Autor Wątek: Samoróba-poziomowa  (Przeczytany 5611 razy)

jarek_es

  • Administrator
  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 858
Samoróba-poziomowa
« dnia: Październik 22, 2008, 08:16:30 pm »
Napisał: Al-Bundy
2002-05-15 20:46:04
-------------------
Witam!
Co prawda po cieżkich przeszukiwaniach sieci znalazłem to oto forum,juz nie wspomne o reszcie stron,i po przeczytaniu artykułów - dostałem tak zwanego kręćka na punkcie poziomca !
Zabrałem sie do projektowania i zbierania rurek,suportów, kilometrów łańcucha itp. Jak każdy z was zacząłem napotykać na trudności, a to kąt nachylenia siedziska, a to kąt kierownicy i na koniec jak obliczyć długość roweru przy moim wzroscie 189 cm. Po krutce - proszę o rady .
Z góry dziękuje za jakieś plany.
P.S.
Mam nadzieje że zdążę do zlotu go sklecić

Pozdrawiam poziomowo- Al-Bundy

jarek_es

  • Administrator
  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 858
Odp: Samoróba-poziomowa
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 22, 2008, 08:17:05 pm »
Napisał: ~Marek Utkin
2002-05-15 22:06:30
-------------------
  Długość roweru poz. jest funkcją tak wzrostu użytkownika, jak i zastosowanych kół, poza tym zależy, czy to SWB, LWB czy compact (nie lubię określenia CLWB - kojarzy mi się z nazwami central z epoki minionej
Zasadniczo (w LWB) do długości siedzisko-pedał w korbie wskazującej do przodu)należy dodać średnicę koła przedniego oraz tylnego z pewnym, zapasem na konstrukcję mocującą oparcie, zawieszenie, czy co tam.
Mój "Puzon" ma ok. 240 cm (ja mam 182). Gdyby zredukować przestrzeń pomiędzy tylnym kołem a opaciem siedziska, w tak długim rowerze zmieściłby się ktoś wzrostu 190 cm. Oczywiście jest jeszcze kwestia długości nóg do reszty.
Przed przystąpieniem do spwawnia i cięcia warto zrobić rysunek 1:1, np. kredą na ścianie garażu lub piwnicy - dostawić stołek, odrysować koła...

jarek_es

  • Administrator
  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 858
Odp: Samoróba-poziomowa
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 22, 2008, 08:17:38 pm »
Napisał: Al-Bundy
2002-05-23 17:58:52
----------------------
Tak...dziekuje panie Marku, dobra rada zawsze na coś sie przydaZarysowałem cały mój garaż na scianach, i stwierdziłem że jest to lepsze niż rysowanie na papierzePrzynajmniej wszystko widać. Na razie mam już kupiony z wystawki góral z przyzwoitymi przeżutami i korbą. Sie przyda. Aha, w odpowiedzi jest to, tzn. bedzie - LWB. Teraz tylko kwestia cięć i spawów. Czy ktoś wie, gdzie można kupić detalicznie teleskopik do tyłu ? Może ktoś ma na zbyciu ?
Pozdrawiam.

Pozdrawiam poziomowo- Al-Bundy

jarek_es

  • Administrator
  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 858
Odp: Samoróba-poziomowa
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 22, 2008, 08:18:19 pm »
Napisał: RYDZU
2002-05-24 07:47:40
------------------
  Teleskop do tyłu kupisz praktycznie w każdym dobrym sklepie rowerowym. Te przyzwoite ( z jakimkolwiek tłumieniem) zaczynaja się od ok 120-140 zł (RST). Mozna dostać też egzemplarze tańsze niemarkowe - montowane w rowerach "makrokesz" - ich ceny zaczynają się od kilkunastu złotych -ja kupowałem np po 35 zł, ale jakiś czas temu widziałem w cenie 20 zł za sztukę.
Spróbuj także szukać bezpośrednio u jakiegoś producenta - składacza rowerów typu makrokesz.
Ja osobiście jeżdżę na takich właśnie tanich amortyzatorach i specjalnie na nie nie narzekam. Owszem - przydałoby się jakieś tłumienie powrotne, ale z drugiej strony - wydałem na nie 105 zł a nie 400-500 (3 sztuki).
Sprawdzają się one w tylnym zawieszeniu znakomicie - w końcu to nie zwykły rower gdzie jak taki amortyzator "odbije" to wyrzuci jeźdźca przez kierownicę. W poziomach raczej nie ma możliwości wykonania takiej ewolucji.
Poza tym amortyzatory takie przetestowałem w różnych warunkach drogowych i terenowych - a to ze względu na specyfikę mojej konstrukcji. I podczas tegorocznych przeróbek na pewno ich nie wymienię - jestem zadowolony.

Pozdrawiam

Wojtek Rydzewski

jarek_es

  • Administrator
  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 858
Odp: Samoróba-poziomowa
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 22, 2008, 08:18:50 pm »
Napisał: Al-Bundy
2002-05-27 22:19:14
------------------
Dzięki Rydzu !
Własnie dzisiaj pochodziłem po sklepach rowerowych i takie ceny teleskopków faktycznie są.Myslałem że bedzie gorzej je dostać a faktycznie jest całkiem inaczej. Dobra, dalszy problem A mianowicie łańcucha...myśle że dla was prosty, a dla mnie skomplikowany. Chodzi mi o to, jakiej marki lub na co mam zwracać uwage przy zakupie łańcucha, bo jak mi wiadomo przy takich długościach szajsu nie może być, kupię jakiejś marki "abc" i po pół roku sie wydłuży. Macie jakieś preferowane produkty ?

Pozdrawiam z Opola, przy okazji

Pozdrawiam poziomowo- Al-Bundy

jarek_es

  • Administrator
  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 858
Odp: Samoróba-poziomowa
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 22, 2008, 08:19:21 pm »
Napisał: ~Adam Kadłubek
2002-05-27 23:14:32
------------------
Cóż - masz szczęście z amortyzatorkami, jak ja się o takowe pytałem w prowincjonalnych sklepach (Katowice) to patrzano na mnie jak na idiotę.

Oh well...

Co do łańcucha żywotnośc łańcucha jest (generalnie - zależy to ilości załaman i kółek prowadzoących oraz od dokładności wykonania tlnego zawieszenia (puszczenie łancucha przez punkt neutralny wahacza)) proporcjonalna do jego długości więc nie warto specjalnie się nim przejmować. Poza tym - zakładając , że potrzeba 2,5 standardowego łańucha to na PC-99 (najwyższy model SRAMa) będzie trzeba wydać skromne 300 sztuk złota...

Wg mnie do projektu typowo hobbystycznego na początek wystarczy najtańszy łańcuch "z tych lepszych" czyli pc-38 czy nawet gorszy. W moim rowerku (który w bólach rodzi się od roku) zamierzam katować łańcuch za 18 zeta od sztuki...

Pozdrawiam

jarek_es

  • Administrator
  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 858
Odp: Samoróba-poziomowa
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 22, 2008, 08:19:51 pm »
Napisał: RYDZU
2002-05-28 09:07:30
--------------------
Kolega Adam już napisał, a ja się tylko przyłączę:
Rower poziomy ma średnio 2 razy dłuższy łańcuch niż tradycyjny - automatycznie zużywa się dużo wolniej. Przy rozwiązywaniu napędu kładłbym bardziej nacisk na wielotryb - on jest najsłabszym punktem - ja męczę 8-tryb SRAMa - chyba z serii 5.0 i na razie nie mam do niego zastrzeżeń (a cenę ma nawet niezłą - ok 80 zł).

Wracając do łańcucha - sam wykorzystuję łańcuchy z "niższych półek" - ostatnio kupowałem 4 sztuki po 15 zł (ważne jest tylko to by były zgodne z trybem jaki posiadasz).



Wojtek Rydzewski

jarek_es

  • Administrator
  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 858
Odp: Samoróba-poziomowa
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 22, 2008, 08:20:21 pm »
Napisał: Al-Bundy
2002-06-17 19:33:22
-------------------
Pozostaje mi tylko podziekować narazie za rady i sugestje, ponieważ zaczynam pierwsze spawy i montaże. Jak by co to już wiem że można na Was liczyć.
Pozdrawiam- Grzegorz z Opola.

Pozdrawiam poziomowo- Al-Bundy