Autor Wątek: UFO  (Przeczytany 2461 razy)

jarek_es

• Administrator
  • całkiem inny wariat
UFO
« dnia: Październik 28, 2008, 09:12:32 pm »
Napisał: luczak
2002-09-10 11:25:14
-------------------
  Przymierzam się do zbudowania roweru na ramie o zredukowanej do minimum ilości rur.Takie cuda już jeżdżą-mam na myśli UFO konstrukcji M,Burowsa. Ja mam za miar zrobić rower w układzie compaktu z kierowaniem bezpośrednim kierownicą mocno pochyloną jak w low rackerach.Będzie to geometrycznie kalka mojego obecnego roweru Sk ywalker. Z zawieszeniem jednostronnym koła napędowego nie będzie problemu -wkrótce pokażę.M oje pytanie brzmi;Czy przesunięcie o ok.65mm w bok koła jednostronnie zawieszonego nie wpłynie ujemnie na własności trakcyjne ,szybsze zużycie opony a przede wszystkim na 'zciąganie' w bok.Pamiętam z ' młodych lat'że jezdziło się na składakach z rozpiętym zawiasem ramy -czy tu efekt może być podobny?
A może koło jest pochylone górą od ramy aby uzyskać jednośladowość?
Mam nadzieję iż mój dylemat zainteresuje i ktoś mi pomoże. Mariusz Łuczak

marluc

jarek_es

• Administrator
  • całkiem inny wariat
Odp: UFO
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 28, 2008, 09:13:05 pm »
Napisał: RYDZU
2002-09-13 08:11:42
------------------
  Z tego co oglądałem rowerek Giant ratcatcher (aut. Mike Burrows)
rama ta jest pozornie prosta ale..
Nie ma ona idealnie równoległego do ramy koła. Linia ramy idzie od środka suportu lekko skosem do prawej strony piasty tylnej. Oś roweru przebiega przez środek suportu i środek tylnego koła - i co z tego wynika oś obrotu widelca nie jest idealnie centralnie w belce ramy lecz jest przesunięta lekko w lewo (do osi roweru). Chyba w miare jasno to opisałem

Wojtek Rydzewski