Autor Wątek: Przyczepka jednokołowa  (Przeczytany 5755 razy)

live_evil

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 1240
  • ...i stąd wiemy, że Ziemia ma kształt banana
Przyczepka jednokołowa
« dnia: Wrzesień 20, 2018, 09:41:10 am »
Przyczepka jednokołowa została wykonana ze sklejki lipowo-balsowej wzmocnionej laminatem szklano-epoksydowym.
Do usztywnienia wzdłużnego zastosowałem dwie listwy balsowe 25x25mm, które oczywiście też zostały zalaminowane. Koło 16" - 20 szprych, opona 47-305. Pionowa oś obrotu na śrubie m8 klasy 12.9 w mufie ze stali nierdzewnej 12x2mm. Do transportu bagaży można użyć samej platformy jak i wodoszczelnej torby o pojemności 90l widocznej na niektórych fotografiach. Sam dyszel okazał się być słabym punktem - będzie wymagane wykonanie sztywniejszego; podczas wyjazdu został wzmocniony samoprzylepną taśmą naprawczą. Przyczepka okazała się bardzo wytrzymała, przeżyła wiele dziur i studzienek przy prędkościach +60km/h i szalony znazd z Gföhl do Krems an der Donau, gdzie osiągnęła prędkość ponad 87km/h.


« Ostatnia zmiana: Wrzesień 20, 2018, 09:45:03 am wysłana przez live_evil »

fdx

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 695
Odp: Przyczepka jednokołowa
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 20, 2018, 09:45:46 am »
Fajny pomysł.

Widziałem kiedyś przyczepkę zrobioną z tylnej części roweru - takie trzecie koło z bagażnikiem sakwami itd.
Poziomka... bo ostre koło jest zbyt mainstreamowe...

lechulysy

  • wyczynowiec na poziomie
  • ****
  • Wiadomości: 390
Odp: Przyczepka jednokołowa
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 20, 2018, 12:53:10 pm »
w mojej byłej przyczepce miałem taki dyszel i bardzo dobrze się sprawdzał, ale gdzie takie cóś można zdobyć nie mam pojęcia

Leszek

live_evil

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 1240
  • ...i stąd wiemy, że Ziemia ma kształt banana
Odp: Przyczepka jednokołowa
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 20, 2018, 01:33:14 pm »

Yin

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 4077
Odp: Przyczepka jednokołowa
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 20, 2018, 03:38:44 pm »
Fajny patent :) Jak cofanie z takim zestawem, trzeba schodzić z roweru czy da się manewrować wychyleniem? Jak wygląnda w praktyce samo prowadzenie - można zapomnieć że jest przyczepka czy jednak trzeba uważać żeby nie została przy skręcaniu na jakimś słupku ddrki czy coś?

woojtek1

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 523
  • M5 / Speedliner 'Blue Glide' 26/20
Odp: Przyczepka jednokołowa
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 20, 2018, 08:38:12 pm »

raffi

  • wyczynowiec na poziomie
  • ****
  • Wiadomości: 254
Odp: Przyczepka jednokołowa
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 21, 2018, 02:45:30 pm »
Fajny patent :) Jak cofanie z takim zestawem, trzeba schodzić z roweru czy da się manewrować wychyleniem? Jak wygląnda w praktyce samo prowadzenie - można zapomnieć że jest przyczepka czy jednak trzeba uważać żeby nie została przy skręcaniu na jakimś słupku ddrki czy coś?

Z cofaniem nie było problemu. No chyba, że jakieś turbo specyficzne warunki, wtedy MOŻE. Mnie się w każdym razie problem nie zdarzył.

Problem był ze zbyt mała sztywnością dyszla. Przy w pełni załadowanej przyczepce, na zjeździe z góry, na nierównej i mokrej drodze przyczepka wpadła w taki rezonans, że przy 50km/h postawiło mi rower bokiem na drodze krajowej. Skończyło się KONKRETNĄ glebą. Zasiałem bagaż po asfalcie, uszkodziłem sakwy, rozwaliłem samą przyczepkę, uszkodziłem ramę roweru, solidnie się poobijałem. To był ostatni raz, gdy jechałem z Extrawheelem.

live_evil

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 1240
  • ...i stąd wiemy, że Ziemia ma kształt banana
Odp: Przyczepka jednokołowa
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 21, 2018, 03:23:13 pm »
Problem był ze zbyt mała sztywnością dyszla. Przy w pełni załadowanej przyczepce, na zjeździe z góry, na nierównej i mokrej drodze przyczepka wpadła w taki rezonans, że przy 50km/h postawiło mi rower bokiem na drodze krajowej. Skończyło się KONKRETNĄ glebą. Zasiałem bagaż po asfalcie, uszkodziłem sakwy, rozwaliłem samą przyczepkę, uszkodziłem ramę roweru, solidnie się poobijałem. To był ostatni raz, gdy jechałem z Extrawheelem.
Problemem jest raczej sama idea koła na środku, nie za przestrzenią bagażową.
W przyczepkach typy Bob Yak tego problemu nie ma.

wrona

  • wyczynowiec na poziomie
  • ****
  • Wiadomości: 289
Odp: Przyczepka jednokołowa
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 21, 2018, 07:15:22 pm »

raffi

  • wyczynowiec na poziomie
  • ****
  • Wiadomości: 254
Odp: Przyczepka jednokołowa
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 28, 2018, 10:20:29 am »
Problemem jest raczej sama idea koła na środku, nie za przestrzenią bagażową.
W przyczepkach typy Bob Yak tego problemu nie ma.

Jeździłem Bobem i oczywiście masz rację, że Bob problemu nie ma. Z kilku powodów:
1) DUŻO niżej i centralnie umieszczony środek ciężkości nie sprzyja bujaniu się bagażu na boki. W EW bagaż jest wysoko i daleko na boki od środka przyczepki.
2) w Yaku bagaż dociąża tylne koło roweru niezależnie jak go nie umieścisz, a w EW jest z tym różnie - można umieścić bagaż tak by koło roweru odciążał.
3) Nieco inne jest jednak samo mocowanie, w BOB jest sztywne, w EW sprężyste. Ta sprężystość czasem tłumi wibracje, ale jak trafisz z częstotliwością, to wpadnie w rezonans. I to stało się u mnie.

EW (to już subiektywne odczucie) bardziej też skacze na pusto. Bo koło większe i bardziej może skakać :-)

live_evil

  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 1240
  • ...i stąd wiemy, że Ziemia ma kształt banana
Odp: Przyczepka jednokołowa
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 28, 2018, 12:10:32 pm »
I własnie dlatego przyczepkę zrobiłem na podobieństwo Boba, nie Extrawheela.