Autor Wątek: e-moNocykl - alternatywa dla roweru poziomego ?  (Przeczytany 2506 razy)

mtb29

• sympatyk na poziomie
  • **
Odp: e-moNocykl - alternatywa dla roweru poziomego ?
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 07, 2020, 06:03:13 pm »
na rowerze poziomym masz raczej nisko głowę, tutaj głowa jest  2m nad ziemią i widać dużo więcej i dalej. Przez to lepiej planujesz trasę i manewry, trudniej o sytuację wymagającą nadzwyczajnych środków.
Jazda na monocyklu to niekończący się ciąg przyspieszania, utrzymywania prędkości i hamowania, jest to jeden płynny ruch który cały czas wykonujemy, jedno od drugiego dzieli minimalne wychylenie ciała. Przez to robimy to wszystko naraz w ułamku sekundy, nawet o tym nie myśląc. Po prostu patrzysz na drogę i ciało samo wykonuje co trzeba, tak jak przy pływaniu nie myślisz o machaniu lewą nogą i potem prawą, i jak ustawić nogę albo rękę, myślisz - chę tam popłynąć i reszta sama się robi. 

Hamowanie monocyklem jest podobnie skuteczne jak rowerem ale inaczej realizowane, zamiast siły tarcia i poślizgu wąskich rowerowych opon - hamujesz aktywnie potężnym silnikiem a sama opona jest szeroka i nie wpada w poślizg. Im mocniejszy silnik tym lepszy hamulec. Dodatkowo można sobie zamontować profilowane poduszki boczne https://www.youtube.com/watch?v=XTQpOhy_UI4  które  ułatwiają przyspieszanie/hamowanie.
Nie wiem jak to wytłumaczyć komuś kto nie korzystał z takiego sprzętu - ogólnie powiem, że jak ktoś nie jeździ jak wariat, to hamowanie nie stanowi tu problemu.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2020, 06:26:55 pm wysłana przez mtb29 »

tatar

• kolarz na poziomie
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 08, 2020, 10:55:35 am »
Trochę chyba rozumiem, jeździłem samochodem elektrycznym, gdzie hamowanie silnikiem jest nadspodziewanie silne - w porównaniu do spalinowca.
Czasem jednak trzeba hamulca użyć. No nic - pewnie jest tak jak piszesz, że trzeba rozważniej planować jazdę.
Zdarzyło Ci się w ramach ostatniego ratunku zeskakiwać z koła czy to w ogóle nie jest realna opcja?.

mtb29

• sympatyk na poziomie
  • **
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 08, 2020, 11:08:18 am »
tu masz coś podobnego: https://youtu.be/OXrtH9lqomY?t=155
Mi się podobne sytuacje nie zdarzyły, choć jeżdżę sporo po mieście między ludźmi. Wystarczy myśleć co się robi, tak samo jak na rowerze czy motocyklu przewidywać sytuacje. W tłumie przechodniów nikt normalny się ścigał nie będzie, to i hamowania awaryjnego nie trzeba będzie używać. Ogólnie tu są niewielkie prędkości, nie ma się czego aż tak strasznie obawiać. Sporo pomaga jaskrawe  ubranko + włączone światła - ludzie dostrzegają pojazd z daleka i omijają.

Przyokazji pochwalę się poprawieniem poprzedniego wyniku, zrobiłem dziś monocyklem... 151km. I coś tak myślę, że to jeszcze nie moje ostatnie słowo :)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 12, 2020, 10:05:28 pm wysłana przez mtb29 »