Autor Wątek: Poziomka przemontowalna na piona  (Przeczytany 1823 razy)

Paweł W

• sympatyk
  • *
Poziomka przemontowalna na piona
« dnia: Lipiec 13, 2021, 09:39:45 pm »
Cześć, opracowałem taki prototyp jak w tytule. Tutaj jest film o nim:
https://www.youtube.com/watch?v=DzPHdZhRYI0
Jak oceniacie, czy to ma sens i czy ktoś byłby czymś takim zainteresowany?

miki11

• kolarz na poziomie
Odp: Poziomka przemontowalna na piona
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 13, 2021, 11:27:48 pm »
Sam pomysł jest ciekawy, jednak przejście do fazy rynkowej może być trudne. Czy istnieje możliwość zmniejszenia ilości operacji niezbędnych do przekształcenia jednej postaci w drugą? Dzisiaj ludzie lubią proste rozwiązania. Na przykład z tym sworzniem (z celowaniem w otwory) być może dałoby radę jakąś prowadnicę (i sworzeń na sprężynie). To tak na gorąco.

Paweł W

• sympatyk
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 14, 2021, 06:32:28 am »
Dzięki za myśl. Pozbycie się tego sworznia byłoby raczej trudne, aczkolwiek zastanowię się. To co mi się udało, to pozbycie się tego przegubu Cardana z przodu, który trzeba wymontować albo wmontować. Zamiast tego może być sprzęg linkami takimi jak do hamulców.

miki11

• kolarz na poziomie
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 14, 2021, 08:56:33 am »
Sworznia zupełnie się nie pozbędziesz, ale wyobraziłem sobie dwie blachy z nierdzewki z takim jakby wyciętym torem jazdy dla sworznia. No i sworzeń byłby na sprężynie. Podnosisz sprężynę, przesuwasz sworzeń po tej wyznaczonej trajektorii i na końcu sworzeń wpada (zachęcany sprężyną) do drugiego krańcowego otworu. Ale ja nie jestem inżynierem, więc mogę się mylić :-)

miki11

• kolarz na poziomie
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 14, 2021, 08:58:17 am »
Generalnie natura ludzka jest leniwa i wygodna. Byłoby najlepiej, gdyby taka metamorfoza wymagała maksymalnie trzech prostych ruchów. To są wyniki badań naukowców, dotyczą także np. witryn internetowych. Chyba warto posłuchać tych ludzi.

tatar

• kolarz na poziomie
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 14, 2021, 10:25:19 am »
Jak oceniacie, czy to ma sens i czy ktoś byłby czymś takim zainteresowany?

Pytanie o sens jest na miejscu.
Hybryda nie będzie ani optymalnym rowerem poziomym ani pionem (nie jest to zarzut do tego konkretnego rozwiązania technicznego - po prostu tego się pewnie nie da zrobić tak, żeby było proste, lekkie, wygodne i miało głównie pozytywne cechy obu rowerów).
Nie dostrzegam wielu zastosowań dla takiej hybrydy - ja np. wolę trzymać 2 lub 3 rowery do różnych potrzeb.

Paweł W

• sympatyk
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 14, 2021, 02:27:31 pm »
To prawda, że hybryda w każdej formie będzie gorsza od roweru jednowariantowego.
Natomiast to ile ma się rowerów to jest kwestia miejsca w domu. Jak ktoś ma miejsce na jeden rower, to praktycznie zawsze ma piona. To mógłby mieć zamiast tego taką (czy inną) hybrydę.

miki11

• kolarz na poziomie
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 14, 2021, 05:52:51 pm »
Sama odmienność konstrukcji jest tutaj zaletą. Zawsze znajdzie się pewna grupa ludzi celujących w niestandardowe rozwiązania. To jest jakaś nisza. Tylko musi być prosto.

szydziu

• całkiem inny wariat
    • Pilskie Bractwo Turystyki Rowerowej.
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 15, 2021, 08:30:13 am »
Co tu jeszcze upraszczać? Jedna ręką, w minutę? Bez narzędzi. I to nie jest pit stop.
Powiem przez pryzmat mojego użytkowania dziecięcych przyczepek rowerowych. Jak najmniej ruchomych elementów. To trzeba gdzieś odłożyć, zostawić a za chwilę jednak będę chciał wrócić do poprzedniej opcji i nie mam czegoś tam. W tym projekcie poszukałbym takich rozwiązań.