Autor Wątek: Wytrzymałości, materiały i obciążenia, czyli: Jak zrobic optymalną ramę?  (Przeczytany 7476 razy)

jarek_es

  • Administrator
  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 858
Napisał: bzaborow
2006-03-05 20:29:19
-------------------
witam,

po roku spędzonym na poziomie (tylko albo aż ) przyszedł czas na zastanawienie sie jak ulepszyć rowerek http://www.poziome.republika.pl/techno39.html
projekt powstaje, postawiłem na ramę aluminiową łączoną klejeniem (i tulejkami/zakładkami), ale licząc wytrzymałość i porównując ją z rzeczywistością utknąłem. Chodzi mi o doświadczalnie stwierdzoną wytrzymałość aluminium w porównaniu ze stalą, z której jest mój obecny rower. Otóż w testach zniszczeniowych aluminium "wyrobiło" 160% normy - prawdopodobne, ale w kilkakrotnie powtarzanych testach rurki prostokątne ze stali st3s osiągały ponad 300% wytrzymałości przewidzianej normą - Re ~700MPa (czyli prawie stal Cr-mo !!). I tu sie rodzi problem: nie wiem ile wytrzymuje mój obecny rower i nie wiem ile powinien wytrzymać nowy. Dlatego zwracam się z prośbą do szanownych poziomkowców, powiedzcie na jakie przeciążenia obliczacie swoje ramy?
(staram się liczyc każdy gram, ale nie moge sobie pozwolic na eksperymenty na większą skalę. Jednak jak dobrze pójdzie, zejdę do ok. 4kg ramy przy lwb (obliczone na mnie z bagażem przy przeciążeniu 4g) - wynik chyba całkiem nie najgorszy )

PS. Jak ktoś by mógł mi jeszcze podać wytrzymałość (wg. normy) na rozciąganie blachy ze stopu A1Z4 to będę wdzięczny bardzo

pozdrawiam poziomkowo

-------------------
tlen: bzaborow@tlen.pl

jarek_es

  • Administrator
  • całkiem inny wariat
  • *****
  • Wiadomości: 858
Odp: Wytrzymałości, materiały i obciążenia, czyli: Jak zrobic optymalną ramę?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 08, 2008, 09:06:22 pm »
Napisał: isa1970
2006-04-04 16:13:26
-----------------
zamieżam zrobić sobie rower stalowy i o łączeniach na śruby a elementy które w konstrukcji ramy byłyby rozciągane wykonać z linek stalowych to zmniejszyło by znacznie wage konstrukcji stalowych, przy łączeniu na śróbę które nie byłoby sztywne można zastosować znacznie cieńszą rórkę czy też kształtownik