forum.poziome.pl

Rowery poziome - forum dyskusyjne => Różności => Wątek zaczęty przez: Antonowitch w Września 23, 2012, 09:28:05 pm

Tytuł: Pipe notcher by Antonowitch czyli otwornica rurowa Antona ;)
Wiadomość wysłana przez: Antonowitch w Września 23, 2012, 09:28:05 pm
Aktualna praca nad projektem High Racer Nyphe - V1http://forum.poziome.pl/index.php?topic=1772.0 (http://forum.poziome.pl/index.php?topic=1772.0)
zmusiła mnie do wykonania narzędzia do wiercenia otworów w rurach i profilach znanego pod hasłem Pipe lub Tube Notcher.

(https://lh4.googleusercontent.com/--9YgpNx8STE/UF9uFycE4nI/AAAAAAAACGY/AlLHcm8J6RI/s1303/Z%C5%82o%C5%BCenie2.JPG)
Projekt

Jak na razie zdobyłem materiał, zakupiłem otwornice oraz łożyska.
Materiał już jest potrasowany i wstępnie powiercony pod prowadzenie większych wierteł.
Część slotów będzie wycinana, wałeczek przetaczany.

(https://lh4.googleusercontent.com/-0IPVO7qFqC4/UF9uI-iVBlI/AAAAAAAACGw/pupxBdvSfZY/s800/IMG_7030.JPG)
Materiał

Oto polska wersja która mnie do tego projektu przekonała i sprawiła że uwierzyłem w swoje siły.

(https://lh3.googleusercontent.com/-ck-8yh5DEyo/UF9uJq6432I/AAAAAAAACG4/hkrml3y5yy4/s791/fffe6c19e0a395a5_.jpg)

Ideał który mi się marzy
(https://lh3.googleusercontent.com/-6Fjv4iuIAOA/UF9uEA0I2kI/AAAAAAAACGQ/INeDFJjzk8M/s500/TN-300-large.jpg)

Zestaw majsterkowicza Antonowitcha
(https://lh4.googleusercontent.com/-G6JsRs-zV8s/UF9uG5QN83I/AAAAAAAACGg/cKVCBMce8LE/s800/IMG_7032.JPG)
Tytuł: Odp: Pipe notcher by Antonowitch
Wiadomość wysłana przez: NPX w Września 23, 2012, 09:41:07 pm
A ile kosztował zestaw z drugiej fotki?
Tytuł: Odp: Pipe notcher by Antonowitch
Wiadomość wysłana przez: Antonowitch w Września 23, 2012, 09:49:33 pm
A ile kosztował zestaw z drugiej fotki?

Jejku...
dobre pytanie ;)

Gromadzone przez ostatni rok. Kupowałem aktualnie to co było potrzebne.
Ostatnio wiertara za 4dychy 500W firmy x + prowadnica z uchwytem stołowa za jakieś 5 dych.

Ciekawostką jest natomiast skrzynia. Do jej wykonania zainspirował mnie ten człowiek
(http://www.popularwoodworking.com/wp-content/uploads/blog_chris_sponsor.jpg)

i jego książka The Anarchist's Tool Chest
(http://cdn.fwmedia.com/media/catalog/product/cache/27/image/200x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/V/6/V6835.jpg)

Polecam świetna książka, można dostać na amazoonie albo w http://www.lie-nielsen.com/ (http://www.lie-nielsen.com/) tam ja kupowałem.
Tytuł: Odp: Pipe notcher by Antonowitch
Wiadomość wysłana przez: Neverhood w Września 23, 2012, 11:17:41 pm
Zgodnie z ustawą o języku polskim protestuje przeciw tytułowi tego tematu.

Jakie są rozmiary części tej maszyny? W czym robicie takie ładne projekty komputerowe? Ja niestety ograniczam się do głowy i czasem kartki :D
Z tego co widzę, to bardzo precyzyjnie trzeba wykonać uchwyty rur. Osobiście nie lubię takich fragmentów, więc kombinowałbym z  kątownikiem i podkładką. Gdzie można pooglądać tą polską wersję?

A co  to jest to " The Anarchist's Tool Chest" ?
Tytuł: Odp: Pipe notcher by Antonowitch czyli otwornica rurowa Antona ;)
Wiadomość wysłana przez: Antonowitch w Września 24, 2012, 04:04:14 pm
Temat zmieniony, polskiej wersji szukaj w necie po hasłach a książka jest tylko w ang, a informacji więcej też znajdziesz w necie.
net, net net...
Tytuł: Odp: Pipe notcher by Antonowitch czyli otwornica rurowa Antona ;)
Wiadomość wysłana przez: hansglopke w Września 24, 2012, 06:00:25 pm
Ja otwory w rurach robię na wiertarce stołowej. Rura mocowana w imadle maszynowym - nawet nie przykręcone do stołu wiertarki. Wiertła mam z pilotem.
Co do urządzenia " Ideał który mi się marzy" łatwo można dorobić uchwyt do rur mocowany zamiast, albo w imaku tokarskim. Wiertło w uchwyt tokarski i do roboty.
Tytuł: Odp: Pipe notcher by Antonowitch czyli otwornica rurowa Antona ;)
Wiadomość wysłana przez: mareksiudak w Września 25, 2012, 08:59:56 pm
A będzie możliwość regulacji góra-dół, rozumiem, że teraz jest domyślnie wiercenie centralnie w osi rury ?
Tytuł: Odp: Pipe notcher by Antonowitch czyli otwornica rurowa Antona ;)
Wiadomość wysłana przez: Antonowitch w Października 02, 2012, 08:24:34 pm
Regulacja będzie względem rury tak aby wykonać otwór w rurze pod rurę sterów pod dowolnym kontem tak jak na rysunku technicznym lub innej instrukcji.
Dzisiaj wywierciłem otwory i wykonałem 3 sloty w stali 6mm. Nie obyło się bez stołowej wiertarki, wyrzynarki z odpowiednim brzeszczotem i pilnika 1-dynki (zdzierak)
Jutro jeszcze 2 sloty długie do regulacji łożyska i wycieczka do tokarzo-spawacza ;)

Jak widać na zdjęciach nie obyło się bez błędów. Na etapie projektowania źle wymierzyłem rozstaw otworów w korpusach łożysk.
Na szczęście wystarczyło obrócić płaskownik i wytrasować na nowo no i nawiercić..
Dziury jednak zostały, docelowo będą zaspawane.

(https://lh5.googleusercontent.com/-SbUR9GnLnYk/UGs8ADT9bTI/AAAAAAAACOo/4FxW8-ehY1M/w608-h269-n-k/IMG_7074.JPG)
(https://lh3.googleusercontent.com/-6f58cNXiX4o/UGs7_7JQYHI/AAAAAAAACOk/pm8F2qozx84/w658-h269-n-k/IMG_7073.JPG)
Tytuł: Odp: Pipe notcher by Antonowitch czyli otwornica rurowa Antona ;)
Wiadomość wysłana przez: Neverhood w Lipca 22, 2013, 08:02:59 pm
Jakie postępy?

Dziury jednak zostały, docelowo będą zaspawane.

Błąd, bo może ci blachę wygiąć. A dziurki zawsze się mogą przydać np. do przykręcenia do stołu, czujnika obrotów.