Autor Wątek: obciążenie ramy  (Przeczytany 2788 razy)

jarek_es

• Administrator
  • całkiem inny wariat
obciążenie ramy
« dnia: Grudzień 01, 2008, 09:14:00 pm »
Napisał: Krystian1
2002-11-26 23:24:51
-------------------
   Jestem początkująćym poziomkiem :) byłbym wdzięczny za wszelkie info dotyczące obciążeń ramy.
Mianowicie eksperymentuję z programem Frame2d Pana Marka Praszkiewicza i interesuje mnie prawidłowy podział obciążeń ramy.
Jak zabrać się do tematu, czy istnieją np jakieś schematy dotyczące powiedzmy obciążeń podczas pedałowania, ciężaru kierowcy na poszczególne części (pedały, siedzisko,oparcie)
Być może ktoś zetknął się z tymi tematami.
Byłbym wdzięczny za wszelkie uwagi bądź info w internecie.

Krystian

jarek_es

• Administrator
  • całkiem inny wariat
Odp: obciążenie ramy
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 01, 2008, 09:14:34 pm »
Napisał: eeemil
2002-12-03 23:17:22
--------------------
   Co do obciążen ramy to też chętnie poznałbym sposób rozkładu obcążenia od pedałów.W przykładach zawartych w programie jest to jakos dziwnie rozłożone.Ja rysowałem dzignie pedału w położeniu najwięszej siły (prostopadle do osi suport staw biodrowy)dodawałem do niej dzwignie koła zębatego suportu ok 5 cm,całośc obrotowo do osi suportu i (nieważki) pręt (gęstośc 0) do osi tylniego koła. + reakcja na siedzisko prostopadle do osi głowa staw biodrowy.ale miałem inne wyniki niż ten przykładowy rozkład.Co do obciążen od "wertepów" to ciężar ciała przykłada się tam gdzie z konstrukcją styka się częśc ciała najbardziej je odczuwająca . poprawcie mnie jak coś żle robie ,a może jest prostszy i dokładniejszy sposób ?

jarek_es

• Administrator
  • całkiem inny wariat
Odp: obciążenie ramy
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 01, 2008, 09:15:12 pm »
Napisał: M.R.P.
2003-03-11 10:42:57
-------------------
  Po pierwsze przykłady dołączone do programu nie są idealne i mogą zawierać błądy w modelowaniu.
Obciążenia od ciężaru można wpisać tak jak podaje eeemil (na oko) lub zważyć wagą łazienkową.
Obciążenia od pedałów w przykładzie dlugas są wyznaczone dosyć dokładnie na podstawie rysunku w CADzie. Siła jest przyłożona do korby i do łańcucha założonego na małą tarczę (w moim rowerze jest dosyć duża: 40z). Po zsumowaniu geometrycznym tych sił mamy obciążenie w osi suportu. Obciążenie na osi tylnego koła można pominąć gdyż tam znajduje się utwierdzenie. Pozostaje jeszcze siła działająca na oparcie fotela z której przyłożeniem jest największy problem ponieważ trzeba ją rozłożyć na powierzchnię oparcia. Powinna ona być przeciwna do siły działającej na korbę i położona na tej samej prostej (nie jestem pewien czy w przykładach ten drugi warunek jest dokładnie spełniony).

Marek Praszkiewicz