Rowery poziome - forum dyskusyjne > Techno

Zaplatacze kół - porady na temat szprych potrzebuję

(1/2) > >>

Damcio:
Cześć , Chciałbym sobie poskładać koła. 24" na piastach shimano XTR M975. Na stronie sapim.pl skorzystałem z kalkulatora długości szprych podając precyzyjnie wszystkie potrzebne wymiary.
( 3 krzyże oba koła )
Wyszło mi dla koła przedniego 232mm i 234mm a dla tylnego 233mm i 231mm. Czy to faktycznie MUSI być tak precyzyjnie dobrane? Jak bym uśrednił długość wszystkich szprych do np.232mm
to były by problemy z zapleceniem ?

LowRider:
1mm nie gra roli, gwintu jest dość

live_evil:
1. Najlepszy jest kalkulator DT.
3. ERD obręczy i PCD piasty dobrze zmierzyć samemu - dane katalogowe potrafią różnić się od rzeczywistych.
4. Przy szprychach stalowych średnicy 2.0 i nyplach mosiężnych, można szprychy dać od 3mm któtszych do 1mm dłuższych względem tego, co wyszło z kalkulatora.
5. Przy nyplach aluminiowych, 2mm za krótka szprycha powoduje za mały kontakt gwintu z nyplem, gwint zwyrwa sie przy mocniejszym dociągnięciu, albo urywa się nypel.
6. Jeśli mamy za długie szprychy i brakuje trochę, by je bardziej dociągnąć, można zastosować podkładki pod nyple - w zależności od producenta i modelu zyskujemy od 0,5 do 1,0 mm
7. Długość szprych staraj się równać w dół. Moim zdaniem, możesz dać wszędzie 232mm.
8. Dziesiątki kół, gdzie wychodziła różnica długości szprych 1-2mm zaplotłem na szprychach tej samej długości.

velogic:
 
  Jest też szeroka paleta nypli do wyboru - od 12do 22mm . Bo lepiej jest dać krótsze szprychy ale złapać całą długością gwintu ...

Damcio:
dzięki za informacje , a jakie szprychy polecacie ? Czy przy tej długości jest sens kupować z najwyższej półki ? W sumie nie ukrywam że wolałbym nie dokładać do wagi gotowych kół.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej