Autor Wątek: ?Amortyzowanie przedniego koła  (Przeczytany 5051 razy)

Janusz

  • sympatyk na poziomie
  • **
  • Wiadomości: 45
?Amortyzowanie przedniego koła
« dnia: Grudzień 03, 2008, 01:24:07 pm »
Witam
Zgodnie z zasadą , że im dalej w las tym łatwiej nabić sobie guza , bo jest więcej drzew , natrafiłem na problem amortyzatora przedniego koła. To ,że amortyzowanie by się przydało przekonałem się już po pierwszych metrach na poziomce ze sztywnym widelcem. Jednak założenie widelca amortyzowanego to nie taka prosta sprawa , ponieważ zależnie od wielkości skoku będzie zmieniać się odległość/wysokość od osi koła do miejsca gdzie opiera się dolne łożysko sterów. Dla przykładu: widelec sztywny od roweru szosowego 370mm , widelec do koła 24` 420mm , widelec do koła 26` 510. Te wartości wymuszają całkowite przekonstruowanie ramy i pisząc szczerze zastanawiam się czy z amortyzowaniem przedniego koła nie dać sobie siana. O widelcach amortyzowanych do koła 20` nie wspominałem , bo jeśli są to jedynie całkowity fajans od rowerków dziecięcych. Co o tym myślicie? Amortyzacja kusi , lecz pociąga za sobą tyle problemów (skomplikowane prowadzenie łańcucha na rolkach, łącznie z częścią ciągnącą) , konieczność znacznych zmian w geometrii/konstrukcji ramy , że nie wiem czy to ostatecznie ma sens.

Janusz

donpedro2107

  • kolarz na poziomie
  • ***
  • Wiadomości: 119
Odp: ?Amortyzowanie przedniego koła
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 03, 2008, 04:29:45 pm »
jakby wszystko było łatwe to wszyscy by jeździli na poziomach ;) dobrze przemyśl konstrukcję może odpowiedni napinacz na łańcuchu i rolka pracująca razem z widelcem rozwiąże problem. amortyzacja na naszych dziurawych drogach to dobra rzecz sam już wiesz. nie pamiętam czy chcesz zrobić napęd na przód czy tył ale jedno i drugie jest możliwe z amortyzacją tylko trzeba czasem trochę pogłówkować ;) w razie czego założysz sztywny ale jak nie spróbujesz... ;) pozdro :D

cyqlop

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Czułów
Odp: ?Amortyzowanie przedniego koła
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 03, 2008, 04:57:20 pm »
jako widelec proponuje rst 200K (50 mm, koło 170 zł) bo rst capa się nie nadaje (30mm skoku)

ewentualnie MEKS ( w azubach są) jak cię stać na karbonowy od hpvelotechnik 120 Eur o ile mnie pamięć nie myli
Moja mała firemka
https://cnc-warsztat.pl (frezuje aluminium, drewno, tworzywa sztuczne)  ZAPRASZAM, DOBRE CENY

Druga strona
https://sites.google.com/site/cyqlopproject

Yin

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 4077
Odp: ?Amortyzowanie przedniego koła
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 03, 2008, 06:03:19 pm »
Na RST capa jedźi z naszego forum użytkownik INDIV (pozdrawiam :) ). Ma go zamontowanego w dwóch rowerach LWB. Miałem przyjemność przyjechać się nimi przed wstawieniem amortyzatora i po. I mimo że sam byłem sceptyczny ze względu na mały skok, różnica w tłumieniu wstrząsów jest bardzo na korzyść amortyzatora. Więc pisanie że się nie nadaje jest trochę na wyrost ;). Oczywiście jak za podobnie pieniądze można dostać większy skok to czemu nie. Swoja drogą ma może ktoś fotki tych  amorków po rozkręceniu? Jestem ciekaw na ile są podatne na grzebanie np: wymianę sprężyny na twardszą itp.

donpedro2107

  • kolarz na poziomie
  • ***
  • Wiadomości: 119
Odp: ?Amortyzowanie przedniego koła
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 03, 2008, 09:24:46 pm »
ja na próbę zmontowałem pozioma z części od dziecięcego rowerku i amor przedni też był od dziecinnego bika. amorek ten jest bardzo miękki jak na moją masę ale bardzo ładnie pracuje na polnej drodze  :) no wiadomo że to nie jest amor z najwyższej półki ale środek ciężkości przypada bardziej na tył więc amorek nie dobija na byle dołku (praktycznie wcale nie dobija a nie jest za twardy :)) teraz głowię się nad trójkołowcem i też myślę o jakiejś amortyzacji, nie wiem co za UFO mi wyjdzie ale jak wymyślę i zrobię to pokażę  ;) pozdro byle poziomo  :D

Janusz

  • sympatyk na poziomie
  • **
  • Wiadomości: 45
Odp: ?Amortyzowanie przedniego koła
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 03, 2008, 10:49:23 pm »
Najlepiej poszukać u żródła:

http://free4web.pl/3/2,12471,5509,247157,Thread.html

Poszukałem informacji o modelu RST Sprite TL i znalazłem takie fotki:

http://home.comcast.net/~cheg01/r20.html

Wprawdzie nie poziome ale zapowiada się dobrze. Szkoda tyko , że nie ma wersji pod tarcze. Jutro zadzwonię do dystrybutora z pytaniem o dostępność i cenę.

Mexy i inne Carbony zaczynająsię niestety od 200$ , więc na razie .....

Janusz

Janusz

  • sympatyk na poziomie
  • **
  • Wiadomości: 45
Odp: ?Amortyzowanie przedniego koła
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 04, 2008, 05:04:48 pm »
Zaczynam dochodzić do wniosku , że najlepszym wyjściem , z nieco patowej sytuacji z kiepską jakością widelcy na koło 20` będzie rezygnacja z tego rozmiaru i zastosowanie koła 26`. Modele wzorcowe to: Otima -  Orca , Condor i Cougar.

http://www.optima-cycles.nl/main/en/modellen/index.php?Itemid=27


Janusz

Yin

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 4077
Odp: ?Amortyzowanie przedniego koła
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 04, 2008, 08:32:26 pm »
Zmiana widelca na większy mocno wypływa na całość. Popatrz na to tak - nie będziesz na tym rowerze skakał, robił akrobacji itp więc nie potrzebujesz pancernego widelca.  Jak rozumiem ma wytrzymać jazdę po kocich łbach, jakieś podjazdy na krawężnik od czasu do czasu leśne ścieżki. I nie powinno być z tym problemu do nawet widelce dla dzieci są robione z 'zapasem mocy'. Jedynie pod ciężarem mogą trochę przysiąść ale jeśli to się zdarzy to wymiana sprężyn powinna zlikwidować problem.