Autor Wątek: Kąt pomiedzy siedzeniam a suportem  (Przeczytany 4173 razy)

jarek_es

• Administrator
  • całkiem inny wariat
Kąt pomiedzy siedzeniam a suportem
« dnia: Październik 09, 2008, 09:55:50 pm »
Napisał: ~tuvok
2002-02-06 11:53:19
------------------
    Witam

Mam takie pytanie:

czy wiadomo jaki jest optymalny kat pomiedzy linia bioder(siedzenia) a suport`em (chodzi mi o to czy lepiej nogi wyrzej czy na rowni czy nizej od siedzienia) z punktu fizjologicznego

jarek_es

• Administrator
  • całkiem inny wariat
Odp: Kąt pomiedzy siedzeniam a suportem
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 09, 2008, 09:56:22 pm »
Napisał: ~Franc
2002-02-18 13:44:57
---------------------
    Obtymalny kat miedzy wyprostowana noga a linia styczna do plecow to ponoc okolo 135 stopni. Z tym, ze jest sie wtedy z reguly strasznie wysokim, wyscigowe rowery (niskie) maja kat oparcia miedzy 20 a 25 stopni w stosunku do gleby, i suport 30cm powyzej biodra.
Co do tego, czy suport ponizej, na rowni czy powyzej biodra: kwestia gustu, jak masz dlugi rower prosciej zrobic ponizej i jest to najlatwiejsze do nauki, na rowni i powyzej stosuje sie w SWB i CLWB, wychodza wtedy rowery duzo krotsze.
BJN

jarek_es

• Administrator
  • całkiem inny wariat
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 09, 2008, 09:56:51 pm »
Napisał: ~Witold Lisik
2002-02-25 07:52:28
-----------------
  Odsylam do artykulu:
http://www.ihpva.org/Builders/crankset_height

Reasumujac artykul - suport powinien byc nizej niz biodra, a optymalny kat miedzy suportem, biodrami i oparciem to ok. 120 stopni.
Potwierdzenie takich wnioskow mozna znalezc w wielu innych opiniach uzytkownikow rowerow poziomych. Zachecam do poszukania ich na sieci.

jarek_es

• Administrator
  • całkiem inny wariat
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 09, 2008, 09:57:20 pm »
Napisał: ~Paweł
2002-03-08 21:34:01
----------------
Chm... jak by powiedzieć. Wydaje mi się że ten temat został dokładnie przedstawiony w książce Pana Marka Utkina "Rower, wczoraj, dziś i jutro".
Ale tak po krótce;
1. Suport poniżej bioder - wygodna pozycja na długich dystansach, choć trochę "duża" powierzchnia czołowa, dlatego przeznaczona dla rowerów turystycznych;
2. Suport powyżej bioder - zysk na oporze czołowym kosztem większego wysiłku w "podnoszeniu" nóg i utrzymywaniu ich w górze, dlatego raczej przeznaczona dla rowerów sportowych.
Natomiast co do kąta, to wg. mnie najwygodniejszy jest chyba ok. 120 st. bo nie za bardzo ściskamy brzuch nogą w górnym położeniu i z kolei nie musimy dociskać brody do klatki piersiowej jak przy większych kontach patrząc na wprost (a nie w chmury).
Ale i tak chyba większiść zależy od indywidualnych upodobań - czyli nie ma innej rady jak tylko spróbować.

Pozdrawiam.