniu pierwszej przejażdżki.
Jeżeli ktoś zamierza przejść na napęd 3x8 tanim kosztem, zachowując przy tym niezawodność - polecam gorąco.
Tym właśnie przykładem firma Shimano potwierdziła, że grupa Alivio jest idealnym stosunkiem jakość/cena ;)

Cytat: storm
Wiadomo, że gorzej z szybkim ze zrzucaniem biegów do zera co jest bardzo przydatne w mieście, ale można się przyzwyczaić :)
Masz tu na myśli szybką redukcję biegów, prawda? Nie wiem, jakich manetek używasz, ale już moje skromne Alivio mają system kilkukrotnego redukowania biegów (max 3), który często używam. Fakt faktem, aby za jednym razem naciągnąć linkę na 3 koronki potrzeba mieć kciuka długości palca wskazującego ;) (oczywiście przy standardowym trzymaniu kierownicy), ale redukcja 2 biegów nie stanowi żadnego problemu ;)

Pozdrawiam

karol

  • wyczynowiec na poziomie
  • ****
  • Wiadomości: 266
Odp: Sprzętowe hity?
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 09, 2013, 08:15:38 pm »
No nie wiem storm, to Ty chyba miałeś pecha do revo ( albo jak Cię Neverhood wkurzał to może za mocno ściskałeś te gripy ;)) bo mi wychodzi, że nakręciłem na nich , no tyle ile napisałem wyżej, i nic sie nie okręca i guma ciągle szorstka.  Fakt, w zimie, w rękawiczkach to ogólnie jest kupa, ale przy odwróconych klamkach w USS gripy są jednak optymalne pod względem ergonomii. Klamkomanetki dwudźwigniowe większości modeli są praktycznie niezniszczalne ale w pozycji odwrotnej kiepsko by się je obsługiwało. Natomiast w górnej kierownicy są jak najbardziej warte polecenia. W mtb mam stef 22 "7" od ponad 10 lat co daje 25-30tys km bezawaryjnej jazdy. Tam po prostu nie ma się co zużyć

storm

  • Gość
Odp: Sprzętowe hity?
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 09, 2013, 09:06:36 pm »
Wreszcie merytoryczne posty :) To lubię.

@Majsterkowicz - sądzę, że to kwestia wykonania i jakości gripów. Jeśli będzie to marna guma to wcześniej czy później się zacznie rozpadać pod wpływem tarcia. Bo może być zbyt miękka - to tak jak z klockami do wibrejków - kiedy są za miękkie to łatwo hamują, ale i szybciej się zużywają. Z drugiej strony - liczy się też ich zamontowanie do mechanizmu. Jeśli będzie wadliwe to manetka nie będzie działała tak jak powinna. Ja miałem niestety pecha... :]

Jeśli chodzi o szybkie zrzucanie biegów - to wiem, sam wykorzystuję to, ze moja manetka zrzuca o 2- 2.5 biegu. Ale mając 5-6 bieg, muszę zrzucać 2-3 razy tuż przed światłami no i faktycznie... Revo-shift byłby pewnie lepszy. Może w przyszłości nawet o takowym - ale porządnym! - pomyślę.

@Karol - nie tam, to było daaaawno temu, w 2009 roku ;) Może przez te 4 lata jakość wykonania manetek obracanych się poprawiła.
Natomiast nie zgodzę się co do rękawiczek, bo rapid-fire daje rade i sam rok temu zasuwałem w wełniankach na dłoniach i było dobrze. Aż do grudnia, kiedy spadł śnieg :)
O USS się nie wypowiadam. Ja tam tylko ASS, na USS pojechałem kilka razy i jak najszybciej przerobiłem na ASS, bo po prostu miałem za daleko do kierownicy, strasznie mnie bolały barki.

Podacie modele tych revo-manetek? Zobaczę co to i w jakiej cenie? Może bym się zaopatrzył nawet, bo moja manetka była kupowana używana i coraz ciężej chodzi przy zrzucaniu, więc może bym wymienił nawet?

Majsterkowicz

  • wyczynowiec na poziomie
  • ****
  • Wiadomości: 423
Odp: Sprzętowe hity?
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 09, 2013, 10:20:07 pm »
Jutro z samego rańca jak będę szedł po swój rower i jechał do roboty, zrobię fotkę i podeślę tutaj na forum ;)

Pozdrawiam

hansglopke

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 2162
  • Zduńska Wola
Odp: Sprzętowe hity?
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 10, 2013, 05:35:56 am »
@Neverhood, tym razem będzie z wulgaryzmami, bo inaczej chyba nie dociera - co ty ******??? O czym ty piszesz? Ćpałeś coś dzisiaj? Dobrze się czujesz?

A to znowu nie można mieć swojego zdania na naszym forum?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 12, 2013, 06:55:23 pm wysłana przez jarek_es »
"Tak to już jest, że najszybciej zwraca na siebie uwagę idiota." - CK Dezerterzy

"Na pionowcu boli tyłek, plecy i w ogóle wykańczająca i niewygodna pozycja jest..." - Mototramp


tatar

  • kolarz na poziomie
  • ***
  • Wiadomości: 184
Odp: Sprzętowe hity?
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 10, 2013, 09:06:55 am »
U mnie problemy z gripami pojawiają się kiedy mam zasyfiony ostatni odcinek pancerza. Wtedy chodzą dość ciężko i w deszczu lub przy spoconej łapie ciężko zmienić bieg.
Po przeczyszczeniu pancerza problemy znikają.

storm

  • Gość
Odp: Sprzętowe hity?
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 10, 2013, 12:17:11 pm »
@hansglopko - coś merytorycznego czy tylko chcesz się przyczepić jak twój kolega neverhood? Obaj robicie na tym forum WIOCHĘ i przywalacie się o byle co. Jak macie coś do mnie - możecie stworzyć swój wątek albo napisać do mnie na PW.
W tym wątku jak sama nazwa wskazuje - rozmawia się o Hitach sprzętowych rowerowych. A nie o tym co ma do mnie neverhood czy hansglopko. Poza tym moglibyście nauczyć się czytać ze zrozumieniem (np. tytuł tego wątku ;> ). To naprawdę bardzo przydatna funkcja!


@Tatar - a jaki masz model gripa? U mnie biegi się ciężej przerzucają po... zmianie temperatury dookoła ;) Pewnie związane jest to jakoś z rozszerzaniem się linki słabej jakości, albo czegoś takiego. Może będę musiał pomyśleć na wymianę na lepszą.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2015, 08:48:47 pm wysłana przez storm »

live_evil

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 1240
  • ...i stąd wiemy, że Ziemia ma kształt banana
Odp: Sprzętowe hity?
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 10, 2013, 03:05:38 pm »
@hansglopko - coś merytorycznego czy tylko chcesz się poprzypierdalać jak twój kolega neverhood? Obaj robicie na tym forum WIOCHĘ i przywalacie się o byle co.
Jak dotąd, jedynie ty obrażasz innych i raczysz nas rynsztokowym słownictwem.
Zauważ, że osoby, które rzekomo cię atakują, nie wyrażają się o tobie w ten sposób.
Wymagasz od innych kultury, więc proponuję, być zaczął od siebie.

storm

  • Gość
Odp: Sprzętowe hity?
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 10, 2013, 03:57:55 pm »
@live_evil - czy możesz w końcu napisać coś merytorycznego w tym wątku czy tak jak ww obaj panowie chcesz się tylko i wyłącznie do mnie przyczepić o coś o co powinieneś ewentualnie na PW lub w innym wątku w dziale Różności czy hyde park? Od kiedy to robisz za takiego obrońcę uciśnionych??? ;>>>
Na tym właśnie polega owa kultura wypowiedz o której sam wspominasz. Że nie czepiamy się innych w taki sposób publicznie - jak ty to robisz. Zwłaszcza wtedy, kiedy widać wyraźnie, że to inna strona naruszyła pewien poziom kultury - co widać wyraźnie po I poście neverhooda w tym wątku.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2015, 08:49:14 pm wysłana przez storm »