Rowery poziome - forum dyskusyjne > Galerie

Low Baron w wersji z tylną amortyzacją...

(1/78) > >>

LowRider:
Witam wszystkich. Zaczynam przygodę z rowerami poziomymi więc wszystko co tu zamieszczam jest wynikiem moich obserwacji, wyliczeń i chęci. Nie mam doświadczeń własnych na temat użytkowania takich rowerów, więc improwizuję w oparciu o doświadczenia innych.

Moje pierwsze prace odnośnie chęci posiadania Low Barona zaczęły się rysunkami technicznymi w AutoCadzie. Bazowały one na oryginale z tą jednak różnicą, że ja chcę wykonać podobny rower z tylną amortyzacją ale z dwoma damperami. Chciałem, by rama roweru była gięta w całości z jednej rury fi60x2 z kwasówki. Udało mi się znaleźć firmę, która podejmie się wygięcia 2 sztuk wg. mojego rysunku. Rura po wygięciu w takiej formie w jakiej widać na rysunku waży około 5,5kG. Ma ona naddatki - tzn. początek i koniec rury będzie jeszcze obcięty. Zostawiłem sobie możliwość tolerancji na ewentualne eksperymenty kształtu. Po odcięciu około 20% ciężar ramy spadnie również o +/- 20% więc o +/- 1 kilogram. Sztywność jest bardzo dobra. Będą jeszcze wspawane wzmocnienia w miejscach newralgicznych na siły dynamiczne (udar). Rysunek części do wspawania narysowałem w cadzie w formacie dxf i zleciłem wycięcie laserem firmie. Nie opłaca się tego robić ręcznie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu. Po drugie - nigdy nie zrobi się tego tak dokładnie. Cena za wycięcie tych szablonów, które widać na rysunku to 70zł. Tyle co mogę powiedzieć na tym etapie. Kombinuję jeszcze z tylnym wahaczem - tzn z jego umiejscowieniem. Myślę, że niedługo będą następne fotki i relacje z budowy. Czasu mam mało bo remontuję dom - to sprawa ważniejsza, ale żeby nie zgnuśnieć, bawię się rowerem.

wersja pierwsza (koncepcyjna)                                                                                             

wersja robocza (początek)

lub

szablony

Pozdrawiam wszystkich na poziome.

Tomek.

live_evil:

--- Cytat: LowRider w Czerwiec 19, 2016, 11:19:07 pm --- Chciałem, by rama roweru była gięta w całości z jednej rury fi60x2 z kwasówki.
--- Koniec cytatu ---
60x1,2 wystarczy, ewentualnie 50x1,5.

--- Cytat: LowRider w Czerwiec 19, 2016, 11:19:07 pm ---Udało mi się znaleźć firmę, która podejmie się wygięcia 2 sztuk wg. mojego rysunku.

--- Koniec cytatu ---
Jeśli to nie tajemnica, to podziel się danymi tejże firmy.

LowRider:
DEA METAL TECHNIK : http://www.dea-metalltechnik.com/

Może i wystarczy 1,2 mm ale trudniej z gięciem, nie wiem czy nawet oni się tego podejmą tym bardziej, że to stal utwardzana dodatkami stopowymi (304/304L). Nadwyżka ciężaru jest niewielka, może jakieś 1,5 do 2 kG. Po drugie do amatorskiego wykonania jest to grubość łatwiejsza (2mm), łatwiej spawać, nie pali dziur i nie odkształca ramy. Pamiętam jakie miałem jaja jak spawałem główkę pod stery. Raz widelec w prawo odchylało raz w lewo. To nie takie proste. Dogianałem i tak potem jeszcze ramę.

Pozdrawiam.

świeżak:
 Ja robiłem właśnie z tego gatunku stali ramę tylko ,że rurę miałem 50 i ściankę 1,2 i proszę mi wierzyć żaden problem z spawaniem ,a waga znacznie mniejsza....Tylko taka moja sugestia. Pozdrawiam i życzę udanej konstrukcji...

LowRider:
Powiem Ci tak, jeśli mogę na Ty. Jak ją doginałem to powiem Ci, że dość łatwo mi to poszło rękami. Może mam łapy wyrobione bo pracuję przy maszynach leśnych to i ciężary spore, więc jakoś ta 1,2 rura mnie nie przekonała. Ważę 90 kg. Myślę, że te 1,5 kg więcej dam radę ruszyć z miejsca. Mimo wszystko dzięki za radę. Uwzględnię uwagę przy następnym poziomie.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej