Autor Wątek: Rowerowe Opony Zimowe  (Przeczytany 20621 razy)

grzegorz

  • kolarz na poziomie
  • ***
  • Wiadomości: 112
Odp: Rowerowe Opony Zimowe
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 04, 2010, 03:02:25 pm »
Wg mnie wybór, gdzie założyć lepsze opony, jest uwarunkowany sposobem używania samochodu.

Kierowca rwd jeżdżący pod górkę, założy lepsze na tył, by uzyskać lepsze przeniesienie trakcji. Inny znów lubi rwd "ciągnąć boki" więc założy na tył "sliki". Przy fwd jest podobnie. Jeżdżąc pod górkę, lepsze na przód. Na płaskim raczej na tył, bo mamy wtedy oś mało wrażliwą na nasze błędy, na którą nie mamy wpływu.
Tam gdzie ważniejsza trakcja od sterowności lepsze na napęd, gdzie ważniejsze łatwe prowadzenie na tył.

cruzbike

  • wyczynowiec na poziomie
  • ****
  • Wiadomości: 327
  • Solec Wielkopolski
Odp: Rowerowe Opony Zimowe
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 04, 2010, 08:41:34 pm »
Za kilka dni wstawie filmik jak się na tym jezdzi, teraz mi nie dziala internet w kompie( pisze z telefonu ) troche jest na minusie i juz neostrada nie dziala. Bylem tym rowerem dzisiaj w robocie, na początku mieli ubaw, ale zmienili zachowanie jak zobaczyli ze na uklepanym śniegu jeżdżę zygzakiem, bez wywrotki :) . Juz po robocie jak sie do chaty zbieraliśmy kazdy sie przejechal po razie i sie rozjechalismy do domów.
Patrząc na ich reakcje jestem ciekaw ile osób we wtorek przyjedzie z takimi oponami.
( Oczywiscie wytłumaczylem co i jak zrobić ).

Pozdrawiam.
GG: 13949582

pajak_gdynia

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 1322
Odp: Rowerowe Opony Zimowe
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 04, 2010, 09:54:10 pm »
I jeszcze odnośnie zakładania opon - osobiście mam gdzieś, gdzie leci tył, jeśli mam napęd na przód i większy ciężar (docisk osi) z przodu. On i tak będzie musiał w końcu po kilku "eskach" ustawić się za ciągnącym przodem.

Jakby powiedzieć.. Jak tył ci leci "gdzie chce", to nie masz żadnej kontroli nad autem (praktycznie nie mówimy o autach z super systemami kontroli trakcji), trzeba auto umieć wyprowadzić z poślizgu automatycznie (a naprawdę mało kto się tego uczy..). Co gorsza "normalne" odruchy tylko pogarszają sytuację. A nawet tego czego uczą na "rolkach" nie jest nauką w rzeczywistych warunkach (przód zawsze ma pełną przyczepność, prędkość jest w okolicy 20kmh). "Ciągnięcie" auta jest tak trochę bajką: auto musi odzyskać przyczepność na obu kołach, kierowca mocniej wciśnie gaz, kierownica musi być odpowiednio skierowana, itd, itp.
Kiedyś z kolesiami chcieliśmy się "pouczyć", ale jak prawie miałem dachowanie, to speniałem i naukę zakończyłem :(

Że rower ma zazwyczaj "niestabilną" oś, to w przypadku poślizgu "kierowca" leży od razu na glebie. No chyba że uda mu się odpowiednio skontrować ciałem (co na poziomkach jest raczej wyjątkowo trudne). Na szczęście "butne" hamulce są bardzo skuteczne. Jak się ma wieloślada, to gleby unikniemy, ale spotkanie z przeszkodą może być bardzo nieprzyjemne (albo gleba przez dachowanie.. również bardzo nieprzyjemna)

Kolce rules. Dziś na pionie zrobiłem sobie małą jazdę po lesie. Stare opony żony się przydały (dobrze że nie wyrzuciłem ścierwa!) Zero utraty przyczepności na zmarźniętym śniego-lodzie. Tylko V-break tak jakoś przestały działać :(
Storm, jednak zostaw swojego S7, przynajmniej na zimę :)

hansglopke

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 2162
  • Zduńska Wola
Odp: Rowerowe Opony Zimowe
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 05, 2010, 11:12:54 am »
Stare opony żony się przydały (dobrze że nie wyrzuciłem ścierwa!)

Podmiotem w tym zdaniu są opony - mam nadzieję. ;)
"Tak to już jest, że najszybciej zwraca na siebie uwagę idiota." - CK Dezerterzy

"Na pionowcu boli tyłek, plecy i w ogóle wykańczająca i niewygodna pozycja jest..." - Mototramp


pajak_gdynia

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 1322
Odp: Rowerowe Opony Zimowe
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 05, 2010, 11:21:19 am »
 ;D Masz całkowitą rację :)
Zresztą to nie wiem, czy udałoby mi się wkręcić w *NIĄ* te 200 wkrętów  ::)

cruzbike

  • wyczynowiec na poziomie
  • ****
  • Wiadomości: 327
  • Solec Wielkopolski
Odp: Rowerowe Opony Zimowe
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 05, 2010, 11:33:23 am »
;D Masz całkowitą rację :)
Zresztą to nie wiem, czy udałoby mi się wkręcić w *NIĄ* te 200 wkrętów  ::)

Wkręciłeś blachowkręty czy stolarskie? :)
GG: 13949582

pajak_gdynia

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 1322
Odp: Rowerowe Opony Zimowe
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 05, 2010, 12:10:45 pm »
Blachowkręty, złote, jakiś cm długości, Nawet śladu zużycia nie ma (a wracałem ścieżką kostka betonowa-lód). Dziś nie da się jechać (a się flakuś zrobił: wydaje się, że wina wkrętów nieprzyklejonych wkrętów, parę wyraźnie się wkręciło). Jako niania chciałem wyskoczyć z młodą na spacer, a tak d... Oglądanie bajek mi zostało :(

sławek

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 717
Odp: Rowerowe Opony Zimowe
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 05, 2010, 07:47:36 pm »
Stare opony żony się przydały (dobrze że nie wyrzuciłem ścierwa!)

Podmiotem w tym zdaniu są opony - mam nadzieję. ;)


  Nie mogę się powstrzymać od kawału takiego dla równowagi
 "Chłop się oblał zupą, patrzy po sobie i mówi
-Wyglądam jak świnia
a na to żona
-No... i jeszcze się zupą pochlapałeś...

Taka ciekawostka - w Szwecji, w niektórych miastach (nazw niestety nie pamiętam)  jazda na oponach z kolcami nie tylko jest dozwolona, ale wręcz nakazana.
Za (moje ulubione słowo) niemamie kolców, zabierają dowód i ściągają samochód na parking policyjny, gdyż stwarza zagrożenie w ruchu.
Dotyczy to północnej części kraju, gdzie w zasadzie nie odśnieża się dróg w sposób jaki my znamy (tak aby było widać czarne). Drogi się równa.

  I zdaje się że tam jest taka właśnie segregacja - w Sztokholmie kolce są zakazane, a na północy nakazane. Nie jest to zbyt wielkie utrudnienie dla Szwedów, bo na północy nikt właściwie nie mieszka i nikt nie jeździ "do babci na święta". Prawie cała populacja Szwedów mieszka nad brzegami Bałtyku. Podobnie Norwegia to właściwie Oslo i okolice (+parę portów na północy) 
Sławek

cruzbike

  • wyczynowiec na poziomie
  • ****
  • Wiadomości: 327
  • Solec Wielkopolski
Odp: Rowerowe Opony Zimowe
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 06, 2010, 07:54:36 pm »
Jest filmik z przyczepności, szkoda tylko że nie widać dokładnie tego co i jak. Jest jednak kilka fragmentów na których świetnie widać jak jadę ślicznym zygzaczkiem. No przynajmniej jest dobra jakość ;).

http://www.youtube.com/watch?v=pJcdYvtI4h8
GG: 13949582

Neverhood

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 678
  • Erotoman-gawędziarz
Odp: Rowerowe Opony Zimowe
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 07, 2010, 03:15:57 pm »
Jest filmik z przyczepności, szkoda tylko że nie widać dokładnie tego co i jak. Jest jednak kilka fragmentów na których świetnie widać jak jadę ślicznym zygzaczkiem. No przynajmniej jest dobra jakość ;).

http://www.youtube.com/watch?v=pJcdYvtI4h8
Dodaj przy tym filmiku namiary, iż jest to rowerowa zabawka.

Reszta wpisów w tym temacie ... nie będę komentował *&^*^*&
E tam poziome, rower transportowy - to jest to!

sławek

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 717
Odp: Rowerowe Opony Zimowe
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 07, 2010, 05:41:37 pm »
Dodaj przy tym filmiku namiary, iż jest to rowerowa zabawka.
Reszta wpisów w tym temacie ... nie będę komentował *&^*^*&

  Pewnie głupi jestem, ale "nie jarzę"    ???
Sławek

cruzbike

  • wyczynowiec na poziomie
  • ****
  • Wiadomości: 327
  • Solec Wielkopolski
Odp: Rowerowe Opony Zimowe
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 07, 2010, 07:21:46 pm »
Neverhood, mógł byś nieco jaśniej?
GG: 13949582

Neverhood

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 678
  • Erotoman-gawędziarz
Odp: Rowerowe Opony Zimowe
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 08, 2010, 10:33:51 am »
W youtube dodać słowa - klucz np. rower, śnieg, zima,rowerowe opony zimowe, śniegowe itd. konkretniejszy opis.
Chodzi o to aby wpisują w wyszukiwarkę dało się coś znaleźć. Obecnie mogę wpisać Tagi:
MOV02252, albo opony kolcowane, żadnych rowerów! aby namierzyć ten film. Obecnie jest on dla wybranych(klikających w odnośnik na tym forum), albo przypadkowych oglądaczy (i to nie rowerzystów).
E tam poziome, rower transportowy - to jest to!

cruzbike

  • wyczynowiec na poziomie
  • ****
  • Wiadomości: 327
  • Solec Wielkopolski
Odp: Rowerowe Opony Zimowe
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 08, 2010, 04:03:24 pm »
Ach tak, sorki, wstawiałem ten film 2 razy bo za pierwszym prąd wyłączyli i za drugim razem zapomniałem napisać.
GG: 13949582

Jakub S.

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 811
Odp: Rowerowe Opony Zimowe
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 08, 2010, 05:24:08 pm »
Ja od kilku dni testuję kolcowane opony w pionie (Schwalbe Marathon Winter). Co prawda śnieg i lód na razie ustępuje ale mają znacznie lepszą przyczepność w tych temperaturach, o wiele pewniej się czuje hamując i nawet używam z powrotem przedniego hamulca, na zwykłych CST to nawet mi się zdarzał uślizg koła przy dynamicznym ruszaniu (pamiętajmy, pionem, bo w poziomce to i na suchym asfalcie się tak da :) ). Oczywiście ta przyczepność przydaje się też w zakrętach. Są głośne ale nie czuję żadnej różnicy w oporach toczenia (zimą to i tak jeden pies, tysiąc innych rzeczy sprawia że chcąc nie chcąc jeżdżę dużo wolniej), mam też dziwne wrażenie że lepiej się toczą przy 4-4.5 bar niż napompowane maksymalnie na 6 bar (może to już nie za sprawą samej opony a kolców na twardym podłożu).
Jakub Sałata