Rowery poziome - forum dyskusyjne > Techno

Projekt i budowa IMK P14

(1/11) > >>

Franc:
W związku, z faktem, że aktualnie posiadany P8 umiera coraz bardziej, pora myśleć o następcy - P14*
Więc (tak, nie zaczyna się od więc) projekt P14 to bezpośredni następca: SWB 20-26", RWD, ASS dla mnie oraz USS z drążkiem pośrednim dla Juniora, amortyzowany na oba koła, przód tradycyjnie na headskock'u headshocku (tym razem Mk4) 40mm skoku i monosztućcu, tył na wahaczu ~50mm skoku, regulacja długości tradycyjnie teleskopowa pod siedzeniem. Wysokość fotela nad ziemią ~420mm (440 dla P8), przewyższenie suportu 180mm (takie samo), kąt oparcia ~29o (takie samo jak w P8), kąt główki ramy - 69o (tyle samo co P8), rozstaw osi zmienny - 1225mm dla wzrostu 176cm (P8 ma 1255mm). Materiał: kompozyt epoksydowo-szklany wzmacniany carbonem (?) na rdzeniu z XPS, mufa, główka ramy, pozioma rama w środku, haki, inne tulejki - też, monosztuciec - alu, fotelo-rama - laminat ES z przekładką + wręgi drewniane oblaminowane ES, mocowanie fotelo-ramy do przedniej części - płyty alu 10mm grubości trochę frezowane.
Dlaczego monosztuciec i headshock? - bo tak, bo to mój projekt
Dlaczego regulacja długości teleskopowo pod fotelem? - bo tak, bo to mój projekt
Dlaczego takie dziwne tylne zawieszenie? - mam taki pomysł, wierzę, że dzięki temu będę miał bardzo krótki wahacz a więc sztywny i odporny na luzy w łożyskowaniu, z drugiej strony można mieć dzięki temu mały skok koła (który to nie musi być duży bo rower to szosowo-miejski).

I teraz rodzą się pytania, żeby nie popełnić tych samych błędów co w P8:
- jaka powinna być całkowita grubość laminatu na przedniej części, na fotelo-ramie oraz na wahaczu, zarówno na prostych odcinkach jak i w węzłach?
- jakiej gramatury tkaniny użyć?
- jaka grubość przekładki z jakiegoś herex'u czy innego na fotelu?
- jaka grubość laminatu na żebrach fotela, przy założeniu przekładki ze sklejki 6~8mm?
- Najgorszy jest Gówniak Junior - patrzy przez ramię i judzi, że rolka łańcucha powinna być nad osią obrotu wahacza (i łańcuch wypadał dokładnie w osi obrotu wahacza), tak, żeby jak najmniej pompował łańcuch, ale to oznacza rolkę przesuwną na boki bo inaczej będą duże przekosy łańcucha. Może?

* - Jest przeskok w projektach - nazwa PX (P10) została dawno temu zaklepana do prawie skończonego projektu x-low fwd a projekt P13 kiedyś będzie............ albo i nie, bo to może być pechowy projekt..... hmmm, nie, nie jestem przesądny, dodatkowo - P9 to trajka Juniora, P11 to jego czerwony SWB przerobiony z BMX'a.

live_evil:
Monofork - czy bierzesz pod uwagę coraz popularniejszy standard główki ramy 1,5" (pionierem był Cannondale) zamiast 1,125?
Rolka wcale nie musi być przesuwna - może byś odpowednio szeroka.
I tak - będzie pompowanie, jeśli rolka będzie znacząco wyżej od osi obrotu wahacza.
Przy okazji - po samogłosc'e spółgłosc'e nie stosujem'y apostrof'u :-)

Franc:
Dla koła 20" i małego skoku ~40mm wystarczy 1 1/8", plusem jest to, że półzintegrowane stery 1 1/8" ahead mieszczą się w rurze d50 a to jest grubość rdzenia z XPS na którym będzie rama robiona - czyli główka ramy i rdzeń mają taką samą szerokość, więc nie będzie zgrubień laminatu. Może kiedyś jak zrobię wersję headshock'a z większym skokiem dedykowaną do koła 26" to i dam stery 1.5".
Gdzie bym nie zamocował rolki to ona będzie zębata - więc przy osi obrotu wahacza (OOW) przesuw byłby raczej konieczny.
Łańcuch by szedł dokładnie przez OOW, z rolką zamocowaną dokładnie nad nią.......--- Cytat: live_evil w Wrzesień 22, 2018, 11:47:24 pm ---Przy okazji - po samogłosc'e nie stosujem'y apostrof'u :-)

--- Koniec cytatu ---
Gdzie tak napisałem? Nie widzę....

live_evil:

--- Cytat: Franc w Wrzesień 23, 2018, 11:28:57 am ---


--- Cytat: live_evil w Wrzesień 22, 2018, 11:47:24 pm ---Przy okazji - po samogłosc'e nie stosujem'y apostrof'u :-)

--- Koniec cytatu ---
Gdzie tak napisałem? Nie widzę....

--- Koniec cytatu ---


--- Cytat: Franc --- headskock'u
--- Koniec cytatu ---

live_evil:
Z rolką zębatą faktycznie lipa, pozostaje albo zrobić właśnie przesuwną, albo rolkę bezzębną z odpowiednio szerokim przetoczeniem.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej